Ako sa dá popri materskej zarábať a vzdelávať sa zároveň

0
Ako sa dá popri materskej zarábať a vzdelávať sa zároveň
„Keď si ponecháte len to, čo má pre vás zmysel, zrazu zistíte, že máte celkom dosť času.“

INNA SEMI je už na prvý pohľad akčná žena, ktorá vidí všade možnosti namiesto problémov. Už osem mesiacov ju vystihuje aj prívlastok biznis mama s nikdy nekončiacim entuziazmom.

Máš exotické meno. Prezraď nám, odkiaľ pochádzaš?

Som narodená ešte vo vtedajšom Sovietskom zväze, mamina je Ukrajinka a otec je Rus. Na Slovensko sme sa presťahovali začiatkom 90-tych rokov, čiže sa dá povedať, že práve tu sa cítim najviac doma, i keď, samozrejme, svoje korene v sebe nezapriem a ani sa o to nesnažím.

Čomu sa venuješ?

Mám vyštudovanú liečebnú pedagogiku, ale robiť terapeuta v praxi ma nakoniec až tak nebavilo, i keď samotná práca s ľuďmi ma baví veľmi. Taktiež mám veľmi rada obchod, takže moje najčastejšie pracovné skúsenosti sa neustále točia okolo obchodu a práce s ľuďmi.  (Predaje, školenia atď.)

Si mladá mamina 8-mesačného syna a úspešná podnikateľka zároveň. Povedz nám, ako sa ti podarilo prepojiť prácu s rodinou?

Bude to asi tým, že vo veľmi mladom veku som si začala uvedomovať, že práca tvorí cca 60 – 80 percent nášho života a preto, ak chcem byť šťastná, musím robiť niečo, čo ma bude skutočne baviť. Tým pádom nebudem musieť striktne rozdeľovať pracovný a súkromný život a musím povedať, že nejako takto to v mojom živote teraz aj vyzerá.

Nastala u teba v práci nejaká zmena po tom, čo si sa stala mamou? 

Určite áno, ale musím sa priznať, že smerom k lepšiemu. Môj time manažment sa zlepšil minimálne o 100 percent, možno aj viac. Človek už nemá čas strácať čas a veľmi selektuje, či už aktivity, tak aj stretnutia. S kým si dá kávu a s kým nie. Rovnako sa fokusuje na jednotlivé veci. Kým predtým, než som sa do niečoho pustila som si mohla dať v pokoji kávu a pozrieť Facebook alebo bulvár, tak teraz takéto veci idú bokom. Ak máte 1, 5 hodiny čas, kým dieťa spí, tak si veľmi dobre rozmyslíte, ako efektívne tento čas využijete.

Počula som, že poznáš recept na to, že je možné na materskej dovolenke zarábať a vzdelávať sa zároveň. Povedz nám o tom viac.

Neviem, či je to recept, ale určite je to jedna z možností. Pred necelým polrokom sme na Slovensku odštartovali prelaunch projektu „softmarketingu“ so spoločnosťou DuoLife. Samotný systém softmarketingu je nový pojem a umožňuje jednotlivcom rôzne možnosti sebarealizácie podľa vlastných potrieb, či je to sebarozvoj, doplnkový príjem, ale aj celkové vylepšenia zdravia a života. Projekt existuje už 4 roky a ja sa nesmierne teším, že ho štartujeme aj na Slovensku. Verím, že pre mnohých ľudí to bude zaujímavá príležitosť.

Rozhovor s dvomi dámami, ktoré prerazili s výrobou motýlikov, si môžete prečítať tu.

„Ako získať nový Mercedes za menej ako 100 dní“.  Foto: archív Inna Semi

Na našom webe venujeme väčší priestor aj marketingu. Vieš identifikovať, ktorá je tvoja najobľúbenejšia marketingová stratégia?

V dnešnej dobe z môjho pohľadu marketing a predaj už vyzerajú o niečo inak ako to bolo napríklad pred rokom 2008, keď „fičal“ tvrdý sales a obchodné techniky inšpirované americkým telesalesom. V dnešnej dobe sú ľudia presýtení reklamami, sú unavení, ak im chce niekto niečo nanútiť alebo predať. Človek dnes potrebuje vidieť pridanú hodnotu a počuť váš príbeh. Pokiaľ je váš príbeh pravdivý a skutočný a váš produkt má pridanú hodnotu, vtedy viete predať prirodzene bez toho, aby ste predávali.

Akú najväčšiu prekážku si musela prekonať na ceste za svojím snom? 

Som na 100 percent presvedčená, že každého najväčšou prekážkou je on sám, jeho strachy a nedôvera vo vlastné sily a možnosti. Keď tieto prekážky prekonáme, potom dokážeme čokoľvek :)

Vieš nám povedať o svojom najväčšom úspechu doteraz?

Mojím najväčším úspechom je jednoznačne môj syn. Žiaden pracovný alebo športový úspech sa s tým nedá ani porovnať.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Ako zlaďuješ prácu s rodinou?

Odkedy som mama, nedá sa hovoriť o štandardnom pracovnom dni, keďže ten sa odvíja od harmonogramu môjho dieťata a ten sa pravidelne mení každé 2 – 3 týždne. Akonáhle mám pocit, že máme nejaký režim, tak upss, do troch dní sa režim zázračne zmení. Administratívu vykonávam vtedy, keď syn spí, telefonáty a správy sa dajú riešiť aj počas dojčenia, pracovné stretnutia absolvujeme spoločne a pokiaľ mám webináre, tak veľakrát doslova a do písmena popri webinári dieťa dojčím. A samozrejme, neuvažujeme nad tým, či je pondelok, či nedeľa. Pracujeme vtedy, keď je na to priestor. Môj syn je veľmi spoločenský a keď som pokojná a spokojná, tak je aj on. Čiže keď robím, čo mi robí radosť a on je toho súčasťou, tak to zatiaľ celkom dobre zvládame.

Aká bola tvoja cesta, resp. ako si sa dostala k tomu, čo robíš práve teraz?

Cesta bola veľmi veľmi kľukatá, s mnohými vzletmi aj pádmi. A samozrejme nekonečným hľadaním, čo je „to moje“. Ale čokoľvek sa v živote deje, deje sa preto, aby vás to nasmerovalo tam, kam máte kráčať a kde máte byť. Takže to všetko hodnotím veľmi pozitívne.

Viem, že toho stíhaš veľa. Okrem rodiny sa venuješ hneď viacerým pracovným aktivitám. Pritom stále sršíš radosťou a energiou. Odkiaľ ju berieš? 

Úprimne, nestíham toho až tak veľa, len som sa postupne naučila selektovať dôležité aktivity od zbytočných a „maminkovanie“ je na to tá najlepšia škola. Vyselektujete zbytočné aktivity, činnosti, ľudí, nepotrebné hodinové telefonáty. A ponecháte si len to, čo vám dáva zmysel, a naraz zistíte, že máte aj celkom dosť času. Potom sa toho dá dosť veľa stíhať. Čo sa týka radosti a energie, osobne si myslím, že sa ľudia často zbytočne zaťažujú úplnými nezmyslami. Držím sa pravidla, že pokiaľ nejde o život, tak naozaj nejde o nič. A treba sa tešiť zo života, pretože je neskutočne krátky. A treba ten život podporiť dobrým jedlom, kvalitným vínkom a rovnako plnohodnotnou spoločnosťou. A nezabudnite na kvalitné doplnky výživy :) Ale samozrejme najväčšou radosťou je moja rodina.

Inna Semi s manželom a synom. Foto: archív Inna Somi

Kto ťa inšpiruje?

Život sám. Ako sa zázračne vedia okolnosti „náhodne“ vyskladať a ľudia „náhodne“ stretnúť a ako vie z toho vzniknúť niečo pozitívne a zaujímavé.

Prečo je práca pre teba dôležitá?

Pre mňa je dôležitý rast a momentálne mi tento rast umožňuje táto práca, pretože vidím, akí ľudia za projektom sú a aké sú ich hodnoty a vízie. A tie sú momentálne kompatibilné s mojimi, a preto viem, že tu a teraz je správne to, čo práve robím.

Prezradíš nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre ženy – ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným podnikateľským snom?

Netrúfam si radiť. Môžem len zdieľať vlastnú skúsenosť a možno to niekoho inšpiruje a nakopne.

  1. Najväčší darček od života už máte v podobe vášho dieťaťa. Všetko ostatné je len benefit.
  2. Nakoniec aj tak zistíte, že tá najdôležitejšia vec na svete je byť mamou. Ale aby ste to zistili, musíte popri mamičkovaní robiť aj niečo iné, lebo všetko sa poznáva lepšie pri porovnávaní.
  3. Nebojte sa na ceste skúšať nové veci, obklopujte sa profesionálmi, ktorí vedia, ako na to, a pýtajte sa. Pýtajte sa veľa.

Ako sa s tebou vieme spojiť?

Nájdete ma na Facebooku a rovnako na Instagrame @inna semi. Veľmi som si obľúbila práve Instagram, rada píšem svoje postrehy a názory o živote mamy a biznis mamy. Budem sa tešiť všetkým novým sledovateľom a možným príležitostiam na spoluprácu.

Držíme palce a ďakujeme pekne za rozhovor!

žiadne príspevky na zobrazenie