Ako sa oslavuje Valentín vo svete?

0
Ako sa oslavuje Valentín vo svete?

Sladké balíčky, romantické večere, kytice plné ruží, karty so zamilovanými veršami. Aj takto si zaľúbené páry vyjadrujú 14. februára svoju lásku a náklonnosť. Možností, ako oslavovať sviatok zamilovaných, je však oveľa viac. Stačí si vziať inšpiráciu zo zvykov a tradícií v rôznych kútoch sveta, kde oslavu Valentína poňali po svojom.  

Jednoznačná odpoveď na to, ako tento sviatok vznikol a kedy sa oficiálne začal vo vybraných kútoch sveta oslavovať, neprichádza ani po rokoch. Otázniky stále visia aj nad pravdivosťou legiend o tom, kto bol Valentín a aký bol skutočný životný príbeh patróna tohto významného dňa. Nič z toho ale nie je prekážkou, aby sa 14. február každý rok zmenil na výnimočný deň oslavovaný takmer na celej planéte.

Foto: www.pixabay.com

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka si uchováva mnohé zvyky, ktoré sú typické len pre ňu. K tým patrí aj spôsob, akým sa oslavuje Valentín. Počas tohto dňa sú stredobodom pozornosti muži, ktorých partnerky rozmaznávajú rôznymi darčekmi. 14. február je tak jeden z mála dní, kedy môžu japonské ženy otvorenejšie prejaviť svoje city. Odmenou za to im bude 14. marec, kedy sa oslavuje tzv. Biely deň. Vtedy muži obdarovávajú ženy, pričom podľa tradície musí mať ich dar aspoň dvakrát vyššiu hodnotu ako ten, ktorý na Valentína dostali oni.

Čína

Aj keď do najľudnatejšej krajiny sveta prenikli západné zvyky, viacerí Číňania oslavujú deň zaľúbených tradičným spôsobom. Ten má pôvod v príbehu o láske medzi pastierom a dcérou bohov, ktorí sa zosobášili a splodili dvojičky. To bohov nahnevalo a dcéru prinútili zo zväzku odísť. Plač detí za matkou ich ale natoľko obmäkčil, že raz ročne sa rodine dovolili stretnúť. Deň pripadol na 7. deň 7. lunárneho mesiaca a už roky je známy ako Festival siedmej noci, kedy ženy obetúvajú tejto bohyni melóny s prosbou, aby im pomohla nájsť dobrého partnera.

Filipíny

Západné valentínske zvyky neobišli ani Filipíny. Popri bežných prekvapeniach v podobe kytíc a sladkých balíčkov si však krajina zachováva svoju vlastnú dlhoročnú tradíciu. V rámci tej sa tam 14. februára organizujú hromadné svadobné obrady pre desiatky až stovky párikov. Tie prebiehajú na námestiach, v kultúrnych domoch alebo rovno v nákupných centrách.

Juhoafrická republika

Spôsob oslavy Valentína na juhoafrický spôsob čerpá zo starovekého rímskeho zvyku. Mladé ženy si pripínajú alebo našívajú meno muža, za ktorého sa chcú vydať, na rukáv oblečenia. Pre muža s menom na rukáve je to odkaz vyjadrujúci lásku a náklonnosť ženy. Muž ju potom prekvapí kvetmi a po spoločnej večeri spolu vyjdú von na niektorý z valentínskych festivalov.

Brazília

V polovici februára prebiehajú v Brazílii karnevaly, takže sviatok zaľúbených pripadol na iné obdobie. Podľa tradície sa oslavuje 12. júna, kedy si nielen zaľúbené dvojice, ale aj priatelia a členovia rodín dávajú rôzne darčeky. Zároveň sa organizujú spoločné večere, po ktorých sa vyráža do ulíc, či už na hudobné, divadelné alebo iné podujatia.

Veľká Británia

Na Britských ostrovoch oslavujú Valentína rôzne. Kým niektorí prepadli moderným sladkým balíčkom a valentínskym kartám, iní sú verní tradičným zvykom. Niektoré slobodné anglické ženy si dodnes pripínajú na vankúš 5 vavrínových lístkov, vďaka čomu sa im má prisniť ich budúci partner. Páry vo Walese si zas symbolicky vymieňajú dekorované lyžičky, väčšinou z dreva. Deje sa tak 25. januára na sv. Dwynwena, ktorý sa oslavuje namiesto Valentína.

Slovinsko

Svojským spôsobom poňali Valentína aj Slovinci. Zdravko, ako miestni volajú sv. Valentína, je pre nich patrónom jari, s príchodom ktorého začínajú s poľnohospodárskymi prácami. Na rozdiel od väčšiny Európanov tak netrávia čas so svojimi milovanými, ale dodržiavajú starý zvyk, podľa ktorého pracujú 14. februára na poliach bosí.

Francúzsko

Vo Francúzsku sa Valentín oslavuje bežným západoeurópskym spôsobom. Kyticiam, sladkým balíčkom a valentínskym kartám však niekedy predchádzala tzv. lotéria lásky. V tej slobodní muži vyvolávali meno svojej vyvolenej a pokiaľ im žena z okolitých domov odpovedala, muž si ju vzal za manželku. Francúzska vláda však tradíciu neskôr zakázala, pretože viedla k príliš vysokej rozvodovosti.

Foto: www.pixabay.com

Na Slovensku sa Valentín oslavuje podobne ako vo väčšine Európy. Väčšia pozornosť sa mu začala venovať až v 90. rokoch predošlého storočia. Dnes je skôr iba komerčnou záležitosťou sprevádzanou kyticami, dezertmi či inými darčekmi, no jeho pôvodná myšlienka ostáva stále živá, a to nielen 14. februára. Čas na malý darček, vrúcne gesto, trochu nehy alebo spoločne strávený večer pri sviečkach si môžeme nájsť kedykoľvek v roku.

Prečítajte si aj: Je láska na prvý pohľad reálna?

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie