NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN

Ako si nájsť čas pre seba, keď sú deti doma? Nika, mama 8 detí, radí shareovať ich s kamarátkami

Martina Beňová
Share
Nika pozná spôsob, ako si nájsť čas pre seba

Slovenské ženy sú multi a super ženy. Všetko zvládajú samé a často nepotrebujú ničiu pomoc, ale potrebujú si nájsť svoje miesto, trochu pohody a súkromia. Najmä v týchto dňoch, kedy sa starajú o domácnosť aj deti a popri tom mnohé pracujú z domu, je dôležité, aby si našli čas pre seba. Nika Macinská je mentorka a mama 8 detí, ktorá vníma potrebu mať svoje súkromie rovnako.

Mať doma všetkých členov rodiny celé dni je krásne, ale často aj náročné. Posledné týždne a mesiace nás presvedčili o tom, že keď sú deti v škôlke či v škole, bežný deň plynie jednoduchšie. Minimálne, kým sa zas všetko nevráti do podobných koľají ako pred pandémiou, potrebujeme si nájsť balans a čas pre seba. Ale ako?

Pozrite si: Ako mať aspoň 15 minút čas na seba a spraviť si rannú rutinu?

Najmä mamy by si možno aj vybehli len tak na prechádzku či do znovuotvorenej vinárne a našli si čas pre seba, ale nevedia, čo s deťmi. Nika Macinská ponúka zaujímavé a vskutku kreatívne riešenie na to, ako nájsť pomoc na tento problém:

„Pýtala som sa slovenský žien, čo im najviac prekáža v tom, aby požiadali o pomoc. Tvrdia, že nemajú koho. To je skutočne dôležitá úloha a je dôležité dať si ako jeden z cieľov, že sa poobzerám okolo seba. Koho môžem o takúto pomoc požiadať, ak nemám blízko rodičov, ak nemôžem mať aupairky? Fungujú kamarátky,“ radí skúsená mama a blogerka.

View this post on Instagram

Viete, ako to vyzerá v mojom dome so šiestimi deťmi? Väčšinou je všade plno. No dobre, teraz keď sú už starší, to už aspoň nie je tak hlučné. Zvyčajne. Ale bolo obdobie, keď boli všade. Veď viete, aké to je s malými deťmi. A všade bola kopa rozťahaných hračiek. A ja som netúžila po ničom inom, len mať poriadok. No dobre, túžila som aj po spánku, jedle bez kŕmenia, možnosti osprchovať sa bez toho, aby mi niekto búchal na dvere kúpeľne, možnosti ísť na záchod bez toho, aby tam niekto chcel ísť so mnou… Chápte ma, milujem tie moje deti. To aby niekto nemal potrebu mi napísať, že však si ich chcela, tak sa neťažuj. Tak, nesťažujem sa. Len konštatujem. Lebo to bola realita mojich dní. A nocí. Dlhé roky.⁣⁣ ⁣⁣ No postupne sa to menilo. A teraz už mám svoje rituály. Napríklad raňajky v mojom kresle. Všetci vedia, že som ho kúpila sebe. Nie pre nich. Ale pre seba. Moje mentolové kreslo, lebo milujem mentolovú farbu. Upokojuje ma. Mám ho v kúte obývačky a mám výhľad na všetko pekné, čo tu mám. Ráno si tu sadnem ešte v pyžame a s raňajkami na kolenách sa pripravujem na nový deň. Inak, presne toto robila aj Kaja, kým ešte bývala s nami. Akurát, ona to robila minimálne hodinu predo mnou, lebo odchádzala z domu do školy oveľa skôr ako my ostatní.⁣⁣ ⁣⁣ Keď sa ma niekto pýta, ako to všetko stíham, musím povedať, že to nejde bez času sama pre seba. Roky starostlivosti o iných ma priviedli do stavu takmer totálneho vyhoretia aj s fyzickým kolapsom. A ja som sa musela rozhodnúť. Buď som skončila alebo začnem žiť. Inak. Starať sa aj o seba. Postupne sa to učím a nachádzam si stále nové možnosti. Niektoré dlhodobo nefungovali, iné mi nakoniec nevyhovovali, ale je ich niekoľko, ktoré trvajú už dosť dlho. Napríklad cvičenie, čítanie, maľovanie, počúvanie hudby, raňajky v tichu, pokoj v mojej pracovni…. Toto je pravidlo prežitia v dome s veľa spolubývajúcimi. Mať svoj priestor a svoje rituály. ⁣⁣ ⁣⁣ A keď prišla @ikea_slovensko s témou Súkromie v domácnosti, tak verte mi, srdce mi podskočilo od radosti. Lebo veď ste videli veľa fotiek odo mňa. Asi by to tu nemohlo byť viac ikeapozitívne ☺️⁣ ⁣ #samasebou #mama #zivot #akoprezit #nasukromizalezi #mojIKEAkutik #spolupraca

A post shared by Nika Macinská?autor✨poradca (@dennik.mamy_8deti) on

Tie môžu mať podobne staré deti a tak môže vzniknúť zaujímavá vzájomná dohoda: „Môžeme si tak deti shareovať. Je to jedna celkom dobrá vychytávka. Napríklad, dáme si jeden deň v týždni, kedy budem mať deti ja a na druhý ich bude mať kamoška. Ale, ak to má byť dobrá rada pre ženy, nevyužívajte takto získaný čas na upratovanie. Nie, tento čas má byť na to, aby sme nabrali sily a venovali sa samy sebe,“ hovorí Nika.

A čo môžeme v tomto čase robiť? „Môžeme skúšať činnosti, ktoré sme už dlho nerobili, možno sa vrátiť k starým záľubám. Možno nájdeme niečo nové, čo naštartuje novú pozitívnu vlnu. To najdôležitejšie pre celú rodinu, aby dobre fungovala, je to, aby mama bola spokojná. A to bude vtedy, keď sa bude venovať aj sama sebe,“ dodala Nika Macinská.

Prečítajte si aj: Podcast s Miriam Kalisovou

Tagy
Martina Beňová
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X