4 spôsoby, ako si zachovať a uchovať krásu vášho oblečenia po niekoľko rokov

2
4 spôsoby, ako si zachovať a uchovať krásu vášho oblečenia po niekoľko rokov

Móda sa z roka na rok mení a prispôsobiť tomu musíme aj šatník. Cena niektorých kúskov je ale závratná, čomu kvalita oblečenia ale nie vždy zodpovedá. Aj z tohto dôvodu je preto vhodné a možno ešte lepšie investovať do skutočne kvalitného oblečenia a starať sa o jeho pôvodné vlastnosti správnou údržbou, nosením a čistením.

Nezaťažujete tým životné prostredie a ani svoje zdravie. Znižujete dopyt po ďalších zdrojoch a šetríte tak svoj rozpočet. Poďte sa preto spolu s nami pozrieť, čo pre splnenie tohto cieľa budete musieť urobiť.

Dajte si pozor na sušenie prádla pri vysokých teplotách

Údržba oblečenia pomocou pracieho cyklu automatickej práčky je pre väčšinu domácností najbežnejší spôsob osobnej hygieny. Mnohé programy tohto spotrebiča využívajú šetrnejšie spôsoby prania, čo je to ale platné, ak potom využijeme pri sušení prádla príliš vysoké teploty sušičky. Napriek tomu, že sú sušičky prádla dnes veľmi moderné a vyberané bavlnené látky kvalitné, nie vždy to znamená, že sú k vášmu oblečeniu moderné stroje aj šetrné.

Sušenie pri vysokých teplotách, ktoré sa  na naše oblečenie alebo rôzne iné textílie aplikuje niekoľkokrát do roka, môže znížiť pevnosť týchto materiálov a zvýšiť predpoklad na ich roztrhnutie.

Prečítajte si článok: Nakupujú Slováci v second-handoch?

oblecenie
Foto: pixabay.com

Vsaďte na kvalitu oblečenia

Napriek tomu, že je kríza a mnohí z nás peňazí nazvyš nemajú, predsa len je investícia do kvalitného oblečenia vždy lepšia cesta. Ak si ho nemôžete dovoliť kúpiť, ale máte šikovné ruky, vyberte si na jeho výrobu, alebo renováciu interiéru univerzálne dekoračné látky v metráži. Vytvoríte si tak pevný a odolný šatník s mimoriadne dlhou životnosťou. Nezabudnite pri výbere aj na to, že je stále dôležitá nielen otázka kvality, ale aj kvantity. Menej je niekedy viac.

Používajte moderné spotrebiče

Kvalita oblečenia pri jeho údržbe nezávisí len od toho, kde ste ho kupovali, ale aj spotrebičov, do ktorých ste v rámci zariaďovania vášho domu investovali. Mnohé majú svoje špecifické funkcie, vďaka ktorým bude vaše oblečenie pri praní a sušení vždy chránené najlepšie. Ak ho už máte, ale nie ste spokojní s výsledkom celého procesu, možno je čas dať šancu novému ohrievaciemu telesu.

Dbajte na stav oblečenia a jeho okamžitú opravu

Zvýšiť životnosť a využitie obľúbených vecí vo vašom šatníku môžete aj dôslednou kontrolou odevov. Nepodceňujte preto ani jednu uvoľnenú niť alebo očko, ktoré sa môžu postarať o znehodnotenie celého oblečenia.

Dbajte na správne žehlenie, používanie špeciálnych pracích prostriedkov a cyklov v závislosti od vlastností a zloženia konkrétnej textílie. Vaše oblečenie sa vám za takúto starostlivosť potom svojou krásou určite „poďakuje“.

Zdroj obrázka: Milles Studio/Shutterstock.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu