Aký jedálniček je vhodný pre vaše zamestnanie?

0
Aký jedálniček je vhodný pre vaše zamestnanie?
salat

Každé povolanie je v niečom špecifické. Niekto musí fyzicky pracovať, iný skôr intelektuálne. A existujú aj také zamestnania, že nemáte čas na to, aby ste si kedykoľvek spravili prestávku. A tento spôsob fungovania v práci by mal odrážať aj váš jedálniček. 

V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že každý človek je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž a pod. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého.

Sedavé zamestnanie

Tí, ktorí pracujú v kanceláriách a majú sedavé zamestnanie, mávajú možnosť rozplánovať si konzumáciu jednotlivých porcií a vďaka tomu jesť pravidelne.

Keď k tomu pridajú aspoň mierny pohyb vo forme chôdze do práce a chôdze do schodov, majú takmer vyhrané. Ďalšou skvelou fyzickou aktivitou pre spevnenie tela a relaxáciu mysle je napríklad joga alebo pilates.

Sacharidy pre fyzicky náročnejšiu prácu

Pokiaľ máte fyzicky náročnejšiu prácu, je dôležité si strážiť príjem sacharidov, aby ste mali dostatok sily a energie.

„Výbornými sacharidovými prílohami sú bulgur, celozrnná ryža, quinoa, celozrnné cestoviny, strukoviny, zemiaky, sladké zemiaky. Pri desiatej je dôležité nezabudnúť na pravidelnú konzumáciu ovocia. A pozor, u vás obzvlášť platí pravidelný pitný režim – minimálne 2 litre čistej vody denne,“ hovorí Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.

Prečítajte si aj článok o 7 tipoch, ako zatočiť s nachladnutím

šalát z quinoa
Foto: šalát z quinoa, pixabay.com

Niečo pre sestričky či policajtov

Je mnoho povolaní, ktoré vyžadujú prácu na nočné smeny, čo je náročné kvôli zmenenému spánkovému režimu. Sú o obyčajne doktori, policajti, vodiči alebo pracovníci pumpy.

V prípade, že pracujete v noci, si doprajte sacharidy vo forme ovocia, ktoré vás osviežia a dodajú vám energiu. Približne 3 – 4 hodiny pred spánkom, aj keď je to ráno, sa najedzte.

Vyskúšajte smoothie, keď nemáte čas na prestávku

Tip pre vodičov, ale aj pokladničné v supermarketoch. Keď si nemôžete odbehnúť na desiatu, pripravte si napríklad smoothie alebo rozmixované ovocie zriedené vodou. Pre lepší sýtiaci efekt môžete pridať jogurt, tvaroh a semienka. Keď si takúto desiatu nachystáte vopred so sebou, nemusíte sa spoliehať na to, že si cestou autom „niečo“ kúpite.

Čučoriedky na kŕčové žily

Čučoriedky sú výborné na podporu trávenia a vďaka flavonoidom tiež na detoxikáciu, navyše pomáhajú žilovému systému. Hodia sa skvele pre všetkých, ktorí trpia na kŕčové žily. Avokádo je bohaté na zdravé tuky.

„Chia semienka sú silným antioxidantom, kvalitným zdrojom bielkovín, majú výrazný sýtiaci efekt bez navyšovania energie, obsahujú veľké množstvo horčíka, železa, draslíka, zinku a prospievajú správnej funkcii metabolizmu a nervového systému,“ vysvetľuje Mgr. Zuzana Bohátová.

Recept na čučoriedkové smoothie: Rozmixujeme čučoriedky, špenát, trochu avokáda pre zjemnenie a pridáme chia semienka – pomery jednotlivých ingrediencií necháme na vašich chuťových preferenciách.

Foto: naturhouse.sk

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu