Alena Chorvátová: „Teším sa, že mám prácu a hobby zároveň“

0
Alena Chorvátová: „Teším sa, že mám prácu a hobby zároveň“
autoazena.sk

Alena Chorvátová založila online webový portál špeciálne pre ženy za volantom. Učí na prednáškach ženy parkovať a vybrať si to správne auto s dobrými parametrami, a nielen s peknou farbou karosérie. Už 7 rokov sa v Nitre na autosalóne venuje ženám motoristkám pod názvom jej portálu autoazena.

Kedy ste dostali nápad založiť váš webový portál autoazena.sk, a prečo práve táto motoristická oblasť vás ako ženu zaujala čo je skôr preferovaná u mužov?

Online web autoazena.sk bol založený v marci 2011, kedy po skúsenostiach v motoristických médiach som sa rozhodla ísť vlastnou cestou, aby som mohla priniesť nové veci v motoristickej oblasti cielene na ženy motoristky – aktívne vodičky, ktoré sa chcú tiež v tejto oblasti viac dozvedieť a vzdelávať. Samozrejme, že si nás radi čítajú a pýtajú sa aj muži, čomu sa tešíme.

Čo všetko vieme na vašom webe nájsť a dozvedieť sa niečo bližšie?

Určite tam každý čitateľ nájde veľa zaujímavého čítania ako sú auto-moto novinky, testy najnovších modelov áut, rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí v živote niečo dokázali a sú svojím spôsobom pre nás vzorom, ale aj známymi ľuďmi zo sveta šoubiznisu. Rubrika o cestovaní u nás i v zahraničí poteší, hlavne teraz v zime, kde sa oplatí vycestovať za lyžovačkou. Dôležité rady sa dozviete v sekcii tipy a rady pre motoristov, kedy treba prezúvať pneumatiky, alebo počas letných dovoleniek vedieť pripraviť auto na dlhé trasy. Okrem iných zaujímavostí sa čitateľky dozvedia o novinkách v kultúre, ako sa stať krásnymi, a hlavne zdravými, v sekcii krása a zdravie. Nesmú chýbať súťaže o zaujímavé ceny, ktoré určite potešia každú ženu. Viac info nájdete našom webe.

Prečo ste sa rozhodli pre prácu motoristickej novinárky, keď ste dlhé roky pôsobili ako špeciálny pedagóg?

Už ako malá som bola v rodine obklopená tuningovými autami, motorkami, džípmi, a tak sa to na mňa nalepilo. Najprv som motorizmus mala ako hobby, pretože som 13 rokov učila na špeciálnej škole a práve psychicky náročná práca ma zaviala k pretekaniu na tuningových slalomoch, a tým som eliminovala psychicky náročnú prácu. Aj pred dvomi mesiacmi som mala možnosť na pozvanie importéra Subaru si opäť zapretekať v ženskej kategórii. A ďalší víťazný pohár je doma. Samozrejme, vždy to poteší, ale už to nie je tá méta ako kedysi…

Preteky Subaru 2018
Preteky Subaru 2018

Akú máte skúsenosť, s čím majú ženy obyčajne v jazdení s autom problémy? Alebo si nie sú isté pri technickej či inej poruche na vozidle?

Najviac asi je to o parkovaní. Prednášam o tom, je to niekedy problém, ale nie taký, aby sa nedal vyriešiť. Púšťam videá, vysvetľujem, ale najlepšia je praktická inštruktáž vo vozidle pri parkovaní. Na autosalóne v Nitre mame túto možnosť nácviku a veľa žien si to môže vyskúšať. Ďalší problém je defekt, žena si nevie vymeniť koleso a radšej zavolá manželovi alebo asistenčnú službu. V tomto sme typické ženy a prenechávame to iným, ale dajme si ruku na srdce, veď aj medzi mužmi sa nájdu takí, ktorí sú bezmocní a nedokážu to. V budúcnosti by som v tomto chcela podniknúť kroky, aby sa vodičky v tejto oblasti viac zdokonaľovali.

Stretávate sa s predsudkami, že žena nedokáže ovládať auto tak, ako muž? Ako sa pozerajú na vašu prácu muži? Prekvapujete ich svojimi technickými znalosťami?

Predsudky tu vždy budú. Muži ženy berú ako preopatrné a veľakrát zavadzajú na cestách čo dávajú pociťovať vyblikávaním, trúbením alebo gestikuláciou. Je fakt, že mnohé zo žien sa zabúdajú presunúť z ľavého /predbiehacieho/ do pravého pruhu. To chce čas a mnohé ženy to pochopia, len potrebujú tolerantnosť od mužov. Čo sa mňa týka, tak si myslím, že moji kolegovia ma rešpektujú, keďže sa v tejto oblasti pohybujem už 19 rokov.

Máte nejaký konkrétny zážitok, kedy ste mužom ukázali, že ste tak akčná a dobrá ako oni?

Mali sme statickú prezentáciu modelu Range Rover Velar v hoteli Sheraton a tam nastala nečakaná situácia, že mladá hosteska odpadla pri aute, a vtedy som rýchlo poskytla prvú pomoc. Kolegovia tiež ovládajú to, čo ja, ale je pravda, že nie každý dokáže ihneď v praxi reagovať, keď nastane taká situácia. Celé to prebehlo do minúty, ale mladé dievča sa chvalabohu prebralo do príchodu sanitky. Nakoniec všetko dobre dopadlo, až na pár štichov je mladá dáma v poriadku. Myslím si, že vtedy som ešte viac stúpla v očiach mojich kolegov, že som okamžite reagovala.

Testujete autá, spovedá odborníkov, zaujímavé osobnosti z umeleckých kruhov a určite máte aj vy názor, či sú lepšie ženy alebo muži za volantom?

Netreba to generalizovať. Naozaj sa nájdu aj medzi mužmi i ženami takí vodiči, ktorí nemajú tie danosti a nedokážu sa s volantom stotožniť ani po rokoch. Jednoducho nepočujú ten motor a trápia ho. Určite som zažila aj mužov, pri ktorých som sa bála sedieť na sedadle spolujazdca. A naopak, poznám ženy, ktoré tak dobre jazdia, že nemám problém pri nich na dlhších cestách zaspať.

Prečítajte si aj plány šiestich akčných žien na rok 2019

Prednáška Ženy za volantom
Prednáška Ženy za volantom

Aj vy zvyknete zaplatiť pokutu za dopravný priestupok alebo ju dokážete svojím šarmom aspoň trošku znížiť?

Ako kedy. Ak som urobila chybu, tak si to priznám a následne sa snažím tú pokutu znížiť. Spomínam si na veľmi pekný zážitok, kedy ma zastavili policajti za telefonovanie za volantom. Najprv mi gestikuláciou ukazovali no-no-no a potom ten prst ukázal ku krajnici. Môj syn na prednom sedadle bol nešťastný. Chceli odo mňa 1000 korún, ale ja som im ukázala peňaženku, že nič nemám. Lenže mala som takú priehradku, kde „ona“ trčala a opýtal sa ma, že čo to má byť. Ja, že na šaty a on mi odpovedal, že šaty nebudú… Obišiel auto, zaklopkal synovi a tých 1000 korún mu dal so slovami, že si ma kúpiť čo chce a tie peniaze sú od uja policajta a nie od mamy. Aj si za ne kúpil novú hokejku. A bolo po šatách… :)

Mali ste nejakú kurióznu nehodu a ešte aj po rokoch na ňu spomínate?

Mali sme malú poľskú fiatku 650 a bolo to veľmi šikovné autíčko do mesta. Volala sa Fifina. Naštartovala aj v zime a neboli žiadne technické problémy. Len raz sme sa ponáhľali so synom na hokejový tréning, keď som prebehla na „žlto-červenú“ a vtedy som zistila, že sa nevyhnem oproti idúcemu autu. Na Trnavskom mýte som to zapichla do električkových koľajníc! Museli ma odtiahnuť. Mala som narazené koleno a syn bol v poriadku, lebo mal na sebe hokejovú výstroj.

Aká je vaša obľúbená značka alebo vysnený model auta, a prečo?

Na Honde Typer som vyhrala svoj prvý slalom a je to ako prvá láska. Nedá sa zabudnúť… Ale určite v dnešnej dobe sú už všetky značky vynikajúce v kvalite i v technológiách. Pár rokov dozadu by som preferovala skôr športové typy áut, ale v dnešnej dobe, keď vidíme za volantom každého druhého SUV ženu, tak poukazujem na bezpečnosť a prikláňam sa k týmto typom áut, ktorých výber je naozaj bohatý. Menšie SUV ako je Škoda Karoq, Seat Arona alebo VW T-Rock sú veľmi kompaktné a športovo úžitkové vozidlá, ktoré patria do segmentu B a sú u žien právom obľúbené, naozaj trendy a za dobrú cenu. Takže na výber je modelov naozaj neúrekom…

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Určite je to môj syn, ktorý už mame fušuje do „remesla“, začal písať testy áut a ide mu to veľmi dobre. Takže tie gény sa dedia a verím, že snáď bude pokračovať v maminom diele a tú moju štafetu časom prevezme, ale to ukáže čas… Jasné, že sa teším, že mám prácu a hobby zároveň.

Prezradíte nám, čo si prajete a aké sú vaše ďalšie plány do budúcnosti?

Uf! Tak ja si prajem hlavne zdravie. Plány?! Neplánujem, žijem v prítomnosti, ale určite sa chcem posunúť v každej oblasti môjho života. Mám rada výzvy a to odporúčam všetkým akčným ženám, aby ich nasledovali a chopili sa svojich šancí. Určite to stojí za to, keď to časom prinesie ovocie, lebo to tak rýchlo nepríde, a preto sa treba mať trpezlivosť a výsledok sa dostaví. Tak držím palce všetkým ženám, ktoré naberú odvahu a začnú si svoj sen napĺňať.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom?

V prvom rade je to sebadôvera a keď prídu pochybnosti, tak pri prvom potknutí nezísť z cesty, nenechať sa odradiť negatívnymi názormi iných ľudí, a potom už len trpezlivo čakať, kým prídete do vytúženého cieľa, a to vás naplní radosťou… Naozaj to stojí za to!

Predošlý Aké sú naše ciele na rok 2019?
Pokračovať Mladí ľudia sa s osamostatnením sa neponáhľajú
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie