Ste „dobré dievča“ alebo líderka? Pozrite si 7 rozdielov medzi nimi!

0
Ste „dobré dievča“ alebo líderka? Pozrite si 7 rozdielov medzi nimi!

Úspešné ženy na vedúcich pozíciách sa naučili odstraňovať návyky tzv. „dobrých“ dievčat, ktorí ich brzdia v profesionálnom živote. Akými znakmi sa vyznačuje líderka?

Na základe výskumu, pri školeniach vedúcich pracovníkov, sa zistili zvyky žien, ktoré ich poháňajú vpred. Ženy s nimi dosiahli úspech bez toho, aby museli meniť rebríček svojich hodnôt.

Stephen Covey napísal knihu s názvom „7 návykov vysoko efektívnych ľudí“, ale podobná verzia sa dá vytvoriť priamo pre ženy. Porovnáva zastarané zvyky dobrých dievčat s ich transformáciou na zvyky, ktoré vytvárajú podmienky pre ženy, aby sa z nich stali líderky.

Zvyk 1: Zamerajte sa na svoju víziu

Dobré dievča: Je trpezlivá. Vezme si iba to, čo ide popri nej. Tvrdo pracuje a nikto o tom nevie. Myslí si, že ľudia sami zistia, že v nej majú poklad a všimnú si jej precíznu robotu. Stačí jej, že je tam, kde je, myslí si, že nemá na viac.

Žena líderka: Presne plánuje a identifikuje, kde chce byť v budúcnosti. Má jasnú predstavu o tom, čo chce robiť. Ide za tým, po čom sníva, aj keď si je vedomá toho, že ešte nie je úplne pripravená.

Prečítajte si aj tipy na asertivitu

zena prezentuje
Foto: greaterwestchester.com

Zvyk 2: Efektívna komunikácia

Dobré dievča: Správa sa ako stredoveká lady, je tichá a slušná, hovorí iba vtedy, keď s ňou chce niekto hovoriť. Čaká, kým ľudia prídu k nej, nie je asertívna ani odvážna.

Žena líderka: Hovorí a vyjadruje sa stručne. Ovplyvňuje ľudí a presadzuje svoje vedenie vodcovským tónom hlasu. Ak má nejakú otázku, neváha ju položiť. Ak jej niekto krivdí, vie sa ozvať.

Zvyk č. 3: Prítomnosť vedenia

Dobré dievča: Posadí sa nenápadne k stolu, pôsobí skromne a sedí úplne potichu. Jemne prikyvuje a pasívne počúva svojho manažéra.

Žena líderka: Pozerá sa ľuďom do očí, chodí a rozpráva ako vodca. Snaží sa získať uznanie, používa zámeno „ja“. Keď to dosiahne, zapojí a inšpiruje svoj tím k dosiahnutiu ich spoločných cieľov a vízií.

Zvyk 4: Budujte dobré vzťahy

Dobré dievča: Drží sa pohodlného okruhu svojich kolegov a kamarátov

Žena líderka: Neustále rozvíja vzťahy s lídrami a vodcami vo firme. Sleduje, kto je tvorcom nových a inšpiratívnych myšlienok v organizácii, aj mimo nej. Zdieľa, podporuje, počúva, učí sa a tiež sa aktívne zapája a prispieva svojimi nápadmi.

Prečítajte si aj článok o tom, aký by mal byť úspešný manažér

zeny radia
foto: maracanau.ce.gov.br

Zvyk 5: Sebadôvera

Dobré dievča: To, že je hodná svojej pozície, musí dokazovať po celý čas na 100%. Vo všetkom sa snaží byť dokonalá. Každú chyba, ktorú spraví, si donekonečna vyčíta.

Žena líderka: Je presvedčená o svojom budúcom úspechu. Správa sa tak, že jej to aj ostatní ľahko uveria. Aj bez tlaku viete spraviť všetko na 100%, bez toho, aby to to musela stále dokazovať. Prípadná chyba ju neodradí.

Zvyk 6: Emočná inteligencia

Dobré dievča: Reaguje rýchlo na znepokojujúce pracovné výzvy. Namiesto dynamiky robí veci s ťažkosťami, hnevom alebo strachom. Má problém so zvládaním emócií.

Žena líderka: Sleduje svoje vlastné emócie a emócie druhých a integruje ich do inteligencie a empatie, aby efektívne riadila, viedla a spolupracovala s tímom, kolegami a lídermi v organizácii.

Zvyk 7: Odvaha

Dobré dievča: Pôsobí iba v zóne svojho pohodlia, zúčastňuje sa a prispieva iba v oblastiach, v ktorých je možné výsledky pomerne dobre predvídať. Nemá dostatočný záujem vyskúšať čokoľvek nové, čo je mimo rutiny alebo sa javí ako riskantné.

Žena líderka: Energicky víta nové nápady, nové výzvy, nové poznatky, nové príležitosti a zmeny, aj keď existuje riziko zlyhania. Pracuje na svojich slabších stránkach, aj keď ide mimo zóny komfortu.

Zdroj: equities.com, Leslie Grossman

žiadne príspevky na zobrazenie