Anka Repková: Nesprávne slová vedia veľmi ublížiť

0
Anka Repková: Nesprávne slová vedia veľmi ublížiť
Anka Repkova

Speváčka, herečka, skladateľka, textárka a hlasová koučka v jednom. A keďže jej záleží na ekológii, založila ešte popri týchto svojich aktivitách projekt Redukujem. Zhovárali sme sa s talentovanou Ankou Repkovou.

Ste úspešná speváčka, skladateľka, herečka a hlasová koučka, ako ste sa dostali k hudbe alebo k spevu?

Moja mama vo mne, našťastie, veľmi skoro rozpoznala umelecký talent a chcela, aby som ho rozvíjala. Tak som už od 3 rokov začala navštevovať rôzne krúžky. Najprv tanečné a neskôr aj spevácke a hudobné.

Aké boli začiatky vašej kariéry?

K spevu som sa dostala cez tanec. Mojím snom bolo stať sa primabalerínou. Život to však zariadil inak. Na tanečné konzervatórium ma po 4. triede na ZŠ nevzali, a tak som sa prirodzene viac zamerala na spievanie, ktorému som sa predtým venovala tiež. Začala som chodiť na rôzne spevácke súťaže, až sa mi v 8. ročníku na ZŠ podarilo zvíťaziť v celoslovenskom kole súťaže Detský talent, čo doteraz vnímam za jeden zo zlomových momentov na mojej speváckej ceste. Víťazstvo ma povzbudilo k tomu, aby som sa spevu venovala profesne, po čom som veľmi túžila.

Ako sólistka Big Bandu Gustáva Broma ste pôsobili v televíznych reláciách Bailando a Let’s dance, ako na to spomínate?

Milujem zvuk veľkých hudobných telies, a preto ešte aj dnes spievam okrem vlastnej kapely aj v Orchestri Pavla Zajáčka. Užívam si rôznofarebnosť zvukov, ktoré znejú v orchestroch. Inšpirujú ma pri spievaní a dodávajú energiu. V týchto tanečných reláciách ma navyše inšpirovali aj samotní tanečníci. Bolo to výborná skúsenosť. V Let´s dance išlo o moje prvé televízne spievanie v priamom prenose.

Mali ste počas týchto súťaží aj nejakého favorita na tanečnom parkete, ktorému ste držali palce?

Páčila sa mi myšlienka Bailanda. Každý súťažný pár tancoval o splnenie niekoho sna. Najviac mi utkvela v pamäti Romana Dang Van. Chcela splniť sen otcovi, ktorý sa túžil stretnúť so svojou vo Vietname žijúcou rodinou.

Okrem spevu sa venujete aj herectvu. Kedy ste sa začali venovať aj tejto oblasti?

Priznám sa, že samotnému herectvu som sa začala venovať až krátko pred prijímacími skúškami na Konzervatórium. Dovtedy som nechodila do žiadneho dramatického krúžku. Veľmi som však chcela študovať spev a jedinou možnosťou vtedy bol, a vlastne aj doteraz je, hudobno-dramatický odbor, čo je vlastne spojenie herectva, spevu a tanca.

Mala som šťastie, že som na prijímacích pohovoroch zaujala herečku Evu Krížikovú, ktorá vtedy spolu s Libušou Trutzovou a Igorom Hrabinským otvárali ročník. Spolu s mojou spolužiačkou Miškou Merklovou ma odporučila režisérovi Jurajov Nvotovi, a ja som sa tak úplne nečakane ocitla na javisku Slovenského národného divadla vedľa hercov Diany Mórovej a Janka Kronera. Hrala som ich dcéru v krásnej činohre Liliom.

Spolupracovali ste s Daliborom Jandom, Jozefom Bednárikom aj Filipom Renčom, objavili ste sa v muzikáloch aj v činohre. S kým sa vám najlepšie pracovalo a v ktorej úlohe ste sa cítili najlepšie?

Jožko Bednárik je legendou. Mala som veľký rešpekt a zároveň som cítila veľkú úctu a vďaku za možnosť spolupracovať s ním. Už predtým som sa zúčastnila konkurzov do jeho muzikálov, ale až pri Rocky Horror Show sa na mňa usmialo šťastie. Úlohu Janet v tomto muzikáli som mala veľmi rada, keďže si v priebehu deja prešla zaujímavým vývojom.

Na herectve je úžasné, že si môžete prežiť aj situácie a charaktery, ku ktorým by ste sa počas svojho jedného života nemali šancu dostať, a možno by ste ani nechceli. V tom hereckom živote si to však dovolíte, a tak dokážete prežiť akoby viac životov.

Anka Repková
Anka Repková v Rocky Horror Show

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Pokiaľ sa rozprávame o profesionálnom živote, tak jednoznačne môj, zatiaľ, posledný album Som pravdivá. Nielenže som si napísala všetky texty a hudbu (okrem piesne Vyznanie), ale tiež som si album sama zafinancovala a vydala.

Prezradíte nám, o čom ešte snívate?

Som veľmi vďačná, že mnohé zo svojich snov už žijem. Spievam, prinášam ľuďom radosť či už svojimi piesňami a spievaním, alebo aj tým, že im dávam možnosť spievať, otvárať svoj hlas, slobodne sa jeho prostredníctvom vyjadrovať, prebúdzať v sebe radosť, prepájať sa so svojou dušou. Mojím želaním je robiť to ešte vo väčšom, v zmysle šíriť svoju tvorbu k ľuďom, ktorým pomôže na ceste k sebe samému a podporí ich v šírení lásky a dobra.

Verím, že každý z nás môže tvoriť lepší svet. Od detstva mi veľmi záležalo aj na právach zvierat a na životnom prostredí. Klimatická kríza, v ktorej sa naša planéta a my s ňou nachádzame, je nesmierne vážna. Veľmi sa ma to dotýka. Keď sa mi niečo nepáči, tak sa nedokážem len tak nečinne prizerať.

Nedávno som preto vytvorila projekt Redukujem. Jeho cieľom je spájať ľudí, ktorí chcú svojím konaním prispieť k lepšej budúcnosti Zeme – našej jedinej planéte pre život. Postupne sa vzájomne inšpirovať a edukovať, ako môžeme byť nápomocní. V mojom projekte ide v prvom rade o redukovanie odpadu, vedomého pristupovania k nakupovaniu a poskytnúť postupne odpovede na otázky typu: Ako začať? Ako môžem pomôcť ja? Aké alternatívy máme k bežne používaným produktom?, atď.

Ste hlasová koučka, aké workshopy pripravujete pre tých, ktorí sa chcú venovať spievaniu? Kto sa môže na ne prihlásiť?

Mám dve línie hlasového koučingu, ktorým sa venujem. Jedna je spevácky koučing, či už na súkromných hodinách spevu alebo v mojom speváckom zbore pre dospelých Spievanie nás baví. Druhou líniou je hlasový koučing pre potreby rozprávania. Vediem súkromné hodiny a 5-týždňový kurz Prebuď potenciál svojho hlasu.

Vytvorila som tiež workshop s názvom Otvor svoj hlas, ktorý mám okrem živej formy aj v online prevedení a je určený aj pre ľudí, ktorí chcú spievať aj pre tých, ktorí chcú vedieť lepšie narábať so svojím hlasom pri rozprávaní. Vyhľadať ma môže ktokoľvek zhruba od 12 rokov. Mladším sa momentálne veľmi nevenujem.

Anka Repková
Anka Repková, foto: Jaroslav Repta

Čo si myslíte o súťažiach pre mladé talenty ako Superstar alebo Voice?

V prvom rade to, že ide hlavne o šou. Samotné spievanie je len prostriedkom, okolo ktorého sa šou tvorí. Sledovala som zopár častí Voice, ktorý teraz chodí v našej TV a mrzí ma, že mnohé dobré hlasy ani nedostali šancu ísť ďalej. Keď sa pozrieme na kapacitu tímov, tak to ešte dokážem pochopiť, ale čo sa mi vyslovene nepáči, je komunikácia niektorých koučov pri vyhadzovaní ľudí z tímu. Nesprávne slová vedia veľmi ublížiť a prijímateľa zablokovať.

Na mojich koučingoch sa stretávam s veľmi veľa prípadmi ľudí, ktorí majú blok spievať, pretože im niekto, zvyčajne v detstve, povedal, nech radšej nespievajú, že sa to nedá počúvať a spievajú falošne. Ako sa to však má človek naučiť, keď mu nie je dovolené chybovať, keď mu nie je dovolené to vôbec robiť, a tak sa postupne zlepšovať?

Keby sme malému dieťaťu, ktoré sa učí chodiť, hovorili, nech to nerobí, lebo mu to aj tak nejde, je dosť možné, že ak by nám uverilo, a jeho túžba po chodení by nebola dostatočne silná, tak by sa to asi ani nenaučilo. Súčasťou učenia sa chodiť sú predsa aj tie pády, zakopnutia, tak ako sú súčasťou učenia sa spievať falošné tóny a roztrasený hlas.

V tejto oblasti nie je ľahké preraziť, čo by ste poradili tým, ktorí sa chcú zviditeľniť práve spievaním?

Treba neustále pracovať na rozvoji svojich schopností, okrem spevu sa učiť aj hre na nejaký hudobný nástroj, mať dostatok trpezlivosti, naberať skúsenosti vo vystupovaní pred publikom, nahrávať v štúdiu. Okrem tohto remeselného rozvoja však jednoznačne odporúčam pracovať aj na svojom osobnom rozvoji.

To, čo nás odlišuje jeden od druhého, je naša jedinečnosť, náš spôsob prežívania emócií, pohľadu na svet, sebavyjadrovania, v spôsobe interpretácie piesní. Učme sa od druhých, inšpirujme sa, ale nekopírujme a nesnažme sa byť niekým iným. Veľmi dôležitým prvkom je tiež vytrvalosť. Vždy sa nájde niekto, komu sa nebudeme páčiť, koho naša hudba nezaujme, avšak zároveň sa vždy nájdu ľudia, ktorých naším spevom a hudbou oslovíme. Viera vo svoje schopnosti a v to, že máme čo odovzdať je dôležitým hnacím motorom. Každý máme právo, aby bol náš hlas počutí a pre každého z nás je tu miesto.

Aký žáner spievate najradšej? A existuje niečo, čo sa vám spieva ťažko?

V mojom repertoári mám piesne rôznych žánrov. Od muzikálu, jazzu, popu, francúzskeho šansónu, rocku, latina, diska, funku, gospelu až po ľudovky. Počas navštevovania ZUŠ som dokonca spievala aj operu. V rôznom období ma bavia rôzne žánre. Ale všeobecne mám veľmi obľúbený muzikálový žáner. Jednoznačne som však človek, ktorý má rád rôznorodosť, farebnosť. Jediný žáner, ktorý ma vôbec neláka spievať, je metal. Jeho energia mi nevyhovuje.

Na svoj album Som pravdivá ste napísali hudbu aj texty. Čím ste sa pri ich tvorbe inšpirovali?

Inšpirácie boli rôzne. Pri niektorých to bola veľmi konkrétna myšlienka, zážitok, stretnutie, film či kniha, a pri niektorých ma viedol len pocit, ktorý som v sebe mala. Veľa som sa inšpirovala v prírode a čerpala som zo svojho vnútorného sveta.

Ako by ste opísali svoj najnovší singel Hlas?

Pieseň Hlas bola prvá, ktorú som na album Som pravdivá napísala. Len čo som si sadla ku klavíru, začal ma viesť silný vnútorný pocit. Hneď ku mne prišla melódia spevu a text celej prvej slohy aj s prvým refrénom. Pieseň hovorí o dôvere vo svoj vnútorný hlas a odvahe ho nasledovať. Nerobiť sa menšími, nepotláčať svoje sny, ale vykročiť za nimi a dať si šancu naplno sa rozvinúť a rozkvitnúť do krásy života.

V piesni je veľmi silný vplyv slovanskej melodiky a v hudobnom aranžmáne počuť cymbal, husle, balkánsku flautu kaval, kotrabas a zbor. Veľmi som spokojná, ako pieseň nakoniec znie. Prezradím, že na túto pieseň som mala vytvorených až 5 hudobných aranžmánov a až tento posledný piaty spĺňal moje predstavy. No a v tejto podobe sa pieseň dostala na CD. Mám veľkú radosť tiež z vizuálneho stvárnenia videoklipu. Má krásnu filmovú atmosféru.

Ako vyzerá váš bežný deň? Čomu sa aktuálne venujete najviac?

Keďže mám viacero aktivít ani jeden môj deň nie je rovnaký. Môj týždeň však vyzerá väčšinou takto. Pondelky začínam prípravou na celý týždeň, rozjímaním nad víziami, premýšľaním, plánovaním, tvorbou, utorky sa venujem mojej voľnočasovej aktivite vzdušnej akrobacii a večer vediem skúšky môjho zboru Spievanie nás baví. V stredy mávam individuálne hlasové koučingy, hodiny spevu a hlasový kurz, štvrtky stretnutia a venujem sa manažérskym a marketingovým činnostiam.

Koncerty a vystúpenia na rôznych verejných a súkromných podujatiach mávam najčastejšie v piatky a soboty. No a nedele si väčšinou nechávam voľné. Pribrala som si teraz aj rozbeh môjho ďalšieho projektu Redukujem, ale nedokážem mu venovať toľko času, koľko by som chcela. Preto zháňam dobrovoľníkov, ktorí mi s ním pomôžu. Keď sa na to celé pozerám, je to vlastne šialené. A to som ešte nespomenula moje neustále vzdelávanie sa a samozrejme čas na seba, rodinu a kamarátky.

Ako zvyknete tráviť svoj voľný čas?

Prechádzkami v prírode, čítaním, cvičením, meditáciou, stretnutiami s blízkymi kamarátkami. Veľmi rada tiež chodím na masáže, do wellnessu a cestujem.

Aké sú vaše ďalšie plány do budúcnosti?

V týchto dňoch dokončujeme klip k piesni Jarná, ktorá je tiež z albumu Som pravdivá. Začala som turné Otvor svoj HLAS tour. Vytvorila som koncept turné, v ktorom spájam hlasový workshop s mojím speváckym vystúpením. V prvej časti tak vediem účastníkov k otvoreniu ich hlasu a v druhej časti pri spievaní mojich piesní hovorím o vnútornom hlase, sebapoznávaní, vnútornej transformácii. Mám rozpracované aj úplne nové piesne, ktoré by som rada nahrala a tiež mám v pláne zabehnúť projekt Redukujem.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

V prvom rade si dovoľte vykročiť na cestu k naplneniu svojho sna a začnite konať. Len snívať nestačí. Verte si, buďte trpezlivé, načúvajte svojej intuícii, svojmu vnútornému hlasu a postupujte krok za krokom. Nechcite veci urýchliť, netlačte na seba. K realizácii svojho sna by sme mali kráčať s ľahkosťou a radosťou. Len vtedy to má podľa mňa zmysel.

Zdroj foto na titulke: Zuzana Gavulová

žiadne príspevky na zobrazenie