Legenda sa vracia. Cyrano je späť, no tento raz sa hlási z predmestia

0
Legenda sa vracia. Cyrano je späť, no tento raz sa hlási z predmestia
CYRANO Z PREDMESTIA

Milovať muzikál je ako milovať hudbu, spev a tanec naraz. Práve táto forma umenia je obľúbená aj na Slovensku a už čoskoro prinesie Divadlo Nová scéna aj premiéru pôvodného slovenského muzikálu CYRANO Z PREDMESTIA.

Divadlo Nová scéna uvedie premiéru pôvodného slovenského muzikálu CYRANO Z PREDMESTIA v dňoch 16. a 17. mája 2019. Ide o prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, textárov Jána Štrassera, Kamila Peteraja a autorov hudby Pavla Hammela a Mariána Vargu. Muzikál bol s mimoriadnym úspechom na Novej scéne uvedený prvýkrát v októbri roku 1977. Po 42 rokoch sa vracia na rodné javisko, kde si ho za svoj zobrala mladá herecká generácia. V réžii Patrika Vyskočila a dramaturgii Dávida Hartla sa v hlavných postavách Cyrana predstavia Ján Slezák v alt. Lukáš Pišta, Roxanu stvárňujú Mirka Gális Partlová a Romana Dang Van a postavu Jána alternujú Dárius Koči a Vladislav Plevčík.

Foto: Zdenko Hanout

Muzikál pramení zo slávnej  Rostandovej divadelnej hry Cyrano z Bergeracu. Alte Vášovej sa skvele podarilo preniesť dej do prostredia rockových kapiel a hudobných klubov. Našla moderný jazyk, vlastnosti a kultúru mladých ľudí. Vytvorila dielo, ktoré v dobe normalizácie nadchlo publikum. Pri divadle sa tvorili dlhé rady divákov, ktorí si chceli kúpiť vstupenky, no predstavenie bolo beznádejne vypredané. Hviezdami sa stali predstavitelia hlavných postáv – Jozef Benedik (Cyrano) a Kamila Magálová (Roxana). Skladby Ja nemám lásku v malíčku, Kúpim si zrkadlo, Pieseň o pančuche sa stali hitmi. Tie ešte roky po skončení uvádzania muzikálu hrali rádia, doslova zľudoveli a vyšli aj na dlhotrvajúcej LP platni.

Foto: Zdenko Hanout

Ako hovorí režisér súčasnej inscenácie Patrik Vyskočil, vybral si tento titul, pretože je to dielo, ktoré je aktuálne a atraktívne pre diváka aj v roku 2019:

„Prvý kontakt s muzikálom Cyrano z predmestia som zažil ako divák – poslucháč na jeho koncertnom spracovaní v Piešťanoch. Tam piesne z tohto muzikálu naštudovalo zoskupenie Art music orchestra. Bol som prekvapený, že nikto z muzikálových režisérov sa nepodujal ani po 40 rokoch vrátiť tento titul na jeho domovskú Novú Scénu. Prvý podnet bola teda túžba opäť oživiť toto naše umelecké dedičstvo. Hudba Pavla Hammela a Mariána Vargu vo mne zarezonovala natoľko, že som si šiel do divadelného ústavu v Bratislave požičať scenár, aby som pochopil spracovanie Alty Vášovej. Po niekoľkonásobnom prečítaní, absolútnom stotožnení sa s myšlienkami a odkazom tohto diela, som si bol istý, že toto bude moja debutantská inscenácia v role režiséra“.

Foto: Zdenko Hanout
A ako sa v nej cíti herec známy stvárnením viacerých titulných postáv v muzikáloch v Divadle Nová scéna, ale aj v iných muzikálových projektoch?
„V role režiséra sa cítim, na moje prekvapenie, veľmi prirodzene, pretože som mal dostatok času na prípravu a teda som si vytvoril spolu s mojím dobrým kamarátom Dávidom Hartlom, ktorý je dramaturgom po mojom boku, jasnú predstavu o tom, ako má inscenácia vyzerať po vizuálnej stránke, ale hlavne čo má divákovi odovzdať. Navyše som sa obklopil vynikajúcimi umelcami, ktorí sú v zákulisí aj mojimi priateľmi. Zdieľame navzájom dôveru a pozitívnu energiu, ktorú je z javiska naozaj intenzívne cítiť.“

Foto: Zdenko Hanout

žiadne príspevky na zobrazenie