Počuli ste už o Apgar teste? Apgar test je bodový systém, ktorým sa určuje zdravotný stav novorodenca ihneď po pôrode. V rámci tohto testu sa hodnotia základné životné funkcie bábätka. Prečítajte si všetky dôležité infomácie o tomto bodovom systéme, ktorým doktori vyšetrovali vaše novorodeniatko.
V článku sa dozviete:
- Čo je Apgar test, čo tento test kontroluje a ako apgar skóre funguje
- Čo nasleduje po Apgar teste
Čo je Apgar test
Apgar test je pomenovaný podľa americkej lekárky Virginie Apgar, ktorá ho v roku 1952 vypracovala a o rok neskôr publikovala. Následne sa tento bodovací systém stal bežnou súčasťou neonatológie. Apgar znamená nielen priezvisko doktorky, ale zároveň ide aj o skratku:
A – appearance – vzhľad
P – pulse – pulz
G – grimace – výraz
A – activity – aktivita
R – respiration – dýchanie
Apgar test slúži na zistenie zdravotného stavu novorodenca hneď po pôrode. Tento test kontroluje základné životné funkcie novorodeniatka v prvej, piatej a desiatej minúte života bábätka. Kontroluje sa vzhľad, pulz, výraz, aktivita a dýchanie.
Prečítajte si: Laktačná poradkyňa Barbara: Viem sa vcítiť do žien, ktoré riešia starosti s dojčením
V rámci Apgar skóre sa dieťatko boduje od 0 po 10:
- 0 označuje novorodenca bez známok života.
- 1 až 4 body – dieťatko potrebuje okamžitú resuscitáciu. Takéto bábätko má narušené základné životné funkcie. Ak sa stav dieťatka neupraví do piatich minút ide o život ohrozujúci stav. 10 minút bez dostatočného množstva kyslíka poškodzuje mozgové bunky. Ak sa takéto dieťatko podarí zachrániť, s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebovať špeciálnu starostlivosť.
- 5 až 7 bodov – bábätko má ťažkosti s adaptáciou na nové podmienky, preto potrebuje odbornú pomoc.
- 8 až 10 bodov – bábätko je zdravé a bez ťažkostí.
Čo nasleduje po Apgar teste
Po Apgar teste nasleduje meranie a váženie novorodeniatka. Meria sa dĺžka celého telíčka, obvod hlavičky a hrudníka. Apgar skóre, dĺžka váha, meno a priezvisko bábätka a matky, pohlavie, dátum a čas pôrodu sú zapísané do knihy pôrodov. Novorodenec aj matka sú označený rovnakým číslom, aby nedošlo k zámene dieťatka. Následne ide dieťatko na dve hodiny na termolôžko, kde je dôkladne sledované odborníkmi.
V nasledujúcich dňoch po pôrode sa robí skríning vrodených metabolických porúch, skríning kongenitálnej katarakty (vrodeného zákalu očí), sono obličiek, močového mechúra, močových ciest a bedrových kĺbov, vyšetrenie sluchu.