Britskí vedci vyrobili ekologický plast z cukru

0
Britskí vedci vyrobili ekologický plast z cukru

Snaha vedcov prísť so zdravšou a šetrnejšou alternatívou, ktorá by dokázala nahradiť klasické plasty, nie je novinkou. Len v posledných mesiacoch bolo vyvinutých niekoľko materiálov, ktoré by pri vývoji nových druhov plastov mohli zohrať významnú úlohu. Jedným z nich je udržateľný plast vyrobený z cukru.

Z ropy sa vo svete za jediný rok vyrobia desiatky až stovky miliónov ton plastov. Obrovské množstvo z nich sa nerecykluje, čo vytvára enormnú záťaž na odpadové hospodárstvo aj na životné prostredie. Do zoznamu mínusov plastov vyrábaných z ropy patrí aj škodlivosť, ktorá má negatívne dopady na zdravie ľudí. To všetko viedlo vedcov z Birminghamskej univerzity k výskumom, ktorých cieľom bola výroba nového ekologického plastu schopného nahradiť bežné plasty z fosílnych palív.

Foto: www.pixabay.com

Ako materiál poslúžili cukrové alkoholy

Výskumy z minulosti ukázali, že práve cukor obsahuje látky, ktoré sú po ich správnej úprave schopné poslúžiť pri výrobe materiálu konkurujúceho klasickým plastom. Podobne sú na tom cukrové alkoholy odvodené od sacharidov, s ktorými majú podobné chemické zloženie. Na rozdiel od samotných cukrov však obsahujú zlúčeniny, ktoré sú podľa britských vedcov ako stvorené na výrobu novej formy plastu disponujúceho potrebnou kvalitou.

Základom štruktúry plastu sú polyméry

Zlúčeninami, ktoré sa použili pri výrobe udržateľného plastu, sú izoidid a izomanid. Obidve majú kruhové atómy, ktoré sa dajú uplatniť ako základ pre polymérovú skupinu prispôsobenú na vývoj novej formy plastu. Každá zlúčenina sa dá použiť samostatne alebo ako kombinácia oboch prvkov. Ich zloženie sa líši minimálne, takže plasty, ktorých základ tvorí polymérová skupina z izoididov, sú takmer rovnaké ako plasty, do ktorých sa zakomponovali polymérové skupiny z izomanidov.

Plast má výborné mechanické vlastnosti

Prítomnosť spomenutých zlúčenín dodáva plastu ako materiálu potrebnú pevnosť, odolnosť aj tvarovateľnosť. Polyméry z izoididov sa postarali o húževnatosť, vďaka ktorej má plast skoro rovnakú pevnosť a kujnosť ako technické plasty. Porovnateľné mechanické vlastnosti ako má plast z ropy dodávajú udržateľnému plastu z cukrových alkoholov aj polyméry z izomanidov. Tie robia materiál pomerne elastickým, vďaka čomu je lepšie tvarovateľný a po deformovaní sa dokáže rýchlo vrátiť do pôvodného tvaru.

Eko plast z cukru sa rozloží rýchlejšie

Uvedené mechanické vlastnosti nie sú zďaleka jediným pozitívom nového druhu plastu. Jeho najväčším plusom je udržateľnosť, ktorá spočíva v šetrnejšej výrobe aj v schopnosti rýchleho rozkladu. Kým klasické plasty z fosílnych palív sa rozkladajú stovky rokov, v prípade plastu z cukru je doba rozkladu niekoľkonásobne kratšia. Aj to zaistilo materiálu z dielne vedeckej obce na Birminghamskej univerzite prívlastok „ekologický“. Nehovoriac o tom, že použitie cukru namiesto ropy výrazne zníži či dokonca úplne eliminuje škodlivosť materiálu.

Výrobcovia plastu požiadali o patent

Plast z cukru sa osvedčil hneď pri prvých testoch, no napriek tomu je jeho masívne využitie v priemysle či vo výrobnej sfére otázne. Materiál sa totiž do obehu dostane až po tom, keď si získa pozornosť komerčných spoločností a jeho vstupu na trh pomôže aj účinná marketingová stratégia. Britskí vedci sa tomu snažia dopomôcť snahou o patentovanie použitej výrobnej technológie. V prípade schválenia patentu bude väčšia šanca, že materiál si získa mecenášov schopných dostať ho na trh.

K tomu, aby sa ekologický plast z cukrových alkoholov dostal do obehu, povedie ešte dlhá cesta. Materiál prejde ďalšími výskumami a testami, ktoré majú načrtnúť efektívne riešenia, ako zlepšiť jeho vlastnosti a zlacniť jeho výrobu. Každý z malých úspechov bude vplývať na to, či sa v budúcnosti stane alternatívou voči klasickým plastom z ropy, alebo skončí len ako ďalší neúspešný materiál, ktorý zapadne prachom vo vedeckom laboratóriu.

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie