Čaputová i Matovič si pripomenuli výročie ukončenia vojny, vzdali česť bojovníkom

0
Čaputová i Matovič si pripomenuli výročie ukončenia vojny, vzdali česť bojovníkom

Slovensko si 8. mája 2020 pripomenulo  75. výročie skončenia 2. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa prezidentka aj premiér zúčastnili na spomienke pri Pamätníku československého armádneho zboru na vojenskom cintoríne Háj-Nicovô.

Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda vlády Igor Matovič a predseda Národnej rady SR Boris Kollár spolu s ďalšími členmi vlády a predstaviteľmi ozbrojených síl si v Liptovskom Mikuláši pripomenuli 75. výročie skončenia 2. svetovej vojny.

Stáli sme na správnej strane

Spomienka sa uskutočnila pri Pamätníku československého armádneho zboru na vojenskom cintoríne Háj-Nicovô, na ktorom je pochovaných takmer 1 400 československých vojakov a dôstojníkov, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš.

Pozrite si aj náš článok: Manželia sú emocionálne závislí od manželiek, hovorí prieskum

Pamätník Háj-Nicovô nám hovorí, že do tohto zápasu za zachovanie ľudskosti a európskej civilizácie sme sa na správnej strane zapojili aj my. Vzdávam česť a úctu všetkým, ktorí k tomuto boju prispeli a ktorí v ňom priniesli najvyššiu obetu, svoj život,“ uviedla prezidentka Čaputová na sociálnej sieti.

Nesmieme byť ľahostajní

Minister obrany Jaroslav Naď vzdal úctu všetkým obetiam vojnových konfliktov a zároveň pripomenul, že sloboda a mier patria medzi univerzálne hodnoty, ktoré musíme chrániť.

Dnes si pripomíname ukončenie jedného z najkrvavejších konfliktov v dejinách Európy. Ani po 75 rokoch nemôžeme a nesmieme byť voči týmto udalostiam ľahostajní. Práve naopak, musíme si ich vždy pripomínať a hovoriť o nich aj súčasnej generácii. Dlžíme to všetkým, ktorí v boji za našu slobodu položili vlastné životy,“ povedal minister obrany v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Prečítajte si aj: Soňa Štefková: Svojimi projektmi chcem ľudí posúvať vpred

Nesmieme zabúdať ani na našich vojnových veteránov, ktorí sú živým svedectvom hrôz a útrap, ktoré táto vojna so sebou priniesla… Cesta za slobodou si vyžiadala množstvo materiálnych, ale predovšetkým ľudských strát. Preto tiež nesmieme nikdy zabudnúť, čo vojna znamenala a čo so sebou priniesla,“ uzavrel Naď s odkazom na stále v spoločnosti pretrvávajúce sympatie k totalitným režimom.

Zdroj: Webnoviny.sk

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu