Soňa Štefková: Svojimi projektmi chcem ľudí posúvať vpred

0
Soňa Štefková: Svojimi projektmi chcem ľudí posúvať vpred

Soňa Štefková (35r), rodáčka z Myjavy, ktorá vyštudovala prestížnu francúzsku univerzitu ESCP Europe a pracovala aj v New Yorku. Napriek tomu sa vrátila na Slovensko a rozbehla vlastné podnikanie. Je zakladateľkou portálu pre online koučing pozitivnamysel.sk a je tiež spoluzakladateľkou vzdelávacej organizácie topcoach, s ktorou realizuje projekty po celej Európe a spolupracuje napr. s prestížnou švajčiarskou univerzitou The University of St. Gallen.

Soňa, vyštudovali ste okrem Fakulty manažmentu UK v Bratislave tiež francúzsku Ecole Supérieure de Commerce de Paris (ESCP). Vedeli ste už vtedy, čomu sa chcete venovať, resp. ťahalo vás to nejakým konkrétnym smerom?

Ako dieťa som chcela byť učiteľka, neskôr ma fascinovala psychológia, napriek tomu som išla v stopách mojich rodičov a zamerala som sa na štúdium obchodu a biznisu. Práca v korporácii ma neskôr veľmi nenapĺňala a vždy som mala predstavu, že vytvorím niečo vlastné. Nakoniec sa mi podarilo spojiť vášeň k vzdelávaniu, psychológii a k obchodu a vytvorila som dva projekty, ktoré prepájajú všetky tieto moje túžby a záujmy.

Študovali ste na zahraničí na školách v Paríži, v Londýne, v Texase. Prečo práve tieto krajiny? Čo vám dalo štúdium  v týchto krajinách pre profesionálny rast?

ESCP Europe ma zaujala najmä tým, že ponúkala štúdium počas 2 rokov až v troch krajinách, štúdium bolo výrazne prepojené s praxou a mali sme profesorov z praxe. Projekty sme realizovali v spolupráci s reálnymi firmami. Byť súčasťou takejto inštitúcie bolo pre mňa splnenie si študijného sna.

Štúdium bolo veľmi odlišné od toho nášho, okrem vysokej konkurencie spolužiakov, najmä z Indie a Číny, to boli aj intenzívne skúškové obdobia. Nemali sme opravné termíny a mali sme len 7 dňové skúškové obdobie, napríklad na 5 skúšok. Takže miera stresu bola pomerne vysoká, čo mi pomohlo sa na stres dobre adaptovať. To využívam určite aj v rôznych aktuálnych pracovných situáciách, keď napríklad chceme maximálne vyhovieť klientovi napr. v prípade, keď si želá ponuku dodať hneď alebo nastanú výrazné zmeny v požiadavke na tréningy.

Ste zakladateľkou projektu Pozitívna myseľ. Prečo práve tento názov? Považujete pozitívny prístup za dôležitý aj v profesijnom živote?

Áno, projekt pozitivnamysel.sk ponúka služby online aj offline koučingu a verím, že práve kouč vie koučovaného ”nakopnúť” tým správnym a pozitívnym smerom, že práve vďaka koučingu získať motiváciu a pozitívny prístup k rôznym situáciám.

Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa zotavila z koronavírusu

 Ako sa vám s projektom topcoach podarilo prepracovať až napríklad už k spomínanej univerzite zo Švajčiarska?

Topcoach sa zameriava na tréningy soft skills pre firmy, ale aj pre všeobecnú verejnosť. Vytvorili sme niekoľko vlastných produktov ako Akadémiu pre budúcich lídrov alebo tréningy z oblasti sales a marketingu priamo v spolupráci s Nadáciou Tomáše Bati zo Zlína. Všetky tieto skúsenosti a prax nám pomohli stať sa súčasťou medzinárodného projektu, kde naše skúsenosti zdieľame v rámci partnerov z celej Európy, ktorého súčasťou je i daná švajčiarska univerzita. Veľmi si túto príležitosť vážime a ceníme, nielen v zmysle, že my nadobúdame nové odborné skúsenosti, ale práve cez topcoach môžeme reprezentovať i Slovensko na medzinárodnej vzdelávacej pôde.

Považujete samu seba za podnikateľku? Čo bolo najťažšie, s čím ste sa doteraz pri podnikaní stretli?

Viac ako to, či som podnikateľka, by som chcela naozaj zanechať za sebou stopu, vytvoriť niečo, čo má pozitívny dopad na ľudí, na spoločnosť, že niekoho mojimi projektmi posúvam vpred. Za seba môžem povedať, že mám prácu snov a som šťastná, že som sa tohto sna nikdy nevzdala.

Najťažšie boli asi začiatky, napríklad to, že vami často ľudia opovrhujú, nedajú vám šancu… A aj finančná neistota.

V akej oblasti potrebujú ľudia najviac poradiť? Je to skôr osobný život, alebo profesijný?

Myslím, že ľudia často nežijú tie svoje skutočné životy. Žijú podľa očakávaní ostatných, podľa konvencie. A keď sa chcú pustiť do zmeny, do toho,  čo ich naozaj napĺňa a baví, majú obavy a strachy. Vtedy zvyknú vyhľadať kouča. Ale kouč vám tiež nedá jasnú odpoveď na to, čo urobiť. Dobrý kouč vám položí tie správne otázky a vy samy si musíte na ne zodpovedať, pustiť sa do práce a prevziať plnú zodpovednosť za svoje činy.

Zvládli by ste život bez plastu? Takto ho úplne vyradíte z bežného života

Aké máte ďalšie plány, sny?

V rámci projektu topcoach by sme chceli posunúť naše pôsobenie okrem Slovenska ešte viac na západ Európy. Destináciu už máme, ale nechcem predbiehať:). Taktiež by som chcela vybudovať ešte väčší interný tím.
Okrem toho, rada by som opäť vybalancovala môj work-life balance, a to najmä obnoviť moje hodiny hry na klavír, ktoré som v poslednom období veľmi zanedbávala.

Čo bola pre vás najväčšia výzva pri podnikaní?

Určite to boli situácie, kedy sa realita líšila od očakávaní. Vtedy bolo nesmierne dôležité nevzdať sa, veriť si, motivovať sa a zotrvať, hľadať riešenia, nové spôsoby – akoby sa biznis dal ešte posunúť vpred. A určite aj financie, keďže som pracovala len na vlastných projektoch, bol aj finančný komfort zo začiatku minimálny.

Máte nejaký vzor, ktorý vás motivuje, inšpiruje, ťahá dopredu?

Myslím, že najvýraznejší vzor boli a sú moji rodičia, ktorí sami založili firmu, a riadia ju už niekoľko desiatok rokov. Práve u nich som pochopila, že je dôležité vedieť tvrdo pracovať, len tak sa nevzdať, neočakávať všetko hneď a byť realista.

Tiež musím spomenúť, že ma vpred veľmi poháňa šport – pravidelne behám, beh je taká paralela k môjmu pracovnému životu – ani v športe nie je dobré sa hneď vzdať:), treba to dotiahnuť do konca, do cieľovej rovinky.

Čo by ste odkázali ženám, ktoré rozmýšľajú nad založením si niečoho vlastného, ale pociťujú strach, neistotu a nevedia sa odhodlať?

Aby sa nebáli, a nepočúvali okolie. Okolie vám dá tisíc dôvodov, prečo s niečím nezačať, prečo na to nemáte a podobne (chápem, že vás chcú často aj chrániť, ale nie je to prospešné k motivácii). Lebo len vy samy viete, aj napríklad cez vlastnú intuíciu, prečo sa do vašich vysnívaných projektov pustiť a dať im šancu, jednoducho, aby boli Akčné ženy akčné!

žiadne príspevky na zobrazenie