Čo hovorí tón vášho hlasu o tom, akí ste?

0
Čo hovorí tón vášho hlasu o tom, akí ste?

Nedávna štúdia zistila, že táto vlastnosť hlasu by mohla byť varovným signálom budúcej nevery. Ak sa partner ukáže doma neskoro bez vysvetlenia, vyhýba sa telefonátom alebo vyhýba sa otázkam, to všetko môže byť znakom toho, že vás podvádza. Ale môžu existovať aj určité fyzické vlastnosti, ktoré by vás mohli upozorniť, že vám váš partner pravdepodobne zahne.

Nedávny výskum publikovaný v časopise Adaptive Human Behavior and Physiology môže dať odpoveď na to, či vás váš partner s väčšou pravdepodobnosťou podvádza. Nemusí to byť v ich telefóne alebo e-mailoch, ale skôr v ich hlase. 

Kľúč je v hĺbke hlasu

Muži aj ženy s hlbším hlasom uviedli, že sa dopustili nevery častejšie. Vedci, ktorí zverejnili v októbri 2020 správu, vykonali metaanalýzu, ktorá skúmala hlasové nahrávky od 865 účastníkov v troch súboroch údajov, vrátane 550 žien a 315 mužov.

Analyzovali každú nahrávku podľa ich základnej frekvencie (F0), ktorá meria vnímanú výšku hlasu, ako aj prípady podvádzania od každého účastníka, ktoré sám uviedol, uvádza PsyPost. Výsledky ukázali, že zatiaľ čo dva súbory údajov nepreukázali žiadnu koreláciu medzi výškou hlasu a históriou podvádzania, jeden zistil nasledovné:

Muži aj ženy s hlbším hlasom častejšie hlásili podvádzanie svojej polovičky v minulosti, a mali aj vyšší počet. príležitostných sexuálnych partnerov, keď neboli súčasťou vážnejšieho vzťahu.

Ženy majú v tomto intuíciu

Ženy môžu nevedomky podľa hlasu predpovedať pravdepodobnosť toho, že ju bude muž podvádzať. Predchádzajúci výskum, ktorý uskutočnil autor štúdie Christoph Schild, PhD, zistil, že ženy boli schopné presne predpovedať sklony mužského rečníka k podvádzaniu na základe výšky jeho hlasu.

par
pixabay.com

Okrem toho táto nedávna štúdia zistila, že ženy hodnotili nižšie mužské hlasy ako menej atraktívne, ale u mužov, ktorí hodnotili príťažlivosť žien, sa zistil opak. V dôsledku toho autori štúdie naznačujú, že hlbšie hlasy môžu byť vodítkom, ktoré ženy používajú na posúdenie toho, či je pravdepodobné, že muž bude podvádzať alebo nie, aby sa vyhli zapleteniu sa s potenciálne nevernou polovičkou.

Iné štúdie našli spojenie medzi mužmi s hlbším hlasom a podvádzaním, no toto je prvá, ktorá to spája aj so ženami a ich výberom mužov.

Toto nie je prvá štúdia, ktorá spája tón hlasu s jeho sklonom podvádzať. Podobný výskum publikovaný v časopise Personality and Individual Differences v septembri 2020 skúmal súvislosť medzi mužskými hlasovými charakteristikami a ich vernosťou zaznamenávaním hlasov 116 mužov a 145 žien, aby sa zmerala ich výška.

Vedci potom poskytli účastníkom dotazník, ktorý sa sami vyjadrili a ktorý sa pýtal, aká je pravdepodobnosť, že zostanú verní svojim partnerom na stupnici od jednej do siedmich. Zatiaľ čo medzi výškami ženských hlasov a neverou neexistovala žiadna silná korelácia, zistenia ukázali silnú koreláciu medzi hlbokými mužskými hlasmi a pravdepodobnosťou podvádzania.

Na vine je hladina testosterónu

„Tento výsledok by mohol naznačovať, že mužské hlasy a rozvoj nevery u mužov majú rovnaký biologický základ, to znamená, že sú ovplyvnené hladinou testosterónu,“ poznamenali autori štúdie.

„Mužské vlastnosti“ u mužov aj žien môžu byť znakom toho, že pravdepodobne budú podvádzať. Autori štúdie poukazujú na to, že iné zistenia spájali „mužské črty“ so zvýšenou vnímanou príťažlivosťou a väčším počtom sexuálnych partnerov, čo by ich mohlo viesť k nevere vo vzťahoch.

Podobne výskum z roku 2019 publikoval časopis Royal Society Open Science, ktorý skúmal heterosexuálnych bielych ľudí a požiadal ich, aby prostredníctvom fotografií posúdili črty tváre 189 dospelých bielych, či by boli alebo neboli neverní.

293 mužov a 472 žien hodnotilo obrázky žien a 299 mužov a 452 žien hodnotilo obrázky mužov na stupnici od jednej do 10 v súvislosti s pravdepodobnosťou, že si mysleli, že každý podvádza. Okrem toho v predchádzajúcom výskume osoby na fotografiách sami uviedli, či niekedy podviedli alebo „odviedli“ partnera od niekoho iného.

Ich fotografie už boli tiež hodnotené z hľadiska príťažlivosti, nedôveryhodnosti a toho, nakoľko pôsobili mužne alebo žensky. Po preskúmaní hodnotení a súvisiacich informácií výsledky ukázali, že muži aj ženy presne identifikovali neveru u mužov na obrázku a zistili, že výnimočnou črtou bolo to, ako mužne vyzerali.

„Hodnotitelia robili presné úsudky o nevere z mužských tvárí pomocou maskulinity tváre, čo je dobre zavedený signál sklonu osvojiť si krátkodobé stratégie párenia,“ uzavreli autori. A ak sa chcete dozvedieť viac o tom, kedy majú muži podľa údajov tendenciu podvádzať, pozrite si článok Toto je vek, keď ženatí muži s najväčšou pravdepodobnosťou podvádzajú.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu