Prečo najviac podvádzajú muži vo vyššom veku?

0
Prečo najviac podvádzajú muži vo vyššom veku?
Foto: unsplash.com, Damir Spanic

Aj keď by muži mohli proti tomu namietať, čísla hovoria jasne – štúdie ukazujú, že neveru páchajú častejšie muži ako ženy. Rozsiahla štúdia zverejnená v časopise AARP zistila, že 46 percent mužov v minulosti uviedlo, že podvádzalo svoje partnerky, v porovnaní s „len“ 21 percentami žien.

Ďalšia správa z Inštitútu pre rodinné štúdie (IFS) zistila, že v manželstvách podvádza asi dvakrát toľko mužov. Ale údaje IFS tiež ukazujú, že vek hrá rolu v tom, kto podvádza, koľko a kedy. Medzi osobami mladšími ako 30 rokov je počet ženatých mužov a žien, ktorí podvádzajú, približne rovnaký (10 percent oproti 11 percentám).

S pribúdajúcim vekom však rastie rozdiel medzi tým, koľko mužov a žien podvádza. Možno si myslíte, že muži v strednom veku budú pravdepodobne najzáletnejší, ale v skutočnosti sú o niečo starší muži. Miera nevery u mužov vo veku nad 70 rokov je najvyššia. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac, a ak sa obávate o svojho manžela, pozrite si Najväčší oznamovač, ktorý váš partner podvádza, hovoria odborníci.

Nevery vekom pribúdajú

Na základe údajov z Všeobecného sociálneho prieskumu z roku 2017 IFS zistila, že 20 percent mužov a 13 percent žien tvrdí, že mali sex s niekým iným ako s ich manželom. Ale neskôr, medzi ľuďmi vo veku 50 až 69 rokov, podvádza asi 24 percent mužov, v porovnaní so 16 percentami žien. Potom počas 70 až 79 rokov podvádza 13 percent žien, zatiaľ čo u mužov je to až 26 percent!

pixabay.com

Je zaujímavé, že aj v neskoršom veku zostáva tento počet relatívne vysoký: 24 percent mužov vo veku 80 rokov a starších uvádza, že svoju ženu podvádza, zatiaľ čo iba 6 percent žien tvrdí to isté. Na základe údajov udávajú ženy najvyššiu mieru nevery v 60. rokoch, avšak v 70. a 80. rokoch klesá prudko dole.

Prečítajte si aj: Prečo ľudia podvádzajú?

Prečo najviac podvádzajú po 55-tke?

Psychologička Nichole Wolfinger tvrdí, že veľa párov vo veku 50 až 60 rokov sa zosobášilo, keď malo vek 20 až 30 rokov, takže v správaní môžu hrať úlohu zdĺhavé manželstvá a krízy stredného veku.

Po druhé, hovorí Wolfinger, starší ľudia dospeli počas sexuálnej revolúcie. Z tohto dôvodu majú ľudia z tejto staršej generácie tendenciu mať viac sexuálnych partnerov v porovnaní so svojimi mladšími kolegami. Tiež to vyzerá, akoby sa postoje k mimomanželskému sexu zmiernili, a to aj napriek väčšine ľudí, ktorí s tým nesúhlasia.

Je však dôležité poznamenať, že respondenti sa pýtali na mimomanželský sex, nie na výslovné cudzoložstvo, hovorí Wolfinger. Môže to teda zvýšiť pravdepodobnosť, že údaje odrážajú „rastúcu účasť na polyamorických alebo etických nemonogamiách“, mimomanželské vzťahy s povolením jedného z manželov.“

Muži podvádzajú viac

Historické údaje naznačujú, že u mužov bola vždy vyššia pravdepodobnosť, že podvádzali. Ale v 90. rokoch minulého storočia vrcholila miera nevery u mužov vo veku okolo 50 rokov. V tom desaťročí bola menšia pravdepodobnosť, že budú podvádzať muži starší ako v strednom veku. Po miléniu sa však najvyššia miera nevery posunula k mužom vo veku 60 rokov. Teraz sa zdá, že sa tento vek opäť zvyšuje.

„Generačný efekt pravdepodobne prispieva k tomuto posunu rodových rozdielov v nevere. Američania narodení v 40. a 50. rokoch uvádzali najvyššiu mieru mimomanželského sexu, možno preto, že boli prvými generáciami, ktoré dospeli počas sexuálnej revolúcie,“ píše Wendy Wang, PhD, riaditeľka výskumu na IFS, čím potvrdzuje aj teóriu Nichole Wolfinger. „Vyššia miera nevery medzi týmito dvoma generáciami prispieva k zmenám v rodových rozdieloch, keď časom starnú.“

Foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie