Dá sa vzdelávať, cestovať a podnikať súbežne?

0
Dá sa vzdelávať, cestovať a podnikať súbežne?
podnikanie z pláže

Krisztina je čerstvou absolventkou vysokej školy, no zároveň má za sebou už aj prvú úspešnú sezónu v podnikaní. Popri vysokej škole sa rozhodla podnikať v oblasti vzdelávania sa v jazykoch. 

Si veľmi mladá a už aj podnikáš. Prečo si sa rozhodla podnikať a kde vznikla myšlienka?

Ako 17-ročná som prvýkrát vycestovala do zahraničia na dvojtýždňový jazykový pobyt. Následne som sa rozhodla letné prázdniny stráviť vo Veľkej Británii a na vlastnej koži si vyskúšať au-pair. Podarilo sa mi vybudovať blízky vzťah s rodinou, u ktorej som opatrovala deti a získala som tak neoceniteľné skúsenosti do života. V tom čase som ešte netušila, že sa tieto skúsenosti stanú základom môjho podnikateľského zámeru. Samozrejme, popri štúdiu som pracovala v mediálnej agentúre, no vedela som, že to pre mňa bude iba krok bližšie k práci, ktorá ma bude napĺňať. Mojím prvotným zámerom na základe skúseností bolo sprostredkovanie au-pair pobytov vo Veľkej Británii. Popri všetkom som v roku 2016 strávila dlhšiu dobu na Malte, kde som vďaka jej pevnému základu angličtiny a oslovení jazykových škôl rozšírila au-pair o jazykové pobyty na Malte.

bestest, partia študentov, študenti, jazykový pobyt
Zdroj: foto archív Krisztina Horváthová

Mala si už predtým nejaké skúsenosti?

Moja rodina je podnikateľsky založená, pričom otec aj mama sú praví obchodníci a môj brat má taktiež vlastný biznis. Aj keď s podnikaním osobné skúsenosti nemám, niekde v podvedomí ma ovplynilo to, v čom som vyrastala a čo som videla v nich.

V čom vnímaš svoju výhodu?

Jednoznačne vo vlastných skúsenostiach. Všetky služby, ktoré ako spoločnosť ponúkame, som osobne zažila. Na základe toho dokážeme pobyty prispôsobiť na mieru tak, aby bola spokojnosť predovšetkým na strane klienta. Samotný názov firmy: Bestest a slogan: “Better than best” reflektujú naše poslanie, čo je stať sa lepším ako najlepší v uspokojení potrieb našich zákazníkov.

Vzdelávať sa je dôležité v každom veku. Kto sú tvoji najčastejší klienti?

Čo sa týka jazykových pobytov môžem potvrdiť, že každá veková kategória či už deti, dospelí alebo aj celé rodiny. Kým si deti užívajú celodenné programy, rodičia si majú možnosť oddýchnuť, užívať si dovolenku a chodiť do jazykovej školy. V našom portfóliu ponúkame aj odborné vzdelávanie napríklad pre učiteľov, právnikov, obchodníkov, bankárov a podobne. Ďalej máme prípravné kurzy s možnosťou získania medzinárodných certifikátov ako napr. Cambridge, TOEFL… Tie využívajú hlavne študenti, ktorí sa chystajú do zahraničia či už zo školských alebo pracovných dôvodov. Nevynímajúc mnoho akčných žien, ktoré absolvujú rady vzdelávacio-oddychové pobyty, však? ☺

Zdroj: foto archív Krisztina Horváthová

Poslala by si vlastné dieťa na takýto pobyt?

Odpoveď je jednoznačná. Určite áno! Moji rodičia ma taktiež podporovali v aktivitách vlastného rozvoja aj napriek strachu o svoju dcéru v rukách veľkého sveta. Rovnako vidím obavy v očiach rodičov našich študentov, keď opúšťajú letiskovú halu. No pre mňa bola rodičovská podpora v tomto smere to najlepšie, čo som od nich mohla dostať. Bez nej by som nemala kamarátov všade vo svete, množstvo kontaktov a hlavne by som nezačala podnikať. Preto vždy tvrdím, že investícia do vzdelania je na nezaplatenie a nikdy neviete, čo z neho človek využije v budúcnosti.

Sama máš potrebu vzdelávať sa?

Osobný rozvoj je pre mňa veľmi dôležitý, pretože bez neho by sme nedokázali kráčať vpred a posúvať méty. Môj tohtoročný cieľ (okrem iného) je absolvovať celosvetovo uznávaný jazykový test úrovne C2 z angličtiny, kde inde ako na Malte. Verím, že vďaka nemu budem o ďalší krôčik bližšie k svojmu vysnívanému cieľu.

https://www.instagram.com/p/BckDAKQFDMI/?taken-by=bestest015

Povedz zo skúsenosti, ako vnímaš jazykové školy v zahraničí?

Úroveň našich partnerských škôl je naozaj vysoká, no samozrejme, už aj na Slovensku existujú kvalitné jazykovky. Opäť z vlastných skúseností viem, že človek doma pociťuje určitú bariéru, ktorú dokáže prelomiť v zahraničí – v cudzom prostredí, kde je nútený komunikovať. Okrem toho sú tu kontakty. Na Malte som mala spolužiakov z Japonska, Kórei, Turecka, Holandska, Brazíle, zo Švajčiarska, Belgicka, naozaj z rôznych kúrov sveta a keďže je svet občas „malý“ spoznala som aj teba – zakladateľku portálu Akčné ženy.

Čo máš na podnikaní najradšej?

Spätné väzby, kedy si poviem, že to všetko stálo za to. Spokojné recenzie od absolventov pobytov alebo ďakovné správy od samotných rodičov. Niektoré deti sa na naše jazykové pobyty opätovne vracajú, čo ma samozrejme tiež nesmierne teší. A čo v prípade negatívnej recenzie? Pracujem ešte tvrdšie, aby som sa zdokonalila, zaplátala diery a ponaučila sa z prípadných nedostatkov.

Vďaka svojej práci si aj cestovateľka. Ktorú destináciu máš najradšej?

S rodinou cestujem už od malička, pričom ako som už spomínala, v 17-tich som odcestovala do zahraničia na mesiac. Pochopila som, že svet je krásny, no jediné miesto, kde si svoju budúcnosť viem predstaviť, je Malta. Prirástla mi k srdcu a aj po nespočetnom množstve návštev si pre mňa vždy pripraví niečo nové.

https://www.instagram.com/p/BbjSYEPlIA3/?taken-by=bestest015

Ako sa ti darí pracovať na diaľku? Máš svoju „predĺženú ruku“?

Prezentácie absolvujem osobne, v predsezónnom období ostávam doma. Po sezóne je všetko jednoduchšie a ľahšie si viem vybaviť potrebné veci na diaľku. Samozrejme, mám aj pomocnú silu, ktorá má na starosti marketingovú komunikáciu, inovácie a taktiež spolupracujeme s ďalšími externými firmami, ktoré hrajú veľkú rolu v tom, aby mohlo Bestest fungovať.

Z čoho si mala doteraz najväčšiu radosť?

Zo spokojných študentov a z toho, že sa aj po absolvovaní kurzu chceli so mnou stretnúť napríklad na vianočných trhoch v Bratislave. Okrem toho, keď sa študenti na pobyty s radosťou vracajú a chcú sa vrátiť aj v tomto roku. Alebo, keď po zorganizovaní súťaže mi výherca pošle fotky, na ktorých vidieť jeho radosť z výhry. Tieto momenty (aj keď sú to občas maličkosti) ma posúvajú vpred a ubezpečujú, že som na správnej ceste a s tým, čo robím, nemám prestať.

Ktorá časť práce je pre teba najmenej zaujímavá?

Aj keď som na škole študovala marketing, je to popravde jedna z vecí, ktorá ma v podnikaní najmenej baví. Práve preto som si hneď našla výpomoc v tejto oblasti. Vidím sa radšej medzi ľuďmi, pričom rada pripravujem a organizujem, no online svet marketingu, aj keď je to pre udržanie si našej cieľovky veľmi dôležité, mi neprirástol až tak k srdcu.

Zažila si aj nepríjemné situácie?

Samozrejme. Ako každý som zažila veci, ku ktorým som sa možno v minulosti nepostavila správne, no dnes viem, že aj negatívna skúsenosť je skúsenosť a posunula ma vpred, aj keď som to v danom momente tak nevnímala.

https://www.instagram.com/p/BbZG8tQl6RE/?taken-by=bestest015

Čo stíhaš ešte popri podnikaní?

Práca je rovnako mojou záľubou, takže som ochotná venovať jej väčšinu svojho času. Okrem toho je to cestovanie a sebarozvoj. Napríklad čítaním motivačných kníh alebo aj šport, vďaka čomu bol minulý rok zorganizovaný bodyforming camp na Malte.

Máš pre nás aj rady ako začať?

Veľa ľudí v mojom veku ma oslovilo s tým, že by chceli podnikať. Nakoniec však vďaka prekážkam ostali pri svojej stálej a istej robote. Sama viem, že je to ťažké a to predvšetkým v plienkach, kedy sa všetko iba rysuje. Myslím si však, že podnikanie nezáleží od veku, ale viac-menej od myšlienky a schopnosti zotrvať. Poznám mnoho ľudí, ktorí začali od nuly a dnes sú úspešní. Treba vidieť srdcom a robiť to predovšetkým preto, že to človeka baví. Keby to bolo také jednoduché, podnikal by každý, no nie?

Čomu by si sa vyhla, keby si začínala druhýkrát?

Podnikanie som na začiatku rozbiehala s obchodným partnerom, s ktorým udržujem priateľské vzťahy aj v súkromnom živote. Ak by som mala začať opäť od nuly, určite by som začala v podnikaní sama, pretože ma to dlho emočne brzdilo pri niektorých rozhodnutiach.

Aké máš ďalšie plány, sny a ciele v roku 2018 ?

Čo sa týka spoločnosti Bestest, tá si pripravuje veľa prekvapení pre svojich zákazníkov. Nové destinácie alebo mnoho nových projektov ako aj jeden s “Akčné ženy“, na ktorý sa už aj ja veľmi teším. Bude to predsa akčné, ženské, zábavné a samozrejme plné motivácie a rozvoja. Ale nebudem nič dopredu prezrádzať, veď čoskoro spoločne odhalíme podrobnosti :)

https://www.instagram.com/p/BXTk6dZlL6Y/?taken-by=bestest015

žiadne príspevky na zobrazenie