Dalitské ženy – pred mužmi sa nesmú ani len zasmiať

0
Dalitské ženy – pred mužmi sa nesmú ani len zasmiať
Foto: ACN - misie v Ázii

Prednedávnom navštívila Slovensko zaujímavá žena, aktivistka a sociálna pracovníčka Sherin Asha Devanantham, ktorá pochádza z Indie. Porozprávala o tom, že ženy ako ona zažívajú v jej krajine trojakú diskrimináciu. Nielen preto, že sú dalitky – príslušničky kasty nedotknuteľných, ale aj pre svoju vieru a preto, že sú ženy.

Život dalitských žien je pre nás, európske ženy, nepredstaviteľný, pretože napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, v Indii neplatia žiadne pravidlá rovnosti. Napriek tomu, že je zaraďovanie do kást už ústavou zakázané, v myslení a tradíciách neustále pretrváva. Ak sa človek narodí ako dalita, ocitne sa na úplnom spoločenskom dne a zažíva diskrimináciu. Musia vykonávať najťažšie práce, nedostávajú spravodlivú mzdu a kvôli chudobe nedostanú ani adekvátne vzdelanie. Žijú vo veľmi ťažkých podmienkach. Nedá sa to ani nijako zmeniť, pretože aj sobáše medzi kastami sú zakázané.

Okrem toho, ak ste navyše žena, toto náročné postavenie sa akoby znásobuje – upieranie vzdelania, ťažká práca, kompletná starostlivosť o rodinu… V spoločnosti žena nemá žiadne slovo – o všetkom rozhoduje muž. Častokrát sa stretáva s domácim násilím a čelí sexuálnemu zneužívaniu. Nemá žiadne právo robiť vlastné rozhodnutia, je závislá od svojho manžela či synov. Navyše, ak je taká žena v spoločnosti, a príde tam malý chlapec, musí mu uvoľniť miesto na sedenie. Absurdné je, že ženy majú zakázané hoci len nahlas sa zasmiať alebo sedieť pred mužom s prekríženými nohami.

Rozhovor so zakladateľkou OZ Harmónia si môžete prečítať tu.

dalitske zeny, India, ACN, diskriminacia
Zdroj foto: ACN – Dalitské ženy v štáte Bihar

Práve pre toto nespravodlivé postavenie hľadajú dalitské ženy východisko v kresťanstve. Prináša im úľavu a nádej, pretože hlási úplny opak toho, s čím sa po stáročia stretávajú v hinduistickej Indii. V komunitách zažívajú pochopenie a po prvý krát pociťujú svoju dôstojnosť. Okrem toho si v malých skupinkách organizujú vzdelávanie, kde im pomáhajú im katechéti. Týmto však nastáva diskriminácia zo strany štátu, pretože konvertovaním na kresťanstvo strácajú príspevok na vzdelanie.

Na túto trojakú diskrimináciu aktuálne poukazuje práve prebiehajúca kampaň organizácie ACN Slovensko – Sila dalitských žien. Cieľom kampane je poukázať na problémy tejto komunity a pozvať Slovákov, aby jej poskytli duchovnú aj materiálnu pomoc. ACN im podáva dalitským ženám pomocnú ruku už viac ako 40 rokov a vďaka finančným darom realizuje mnoho prospešných projektov, momentálne najmä výstavbu viacúčelových hál, ktoré plnia úlohu komunitného centra na stretávanie sa a vzdelávanie.

žiadne príspevky na zobrazenie