Deň Zeme na výlete alebo nech sú vaše výlety bezpečnejšie pre deti i pre našu zem

21.4.2021 (Webnoviny.sk) – 22. apríl patrí každoročne jedinému sviatku, je ním Deň Zeme. V tento deň ale i v akýkoľvek iný deň v roku sa môžete s deťmi vydať na výlet, na ktorom sa o ekológii a vlastnom zdraví dozviete všetci trochu viac.

Prechádzka v prírode má na zdravie detí a ich spokojnosť vždy priaznivý vplyv. Je prirodzené, že deti vonku v otvorenom prostredí dokážu vymyslieť akčnejšiu a slobodnejšiu hru než v uzavretom prostredí doma. A keď pridáte vlastný nápad ako program spestriť, čaká celú rodinu skvelý výlet, na ktorom sa nie len zabavíte, ale odovzdáte deťom i mnoho múdrostí.

Deň Zeme je sviatok, ktorý slávime už viac ako 50 rokov. Vznikol na základe potreby našu milovanú planétu chrániť ale aj poukázať na neustále sa zhoršujúci stav životného prostredia.

Teóriu o tom ako sa majú ľudia k prírode a v prírode správať, sa deti naučia už v škole. Na deň Zeme zvyknú materské i základné školy pripraviť pre svojich žiakov hravé úlohy, a urobiť osvetu o životnom prostredí a jeho ochrane. Vďaka šikovným pedagógom dokážu vhodné aktivity vzbudiť u detí ich kreatívne myslenie, podporiť kooperáciu so spolužiakmi a navyše priniesť deťom nové poznatky o správnom prístupe k prostrediu, v ktorom žijú. A keďže teóriu si každý človek najlepšie zapamätá v praxi, tu začína príprava na váš rodinný výlet:

Ako prvé si pripravte ruksak, do ktorého prichystáte všetko potrebné na výlet. Skúste v ňom ukryť aj nejaké malé prekvapenie či dobrotu, ktorá sa vám pri hre zíde.
Z farebného zeleného papiera si vystrihnite 4 rovnaké zelené srdiečka s priemerom aspoň 8 cm. (4 srdiečka sú potrebné pre jedno dieťa)
Na výkres si predkreslite obrys štvorlístka, zloženého z hrubšej stonky a štyroch srdiečok veľkosti vystrihnutých v druhom bode.
Štvorlístok vystrihnite a stonku spevnite prilepením 3ks špajdlí až po vrch štvorlístka. Stonku môžete skrášliť a omotať zelenou papierovou stužkou, prípadne ju ozdobiť aj mašličkou.
Do ruksaka si pribaľte lepidlo, fixku, vrecia na odpadky, rukavice a vreckový nôž.
Nezabudnite si zbaliť fľašu s vodou a dózu s desiatou zo zdravotne nezávadných či biologicky rozložiteľných materiálov. Deťom vysvetlite, že cestovnými nádobami bez jednorazových plastov chránime nie len prírodu ale aj naše zdravie.

Konečne prišiel čas, ktorý môžete stráviť bez pracovných povinností v spoločností vašich najmilších. Príroda sa vám určite odmení a dobije vás pozitívnou energiou. Počas výletu sa s deťmi nenútene rozprávajte o prírode, planéte a skúste sa ich opýtať, či vedia, ako môžu oni sami chrániť životné prostredie.

Ak sú deti príliš maličké, je dobré im pomôcť pomocnými otázkami, napr.:

Ako sa asi cítia zvieratká v čistom lese a ako v znečistenom?
„Kam zahodíš papier z čokoládky?“
„Máš nápad, ako zjesť rovnaké množstvo čokoládky a zahodiť menej obalov?“
„Vieš prečo je každý odpadkový kôš inej farby? A ktorá farba koša sa ti najviac páči?“
„Prečo nezahadzujeme odpadky v prírode?“
„Prečo nepoužívame jednorazové veci, napr. plastové poháre?“
„Ako dlho trvá plastom sa v prírode rozložiť?“
„Môžu plasty škodiť ľuďom?
„Akú tašku si berieme na nákup do obchodu?“
„Prečo kupujeme len toľko koľko spotrebujeme?“
„Na čo slúžia vratné obaly a ako sa používajú?“
„Myslíš, že je na planéte dosť pitnej vody pre všetkých?“
„Prečo je dobré šetriť vodou?“
Ako je lepšie ísť do školy – autom, autobusom, na bicykli? Ako by si najradšej chodil do školy ty?“
Pokojne si vymyslite ďalšie vlastné otázky prispôsobené veku vašich detí. Hrajte sa tak, aby dieťa získalo aspoň 4 správne odpovede.
Pri každej správnej odpovedi sa zastavte a nechajte dieťa napísať alebo nakresliť na zelené srdiečko fixkou jeho odpoveď.

Pri téme odpadkov v prírode vyberte z ruksaka vrecia na odpadky a poobzerajte sa či nejaké odpadky okolo seba neuvidíte. Keďže recyklovať treba každý odpad, PET fľaše a plastové obaly zbierajte do jedného vrecka, sklo do druhého, plechovky a tetrapaky do tretieho a ostatný odpad do štvrtého vrecka. Nenechajte sa odradiť počtom spomínaných vriec, pri prechádzke nemusíte naraziť na žiadne odpadky alebo len pár kúskov. Je však dobré byť pripravení a ísť deťom príkladom. Na zbieranie odpadkov použite pribalené rukavice alebo si zastrúhajte nožíkom špičku na konári, ktorý zbadáte cestou. Mnohé typy odpadkov sa dajú napichnúť.

Keď dieťa napíše 4 správne odpovede, poobzerajte sa po lavičke či pníku, na ktorom môže nalepiť 4 zelené srdiečka na pripravený štvorlístok. Štvorlístok je hotový. Teraz je čas, vytiahnuť z ruksaka milé malé prekvapenie či dobrotu a odmeniť ho. A keďže vysádzanie rastlín k starostlivosti o našu Zeme patrí tiež, svoj štvorlístok si dieťa môže zasadiť doma do kvetináča či zahrabať na záhradu a pozorovať, kedy sa papier a drevené špajdle začnú v prírode rozkladať.

Informačný servis