Diplomatka Megan Naylor: Ako žena v diplomacii dnes cítim, že som na správnom mieste

0
Diplomatka Megan Naylor: Ako žena v diplomacii dnes cítim, že som na správnom mieste

V dnešnom svete ženy stále častejšie preberajú úlohy, ktoré boli kedysi považované za výlučne mužské – či už v oblasti biznisu, politiky alebo diplomacie. Megan Naylor, diplomatka pôsobiaca na americkej ambasáde na Slovensku je jednou zo žien, ktoré búrajú rozdiely medzi pohlaviami v týchto sférach.

Jej príbeh odhaľuje výzvy aj príležitosti, ktorým ženy v diplomacii a biznise čelia. Spoločne sa pozrieme na jej cestu a životné poslanie.

Nečakaná cesta k diplomacii

Meganina cesta k diplomacii nebola súčasťou jej detských snov. Vyrastala v Texase a o medzinárodných vzťahoch mala len malé znalosti. Spočiatku pracovala v oblasti ekonomického rozvoja v Spojených štátoch a následne pokračovala v postgraduálnom štúdiu.

Až stretnutie s človekom zanieteným pre kariéru v diplomacii ju priviedlo do tohto sveta. Práve tento cieľavedomý muž sa stal neskôr jej manželom. Megan ho nasledovala do Libérie, povojnovej krajiny, hneď po dokončení svojho MBA.

Pre Megan to bola náročná zmena. Opustila kolegov, ktorí bojovali o vysoké korporátne pozície, a vydala sa do neznámej krajiny s obmedzenou infraštruktúrou. V tejto výzve však videla príležitosť na rast a rozhodla sa ju prijať. Megan nastúpila na pozíciu referentky pre verejné záležitosti na ambasáde.

„Bolo to obdobie veľkého sebapoznania a rozmýšľania o tom, čo chcem robiť ďalej,“ zdieľa Megan.

Práca po boku veľvyslankyne Lindy Thomas-Greenfieldovej, ktorá je v súčasnosti americkou veľvyslankyňou OSN, mala na Meganinu kariéru zásadný vplyv. Veľvyslankyňa poukazuje na to, že diplomacia môže byť poháňaná autentickosťou, srdečnosťou a úprimným záujmom o druhých.

„Má úžasnú, inšpiratívnu osobnosť, je plná energie, autentická a veľmi angažovaná,“ povedala Megan.

na snímke je Megan Naylor, ženy v diplomacii, Tamara
Podcast Ženy v diplomacii

Ženy prekonávajú rodové výzvy v diplomacii

Megan uznáva, že byť ženou v diplomacii prináša vlastné výzvy, podobné tým, ktorým čelia ženy v biznise. V minulosti mali Spojené štáty pravidlá, ktoré zakazovali ženám diplomatkám pracovať, ak sa vydali. Tieto diskriminačné bariéry sa podarilo odstrániť až po sérii súdnych sporov a zásadných spoločenských zmenách.

Dnes je približne 40 % amerických diplomatov žien, no len 30 % veľvyslancov sú ženy. Tento rozdiel poukazuje na pretrvávajúce výzvy, ktorým ženy čelia pri snahe dosiahnuť vedúce pozície – či už v diplomacii, alebo v biznise.

Ženy stále narážajú na neprekonateľné bariéry, spoločenské očakávania a ťažkosti pri balansovaní pracovných a rodinných povinností. Megan zdôrazňuje, že muži často tieto aspekty zvládajú jednoduchšie, a to vďaka spoločenským normám, ktoré od žien tradične očakávajú, že uprednostnia rodinu pred kariérou.

„Ako žena v diplomacii dnes cítim, že som na správnom na mieste. Patrím sem, “ hovorí Megan.

Ambiciózne ciele sú na nezaplatenie

Megan kladie dôraz na potrebu žien stanovovať si veľké, odvážne ciele. Tento pojem prevzala z knihy, ktorú momentálne číta, napísanej jednou z jej profesoriek na obchodnej škole.

Podľa nej síce nikto nedosiahne úplných 100 % svojich cieľov, no je dôležité mieriť vysoko, aj za hranice toho, čo je pohodlné. „Nikdy nedosiahnete 100 %, ale ak si budete dávať nízke ambície, stiahnu vás ešte nižšie,” vysvetľuje Megan. Prekonať svoje limity, aj keď to môže viesť k určitému sklamaniu, je koniec koncov stále úspech.

Megan tiež zdôrazňuje, že ženy musia vyvážiť asertivitu so srdečnosťou. Takáto rovnováha im môže pomôcť postupovať v kariére, pričom si zároveň udržia dobré vzťahy s kolegami. Táto schopnosť často zohráva kľúčovú úlohu pri zvládaní výziev, najmä v prostredí, kde dominujú muži.

na snímke je Megan Naylor, ženy v diplomacii, Tamara
Archív Akčné Ženy/ Pexels.com

Mentoring pre všetky ženy

Podpora je pre ženy kľúčová. Platí to aj pre tie, ktoré sa pohybujú v náročných sektoroch ako je diplomacia. Megan verí v silu mentorstva a vzájomnej podpory. Podpora jedna druhej, poskytovanie rád a motivácie. Megan podčiarkla, že systémy, ktorými sa riadime nie sú ženám vždy úplne prispôsobené či naklonené. Efektívne líderstvo podľa nej spočíva v kombinácii racionality a empatie.

„Je veľmi dôležité, aby sa ženy v pracovnom prostredí navzájom podporovali,“ zdôraznila Megan. „Môžeme sa podporovať a spoločne prekonávať prekážky.“

Ženy vo vedúcich pozíciách majú príležitosť prekonávať stereotypy tým, že dokážu byť asertívne aj empatické. Megan poukázala na to, že v minulosti sa niektoré ženy na vyšších pozíciách snažili napodobňovať mužov tým, že boli tvrdšie. Avšak čoraz viac sa uznáva, že empatia a zraniteľnosť v kombinácii so silou vytvárajú skutočne efektívneho lídra.

Prečítajte si aj: Ako zabrániť odlivu mozgov?

Rovnováha medzi prácou a osobným životom

Vyváženie profesionálneho a osobného života je ďalšou veľkou výzvou pre ženy v náročných kariérach. Megan sa podelila o svoju vlastnú skúsenosť so zvládaním diplomatických povinností pri výchove dvoch detí. Zdôraznila dôležitosť vedomého rozhodovania – kde tráviť čas a kedy niektoré úlohy, ako napríklad starostlivosť o deti alebo domáce práce, delegovať, aby sa mohla sústrediť na to, čo je skutočne dôležité.

„Neustále robíte rozhodnutia,“ povedala. „Včera večer som naozaj chcela ísť na večierok s kolegami, ale moje deti mali v škole predaj domácich koláčov, a rozhodla som sa byť tam pre ne.“

Zároveň upozornila, že rovnováha medzi prácou a osobným životom nie je dôležitá len pre ženy s rodinami, ale pre všetkých. Zamestnanci by mali mať možnosť venovať sa svojim koníčkom a oddýchnuť si bez toho, aby sa cítili povinní neustále pracovať. Nastavenie hraníc – práve v tom spočíva kúzlo work-life balansu.

na snímke je Megan Naylor, ženy v diplomacii, Tamara
Podcast Ženy v diplomacii

Rola ženy sa mení

Megan spomína aj meniace sa úlohy mužov a žien v domácnostiach a na pracovisku. Hovorila o tom, ako si v jej vlastnej rodine s manželom rovnomerne delia povinnosti. „Sme partneri,“ povedala Megan. Verí, že deťom musíme ukazovať ten správny príklad. Ona sama ich už od útleho veku ich učí, že činnosti, ako je varenie či upratovanie, sú bežné a nevyhnutné pre každého, nielen pre ženy.

Práve toto, odstránenie stereotypov medzi mužskou a ženskou prácou, je niečo, čo by Megan chcela vidieť aj v budúcich generáciách. Zapájaním detí do domácich prác a vytváraním rovnocenného partnerstva môžu rodičia prispieť k formovaniu budúcnosti, kde budú rodové úlohy vyváženejšie.

Meganine skúsenosti nám pripomínajú, že s odhodlaním, podporou a odvahou, stanovovať si vysoké ciele, môžu ženy dosiahnuť mimoriadne veci – aj v oblastiach, v ktorých už spravidla dominujú muži.

Prečítajte si aj: Mýty o ľuďoch bez domova

Tento rozhovor bol súčasťou podcastu a naši čitatelia si ho môžu pozrieť a vypočuť na rôznych streamovacích platformách. Celý podcast na YouTube si vypočujete tu.

žiadne príspevky na zobrazenie