Dostala som úlohu, ako pomôcť ľuďom v tejto situácii. A tak som vymyslela Záchranku.

0
Dostala som úlohu, ako pomôcť ľuďom v tejto situácii. A tak som vymyslela Záchranku.

Poznáte tyčinku Záchranka? Je vyrobená a určená pre tých, ktorí sa v tomto čase o nás starajú najviac. Záchranári a lekári sú v prvej línii v boji proti koronavírusu. Ako im uľahčiť prácu? Monika Balgová vymyslela špeciálnu tyčinku, ktorou zasýtia prvotný hlad a dostanú do seba energiu a vitamíny.

Kde vznikol nápad, poďme robiť niečo pre druhých? Kto bol iniciátor tejto myšlienky?

Bolo to 12. marca, pamätám si to tak presne, pretože v ten deň mal 16. narodeniny môj starší syn. Pracovali sme už viac dní na home office. Zavolal mi Palo Kožík, majiteľ investičnej skupiny Proxenta, pre ktorú pracujem ako riaditeľka marketingu a PR. Dostala som za úlohu vymyslieť, ako pomôcť v tejto situácii. V mojej hlave sa hneď spustil kreatívny proces. Môj partner je pôvodom Talian, celá jeho rodina žije na severe krajiny, v najviac postihnutej oblasti. Babička má 98 rokov… Pre mňa bola preto téma COVID-19 už oveľa aktuálnejšia ako všeobecne na Slovensku v tom čase. Utkveli mi v pamäti články a fotky zdravotného personálu. Unaveného, opisujúceho náročný dennodenný stav, kedy nemajú ani 15 minút na jedlo. Túto fotku som videla práve v ten deň.

A tak vznikol nápad. Jedným z projektov firmy je aj závod na výrobu zdravých tyčiniek Healthy Food Supplements s.r.o. v Galante. Napadlo mi, že by bolo skvelé využiť suroviny a kapacity, ktoré v závode máme a v čo najkratšom čase vyrobiť zdravé tyčinky, ktoré rozdáme zdravotníkom a záchranárom (prípadne ďalším zložkám v prvej línii: lekárnici, polícia, vojaci….). Chceme ich takto podporiť v boji o to najcennejšie, čo máme. O zdravie. V čase, keď sú v plnom nasadení a nemajú čas nazvyš, im darujeme zdravé tyčinky s obsahom výživných látok a vitamínov, ktoré ich posilnia, dodajú im potrebnú energiu a pomôžu im prekonať toto náročné obdobie.

Aká bola reakcia vášho šéfa?

Zavolala som mu so svojím nápadom a za tri minúty bolo rozhodnuté. Ideme do toho. Nasledujúce ráno sme zorganizovali stretnutie krízového tímu, rozdelili si úlohy a začali makať. Odvtedy som sa nezastavila. Home office a bežná agenda plus niečo navyše kvôli aktuálnej situácii a k tomu projekt takéhoto rozsahu (dve deti, ktoré sú vo veku, že by zjedli všetko, čo nezje ich, a polročné šteniatko ani nespomínam). Veľmi ma však teší, že aspoň podľa vlastných možností môžem pomôcť. Pomáhame ako vieme. A to je najdôležitejšie.

Čo vlastne predstavuje Záchranka? Ide o sladkosť na chuť alebo je to niečo špeciálne?

Záchranka patrí do skupiny tzv. superfoods. Netreba si to mýliť so sladkosťou. Je vyrobená na prírodnej báze, základ tvorí datľová pasta. Je bez lepku, laktózy, sóje, bez pridaného cukru, zároveň je natural a vegánska. Obohatená je o prírodný citrónový prášok, ktorý je zdrojom prírodného vitamínu C. Ďalej je v nej morská riasa spirulina, magnézium, zinok a kofeín na povzbudenie. Zázvorový prášok pôsobí ako antioxidant.

Ako prispôsobiť svoje podnikanie v čase sociálnej izolácie

Ako ste došli práve k takémuto zloženiu? Pôsobí to veľmi dobre, hneď by som si dala!

Zloženie nie je náhodné. Už dlhšie spolupracujeme s odborníkmi z oblasti biochémie, laboratórnej medicíny, či klinickej biochémie. Oni sa podieľali na príprave receptúry a im môžeme byť vďační, že výsledkom je táto super tyčinka, ktorá bude pomáhať zachraňovať životy.

Ľudia v prvej línii sú oblečení v ochranných oblekoch. Nie je to pre nich komplikované zjesť tyčinku?

Mysleli sme na to.Tyčinky sú jednotlivo hygienicky balené, takže ich vedia zjesť, aj keď sú oblečení v ochranných oblekoch.

Čo hovoria na „Záchranku“ naši hrdinovia? Chutí im?

Súčasne s vývojom receptúry sme sa obrátili hneď aj na tých, ktorým sú tyčinky určené. Chceli sme si overiť, či bude o ne záujem. A bol. Prekonal naše očakávania. Záchranári po tom, ako sme im vysvetlili, čo pre nich chceme urobiť, boli doslova dojatí. Označili tyčinku za „dar z neba“, „tyčinku záchrany“ – z toho vznikol aj názov Záchranka. Pýtali sa, či ich dovezieme už v ten deň.  A tak sme zabalili všetko, čo sme mali na sklade a rozdali sme 4.500 tyčiniek. A ostatné sú v procese výroby.

Máte zmapované, koľko ľudí je v prvej línii? Ku komu všetkému sa Záchranka dostane?

Na podrobné štatistiky čas nebol, ideme ako vládzeme, jednu úlohu za druhou. V prvom rade to sú záchranári, lekári, zdravotný personál, pracovníci v laboratóriách, záchranné zložky, polícia… Myslím, že využitie ukáže prax.

Zažila krízu v manželstve. Potom o krízach natočila film.

Podľa čoho vyberáte, komu tyčinky priveziete?

Cieľom je zabezpečiť kontinuálnu pomoc na miesta, kde to dáva zmysel. Predpokladáme, že spotreba bude vysoká, naša kapacita je momentálne nastavená na 50.000 tyčiniek, ktoré darujeme. Radi urobíme aj viac, no budeme potrebovať aj vašu pomoc. Nebudeme však zbierať peniaze. Ak všetko pôjde podľa plánu, čoskoro bude možné si tyčinku zakúpiť. Ak si kúpite jednu, my dve darujeme. Ak ich teda predáme 10.000, ďalších 20.000 poputuje na pomoc. Informácie budú dostupné už čoskoro na našej webovej stránke. Zisk z tohto predaja naše náklady nepokryje, no spoločne s našou vloženou investíciou nám umožní vyrobiť a rozdať niekoľkonásobne viac, ako by sme vládali sami.

S akými reakciami sa stretávate? Zažili ste za tú krátku dobu niečo špeciálne?

Som veľmi príjemne prekvapená z reakcií partnerov. Spoločnosť Flexoprint, ktorá nám tlačí obaly, sa nám ponúkla, že nový dizajn pripraví a vyrobí do troch dní a za cenu nižšiu, ako je ich náklad. A štandardne to trvá tri – štyri týždne! Dojalo ma to. Takto môžeme tyčiniek vyrábať viac.

Vytvorili ste aj aktivitu „Ďakujeme našim hrdinom“, kde sa snažíte motivovať ľudí k vďačnosti.

Myslím si, že vďačnosť je veľmi dôležitá. Treba učiť aj deti, že poďakovanie je gesto, ktoré pomáha tiež. Oslovujeme preto všetkých, ktorí sa chcú zapojiť, aby stvárnili motív dnešných dní do vizuálnej podoby a poslali nám svoje dielo do galérie „Ďakujeme našim hrdinom“. Hlavným motívom našej iniciatívy je ruka. Pre deti sme preto vymysleli zjednodušenú verziu, kedy si obkreslia vlastnú rúčku, dotvoria ju podľa vlastnej fantázie a fotku obrázka nám pošlú. Samozrejme, zapojiť sa môže každý. Som doma a maľujem!

Ak sa nám podarí získať pekné a hodnotné diela, plánujeme urobiť výstavu a dražbu, výťažok ktorej venujeme znovu na pomoc pre zdravotníctvo a kde bude treba.

Diela môžete posielať na adresu pomahame@nasimhrdinom.sk, budeme radi, ak sa zapojíte vy alebo vaše ratolesti:).

foto: archív Moniky Balgovej

žiadne príspevky na zobrazenie