Expertka na neverbálnu komunikáciu, tvárovú morfológiu, terapeutka, life a biznis koučka a forenzná konzultantka Nora Lauková sa dlhodobo venuje témam toxických vzťahov, manipulácie, ale aj zdravým vzťahom a budovaniu osobnosti človeka na základe jeho potenciálu. Absolvovala v zahraničí výcvik zameraný na kriminológiu, vedený bývalými agentmi FBI a každý deň vníma okolo seba vzťahy aj bez slov a odhaľuje psychopatov v toxických spojeniach.
Nora Lauková pre Akčné ženy prezradila odpovede na otázky:
- kto je psychopat,
- ako sa psychopat prejavuje v práci, doma, či vo vzťahu,
- ako spoznáme manipulátora,
- ako je to s diskrimináciou na pracovisku pod vedením manipulatívneho ega ľudí v manažérskych pozíciách,
- akých partnerov si psychopati vyberajú.
Definícia psychopata
Aby sme mohli hovoriť o psychopatoch, najskôr by sme si mali tento pojem vysvetliť. Kto je psychopat? Narcista, schizofrenik, sociopat?
Psychopat je profanovaný výraz, ktorý sa dlhodobo používa v bežnej ľudskej populácii. V amatérskej praxi sa stretávame s výrazmi od šialenca, magora, či blbca až po psychopata. V odbornej praxi hovoríme o osobnostných poruchách, ktorými sa títo ľudia prejavujú, kde sa jednoznačne vyjadrujeme o poruchách správania a o charakteroch týchto osobností. Medzi poruchy osobnosti patria narcisti, sociopati, schizofrenici, histrióni, a mnohé iné. Na to, aby sme ich vedeli dobre identifikovať, sa potrebujeme sústreďovať na ich prejavy, správanie, konanie a postoje, aby bolo celkom jasné, či máme s takouto osobou dočinenia.
Súvisí správanie takýchto ľudí s nejakými anomáliami?
Vzhľadom k tomu, ako sa prejavujú, je jednoznačne preukázané, že títo ľudia majú odchýlku v mozgu, nielen v časti amygdaly, taktiež aj v časti predfrontálnej kôry. Túto odchýlku definujeme ako poruchu vyšších citov a morálky, ktorá je dedičná. Akcentuje ju výchova, spoločenské prostredie a veľké množstvo nečakaných pochodov v mozgu. Tieto osoby sú v správaní nepredvídateľné, s pokrivenou morálnou a etickou stránkou osobnosti. Vedome poškodzujú druhé osoby, čím ovplyvňujú ich správanie, a tým spôsobujú ujmy druhej osobe – materiálne, fyzické, psychické, sociálne. Ak od nich očakávame, že budú chápaví, citliví, vnímaví a dokážu sa zmeniť, nie je to možné. Ani s maximálnou starostlivosťou ich mozog zmeniť jednoducho nedokážeme.
Dokážeme v človeku spoznať psychopata? Často sa totiž stáva, že sa ukrýva za maskou najobľúbenejšieho kolegu…
Títo ľudia sa vo väčšine prípadov skutočne skrývajú pod maskou. Ich prejavy charizmy, šarmu, kúzla osobnosti so zámerom ovplyvňovať iných, môžu spôsobiť, že im mnohí nedokážu odolať a často uveria ich povrchnému účelovému správaniu. Takíto jedinci si vytvárajú vonkajšie „JA“ takzvanú „PERSONU” tak, že sa prejavujú správaním podľa vzorov, ktoré sú v spoločnosti žiaduce.
Psychopat Nezvláda kritiku, vyživuje sa konfliktmi a má sklon k chorobnej kontrole, pretože nechce ukázať svoje slabiny.
O aké typické prejavy ide?
Vedia sa navonok správať tak, aby iných oslnili a masku využívajú k tomu, aby si vytvorili priestor pre účelový dojem, ktorý im zaručí ochranu v prípade rizika, alebo ich odhalenia. Účelovo sa prispôsobujú sociálnym normám a vytvárajú dojem úspešných jedincov, avšak prejavujú sa bez súcitu a empatie, bezohľadne, sebecky, často kruto, impulzívne, agresívne, manipulatívne, nemorálne, s cieľom vyhrať hru „kto z koho“. Majú neustály hlad po zmene, vzrušení, túžbe po moci a prestíži.
Akými znakmi sú charakteristickí?
Charakteristickými znakmi ich správania sú šarm, kúzlo osobnosti, agresivita, zneužívanie iných, klamstvo, nefér jednanie, nestálosť, nepredvídateľnosť, manipulácia, ponižovanie, deštrukcia, cez neustále porušovanie noriem, pravidiel, nepreberania zodpovednosti za vlastné zlyhania, až po projekciu svojich zlyhaní na iných cez tlak, pomstu a deštrukciu.
Súvisí schopnosť psychopata očariť a omotať si ľudí okolo prsta s určitou formou manipulácie?
Áno. Medzi schopnosti patologických jedincov patrí manipulácia cez určité formy flirtovania, zvádzania, vytvárania hrozieb a zastrašovania až po uspokojovanie svojej závislej túžby mať jedinca a jeho okolie pod kontrolou. Často využívajú slabé miesta ľudí, ktoré významne ovplyvňujú ich rozhodovanie. Patria medzi ne slabiny, strachy a túžby. Patologická osobnosť svojim správaním útočí cez manipuláciu na tieto slabé miesta preto, aby dosiahla svoju potrebu a uspokojila svoje túžby. Forma manipulácie a jej spôsob závisia od celkovej kognitívnej a sociálnej zdatnosti jedinca a menia sa nepredvídateľne podľa toho, ako je jeho obeť zdatná v odolávaní manipulácii.
Prejavuje sa psychopat nadmerným sebavedomím?
Štandardne majú títo ľudia toxické prejavy ega. Ak hovoríme o egu, máme ho všetci, avšak týmto osobnostiam toxické ego umožňuje, aby nemali dobrý a zdravý vzťah k sebe ani k iným. Nebezpečenstvo striehne na druhej strane spektra ega, ktoré zodpovedá nedostatku zdravého narcizmu „JA“ a je vychýlené patologickými prejavmi. Takéto nestabilné „JA“ nemôže čerpať silu z vlastných zdrojov, ale vyžaduje ju z okolia, z ocenenia, kariérneho úspechu, vonkajších viditeľných prejavov moci a úspechu, ba dokonca vyvolávaním súcitu.
Čo naopak psychopat nezvláda? Čo mu narúša jeho silu?
Nezvláda kritiku, extrémne dbá na svoj status, ponižuje, deštruuje iných, vyživuje sa konfliktmi a má sklon k chorobnej až trvalej kontrole, pretože nechce ukázať svoje slabiny. Výsledkom je, že si svoje patológie za každú cenu uspokojuje nadprodukciou dopamínu v tele. Mozog psychopatov vylučuje väčšiu produkciu dopamínu a vyšší dopamín znamená vyššiu potrebu vyhľadávať odmeny. Tieto procesy u patológií vysvetľujú návykové správanie, kedy táto osobnosť vyžaduje vzruchy a viac a viac uspokojenia v násilnostiach, nepredvídateľnosti, závislostiach a dokonca aj v promiskuite. Serotonín u týchto ľudí nezastaví produkciu stresu vo vysokej dopamínovej reakcii, a vďaka tomu ešte viac obete provokujú a hrajú s nimi hry, čím prejavujú antisociálne správanie a potrebu získavať emocionálne reakcie od iných. Najvýraznejšie tie negatívne.
Psychopat ako manipulátor, despota, jednoducho toxický človek. Aké obete si vyberá a ako na tieto obete pôsobí?
Pre toxického človeka je obeťou každý, koho môže manipulovať, ponižovať, deštruovať a najmä kompenzovať si svoje emocionálne potreby, ktoré sú u neho deficitné. Jeho cieľom je aby každá obeť prejavovala emócie, či už negatívne alebo pozitívne a cez tieto prejavy svoju obeť trestá a nasycuje sa. Typickými obeťami sú vysoko citliví jedinci, ľudia s nízkou sebahodnotou, ľudia, ktorí podliehajú vyššej stresovej záťaži, zneužívaní ľudia fyzicky a psychicky, traumatizované osoby, úzkostné či depresívne typy a všetci tí, ktorí podliehajú manipulácii, v ktorých toxik vidí potenciálnu výhodu pre seba.
Psychopati majú talent na vytváranie toxických vzťahov. Ako na človeka tieto vzťahy vplývajú?
Patológie vytvárajú s ľuďmi toxické vzťahy, ktoré otrávia dušu. Ide o parazitické vzťahy, kedy sa človeku, ktorý podľahne toxikovi, ničia všetky zdroje, ktoré na svoje prežitie využíva. Ide o zdroje psychické, fyzické, materiálne aj sociálne. Veľa obetí sa v týchto vzťahoch ocitne v kognitívnej dizonancii alebo v kruhu strachu, pocitov viny, menejcennosti a nevedia v tomto vzťahu racionálne vyhodnocovať svoju hrozbu.
Prečítajte si: Psychológ Matúš Kucbel: Zhruba každý ôsmy obyvateľ Slovenska trpí duševnou ťažkosťou alebo poruchou
Čo je pre tento druh vzťahov špecifické?
Tieto vzťahy majú jedno základné špecifikum, a to nebezpečenstvo nepredvídateľnosti. Patológie často navonok pôsobia cez masku ako veľmi milí ľudia, avšak vo svojom blízkom prostredí páchajú obrovské škody svojou bezcitnosťou, ponižovaním, deštrukciou, ubližovaním, agresiou, manipuláciou, klamstvom, zavádzaním, ba priam až porušovaním akýchkoľvek noriem, pravidiel a hraníc. Ich cieľom je, aby vo vzťahu dosiahli kontrolu nad obeťou a odstrihli ju od všetkých ľudí v okolí, aby ju mohli manipulovať a vyvolali v nej potreby závislosti.
Toxicita a manipulácia na pracovisku
Deje sa to často. V práci narazíme na nadriadeného, ktorého ego presahuje až za steny kancelárie a z nášho sebavedomia, s ktorým sme do práce nastupovali, zostane len torzo. Ako odhaliť toxického šéfa?
Máme verbálne prejavy a neverbálne prejavy. Oba prejavy sú veľmi významné, avšak z pohľadu prejavov správania majú toxickí šéfovia sebaisté vystupovanie, prekračujú hranice, manipulujú, parazitujú, sú nebojácni, podvádzajú, majú vysoké sebavedomie, sú chladnokrvní, mentálne odolní, emocionálne chudobní a bez empatie. Títo ľudia sa vyhovárajú, obviňujú druhých, berú všetko osobne, intrigujú, majú potrebu vzrušenia a nepreberajú zodpovednosť. Ich zodpovednosť a zlyhania sú projektované na okolie, pričom stále tvrdia, že všetci ostatní sú za tieto situácie zodpovední. Často máte pri takýchto ľuďoch pocit, že ste neustále v napätí, strese, tlaku a strachu a neviete sa pripraviť na ich nečakané reakcie.
Ako sa pred toxickým šéfom ubrániť? Dá sa to vôbec?
Je veľmi veľa techník, ktoré je možné využívať, ale nie všetky techniky sú zamestnanci ako obete schopní využívať tu a teraz, keď toxický šéf zaútočí. Zamestnanci, ktorí si prešli toxickým manažérskym riadením hovoria, že to bolo pre nich tak zaťažujúce na psychiku, až sa nakoniec rozhodli dať výpoveď.
Keď ľudia po skúsenostiach s toxickým nadriadeným prídu za vami, čo konkrétne s nimi trénujete?
Pokiaľ títo zamestnanci prídu ku mne na konzultáciu, trénujem ich vo viacerých oblastiach. Pracujeme najmä na zvýšení sebavedomia, sebaúcte, rezistencii, na zvládaní rizikových situácií. Ale trénujeme aj asertivitu pre toxické reakcie, protimanipulačné techniky, stanovovanie zdravých hraníc a veľa iných techník, ktoré súvisia s emocionálnymi neverbálnymi a verbálnymi reakciami na rôzne typy patologických prejavov osobnosti.
Pomáhate im aj inak?
Vzdelávam a edukujem. Pretože poznať patologického človeka, jeho prejavy a správanie môže významne pomôcť k vytvoreniu takzvaných red flags do budúcnosti. I napriek tomu je potrebná individuálna analýza človeka a jeho schopností, individuálny prístup v jeho reakciách, práca na slabých stránkach a tréning schopností náročnej adaptability na nepredvídateľné reakcie v prostredí, ktoré toxický šéf vytvorí. Pokiaľ však nie sú splnené atribúty podpory zo strany organizácie na to, aby sa eliminovalo pôsobenie patologického šéfa, je dôležité, vzhľadom k celkovému duševnému zdraviu zamestnanca, rozhodnúť sa z takejto firmy radšej odísť.
Zamestnanci, ktorí si prešli toxickým manažérskym riadením hovoria, že to bolo pre nich tak zaťažujúce na psychiku, až sa nakoniec rozhodli dať výpoveď.
Môžeme hovoriť o diskriminácii na pracovisku, ak pracujeme pod vedením manipulatívneho šéfa?
Je rozdiel ak máme manipulatívneho šéfa a patologicky správajúceho sa šéfa. Manipulácia sa dá odhaľovať, vieme identifikovať riziká a prejavy a podľa osobnosti sa dá naučiť efektívnym technikám, ako sa účinne voči nemu brániť. Avšak pri patologickom prejave správania nedokážeme byť popredu pred reakciami dotyčného patologického jedinca. Jednoducho nad toxickým šéfom a jeho reakciami sa vyhrať nedá. Ak by to zamestnanec chcel označiť za diskrimináciu, potreboval by veľmi veľa dôkazov na to, že sa takýto šéf správa diskriminujúco, mobuje, bosuje. Tieto dôkazy by mali byť písomné. No i tak je pomerne náročné, psychicky tento boj zvládnuť a vyhrať. Ale možné to je.
Ktorá pôda je pre psychopatov výživnejšia? Tá v malých firmách alebo vo veľkých spoločnostiach?
Či je to malá firma alebo väčšia, v obidvoch môže patologický človek s rôznymi typmi porúch narobiť veľké nepríjemnosti. Dokonca môže túto firmu finančne, materiálne, ľudsky, sociálne „položiť na lopatky“. Pri malých firmách to môže byť majiteľ alebo konateľ firmy, ktorý vytvorí pre riadenie firmy obrovské riziká. Riziká najmä v tom, že títo ľudia nemajú zábrany a strach. Práve preto idú do akéhokoľvek rizika aj za cenu obetí. Vo väčšej firme sa títo jedinci lepšie skryjú než v malej firme. A odhaliť ich vo veľkej firme je náročné aj z toho dôvodu, že si vytvárajú siete svojho fungovania.
Ako?
Vytvoria si sieť patrónov – šéfov, ktorých si naklonia, aby mali krytie, konať svoje zámery. A pešiakov – podporovateľov, z ktorých ťažia, a ktorých využívajú na svoje potreby. Keď ich odhalia, často im krytie od patrónov pomôže a mienka pešiakov zosilní ich pozíciu. Takže napokon nikto nepotrestá toxického zamestnanca, ale obeť, ktorá musí z firmy odísť. Vo väčších firmách je anonymita patologických jedincov veľmi častá, pretože ak sa pri riadení vďaka vyššej anonymite narúšajú systémy vzťahov, ako aj stabilita štruktúr a kontrolné mechanizmy firmy, tento jedinec z nedostatočných systémov profituje a deštruuje firmu z vnútra, čím ju destabilizuje v rôznych systémoch. To môže byť aj pre väčšiu firmu veľmi nebezpečné.
Vzťah s manipulátorom – toxikom
Zájdime aj do súkromia. Mnohí si vo vzťahu k partnerovi neuvedomujú, že sú manipulovaní. Myslia si, že to ako voči nim toxický partner vystupuje, je pre ich dobro. Napriek všetkým znakom toxického vzťahu si manipulovaní partneri myslia, že svoju polovičku dokážu zmeniť. Nie je to tak trochu boj s veternými mlynmi?
Áno, je to boj s veternými mlynmi, a to dovtedy, pokiaľ sa manipulovaný a deštruovaný partner nenaučí rozpoznávať riziká a červené vlajky tohto vzťahu. Keď získajú partneri – obete dostatok informácií o sebe, o prejavoch a konaní patologických osobností, väčšina z nich tieto vzťahy prehodnotí a vo výsledku ich ukončí. Všetky toxicky naviazané vzťahy však majú jediný cieľ, a to kompenzáciu zdrojov, ktoré si zo svojho partnera cielene vytiahnu. Na vytvorení vzťahu je dôležité, aby mali obaja partneri vyvážený vzťah, vybudovaný na rešpekte, úcte, porozumení, emocionálnej podpore a akceptácii potrieb druhého. V toxickom vzťahu nejde o rešpekt, ani o emocionálnu vyváženosť, ide o parazitický vzťah, z ktorého ťaží najmä toxický manipulatívny partner.
Medzi schopnosti patologických jedincov patrí manipulácia cez určité formy Zastrašovania, až po uspokojovanie svojej túžby mať jedinca pod kontrolou.
Ako takýto vzťah vyzerá v začiatkoch?
Na začiatku vzťahu zahŕňa toxik svojho partnera pozornosťou a náklonnosťou. Vytvára vzťah za pomoci šarmu, charizmy a manipulácie tak, aby efektívne napĺňal svoj plán, priživovať sa cez zdroje na partnerovi. Partneri, ktorí sú obeťami takého vzťahu, často podliehajú ilúzii, že stretli spriaznenú dušu. A tak sú k týmto partnerom empatickí, zodpovední a obetaví. Preberajú zodpovednosť za ich problémy a toxik všetky situácie a prejavy využíva vo svoj prospech. Porušuje morálku a hodnoty, pričom vyvíja neustály tlak u partnera na porušovanie jeho hodnôt a hraníc. Čím viac sa obete – partneri spreneverujú svojim hodnotám a významne porušujú svoje hranice, tým sa viac stávajú spoluzávislými na toxikovi. Majú tendencie, čo najviac toxickému partnerovi vyhovieť a dúfajú, že im toxik oplatí to, čo pre nich robia alebo zmení svoje správanie. No, nie je to tak.
Akých partnerov si psychopati do vzťahu hľadajú?
V akomkoľvek vzťahu, pracovnom, priateľskom či ľúbostnom, sú to vysoko citliví ľudia. Alebo takí, ktorí majú vo svojom temperamente osobnosti empatiu. Majú schopnosť pochopenia, nižšie sebavedomie, nízku sebaúctu, potrebu uspokojovania vlastných potrieb cez okolie. Sú to ľudia, ktorí nemajú nastavené hranice a nevedia asertívne odmietať. Majú strach z opustenia, zo zlyhania, zo straty bezpečia a istoty. A mnohokrát sú to tí, ktorí zažívali zneužívanie alebo prežívali deštruktívne výchovné vzorce v detstve. Ale sú to samozrejme aj ľudia, ktorí podliehajú vyššej stresovej záťaži a manipulácii, a vyhýbajú sa rizikám. Psychopatológie hľadajú ľudí, ktorých môžu neustále držať v neistote, pochybnostiach o vlastnom úsudku, aby ich mohli manipulovať k uspokojovaniu svojich potrieb.
Prečítajte si: Prečo môže byť ťažké opustiť násilný vzťah?
Je jediným východiskom pre záchranu z toxického vzťahu vycúvať a prestrihnúť všetky putá?
Toxický vzťah je nezdravý, parazitický a nebezpečný. K patologickému partnerovi často obete viažu traumatické skúsenosti, deštruktívne vzorce, závislé väzby, ktoré boli od detstva získané výchovou alebo prostredím. Vyriešiť tieto záťaže nie je jednoduché, avšak je potrebné jednoznačne prijať rozhodnutie, čo ďalej. Na prijatie rozhodnutia je vhodné poradiť sa s odborníkmi, ktorí sa tejto problematike venujú. A vedia poradiť, ako zvládnuť takýto vzťah s čo najmenšou ujmou. Pre zachovanie duševného zdravia a psychickej pohody je najúčinnejší spôsob nízko kontaktný režim, pokiaľ sú v takomto partnerstve deti. Úplne bezkontaktný režim v bezdetných partnerstvách. Potom je dôležité, aby sa obete po rozchode zastabilizovali, pracovali na sebe, aby do budúcnosti riziká toxických vzťahov eliminovali.
Zdroj titulná foto: Pexels_RDNE Stock project