Filip Tůma: „Otec má zmysel, keď je doma“

2
Filip Tůma: „Otec má zmysel, keď je doma“

Váži si každého diváka a uvedomuje si, že popularita netrvá večne. Filipa Tůmu určite poznáte zo seriálov Panelák, Rádio, Kriminálka Staré Mesto a samozrejme ako jedného z hlavných predstaviteľov Oteckov. Nie každý však vie, že medzi jeho najobľúbenejšie role patrí Toreador v opere Carmen, Marcello v Pucciniho Bohéme alebo Ford vo Verdiho Falstaffovi. Jeho nezameniteľný barytón síce ešte len čaká na svoju životnú príležitosť, ale to mu nebráni, aby si dával odvážne spevácke ciele.

V súčasnosti si hlavne jedným z Oteckov v populárnom televíznom seriáli. Svoju hereckú kariéru si začal v rovnako úspešnom sitcome Duchovia rodiny Pačmagovcov, kde si hral syna. Tvojim filmovým otcom bol skvelý herec Janko Kronér. Čerpáš z tejto skúsenosti aj dnes, keď si sám seriálovým oteckom?

Na to obdobie si veľmi rád spomínam a určite ma to veľmi ovplyvnilo. Bol som študent a mal som jedinečnú možnosť učiť sa od najlepších. A ešte som za to dostal zaplatené. Moji televízni rodičia boli Janko Króner a Zdena Studenková. Okolo Pačmagovcov bolo toľko talentovaných hercov a tvorcov, že dodnes som za túto skúsenosť vďačný. Trávil som s nimi veľa času, takže do istej miery ma formovali. Aj v súčasnosti sa pristihujem pritom, že veľmi veľa čerpám od Janka. Niekedy sa zamyslím a vlastne cítim takú ľudskú zodpovednosť, či aj moje seriálové deti sa odo mňa niečo naučia:-).

Seriál Oteckovia však pracovne neznamená len samotné natáčanie, ale aj všetky promo aktivity s ním spojené. Často tráviš víkendy v rôznych častiach Slovenska. Musí to byť náročné.

Určite áno. Mám ale obrovské šťastie, že pracujem na úspešnom projekte. Neviem, ako dlho to vydrží a tak si to vážim, kým to trvá. Okrem toho, úprimne môžem povedať, že celý tím, a to naozaj od bufetárky po samotných tvorcov a mojich hereckých kolegov, sú skvelí ľudia, a preto si pri práci, aj pri cestovaní, užijeme aj kopec srandy a dobrej pohody. Som rád, že mojou seriálovou partnerkou je Monika Hilmerová. Veľmi si ju profesionálne vážim a som rád, že spolu dobre vychádzame. Aj medzi nami oteckami je skvelá atmosféra, sme vlastne priatelia.

Nemôžem vynechať obligátnu otázku, kto je lepší otec? Seriálový Vlado Bielik alebo Filip Tůma?

Dostávam otázku, že v čom sme podobní, ale ktorý je lepší? No neviem. Rovnakí sú určite v tom, ako veľmi milujú svoje rodiny. Vlado občas tlčie deti. Nebudem klamať, aj doma sa niekedy vytočím, ale určite neuštedrím žiaden pohlavok. Asi sa budem tváriť, že doma som lepší otec. Aj keď nanešťastie moje seriálové deti si ma v tomto období užijú viac ako moje vlastné. Otec má zmysel, keď je doma. Veľmi rád beriem syna von. Som taký outdoorový typ a on je vo veku, keď mu je celý dom malý, takže si užívame pobyt na vzduchu. Tiež teraz o všetkom a so všetkým rozpráva, takže si pokecáme. Chodíme sa pozerať na vlaky a párkrát som ho zobral aj na golf.

Prečítajte si aj tipy na darčeky pre pánov

Študoval si operný spev. Predpokladám, že hereckých príležitosti je asi na Slovensku viac, ale ak by to bolo inak, vybral by si si operu alebo ostal pri herectve?

Určite operu. Ja som spevák. Nerád rozprávam o tom, aké by to bolo keby, ale bohužiaľ uživiť sa spevom na Slovensku je náročné. Som vďačný za to, že mám dobré herecké príležitosti, ale čakám na svoju rolu v opere. Ak by prišla príležitosť, tak sa určite rozhodnem v prospech spevu. Začal som sa učiť u skvelej opernej lektorky v Taliansku. Veľmi sa chcem tomu venovať, aj keď v poslednom čase mi na to neostáva čas. Určite by som rád spieval aj na slávnych svetových javiskách – New York, Londýn, Paríž a Berlín. Cieľom je ale určite La Scala, ktorá je pre mňa domovom opery a talentovaných spevákov. Neberiem to ako sen, ale ako cieľ. Ešte musím urobiť niekoľko krokov, aby som tam stál.

Živíš sa slobodným povolaním, ale s tým prichádza aj tá opačná stránka, že keď pracuješ na úspešnom projekte, ako momentálne, tak nie si veľmi slobodný. Nemáš kontrolu nad vlastným časom.

Ja by som síce nemohol chodiť niekde od deviatej do piatej, ale na druhej strane môžem takým ľuďom závidieť, že majú víkendy a večery s rodinou. Slobodné povolanie naozaj nie je až také slobodné. Ja momentálnu popularitu vnímam ako niečo, čo tu je teraz. Zajtra už nemusí. Každému to prajem, ale snažím sa byť realistický. Niekedy je to smutné, že nemám kontrolu nad vlastným časom. Momentálne prispôsobujem seriálu všetko. Nemôžem si povedať, že nechce sa mi niekam ísť alebo ostať doma s nádchou. Nechal by som v štichu ďalších osemdesiat kolegov. Je to o zodpovednosti a hlavne takej normálnej ľudskej slušnosti. Na druhej strane vnímam moje povolanie ako príležitosť plnú podnetov, impulzov a stretnutí so zaujímavými ľuďmi, ktorí ma vedia posunúť nie len profesionálne, ale aj ľudsky.

Si zaneprázdnený, populárny a mediálne známy. Čo pre teba znamená úspech?

Voči sebe som dosť kritický. Je ale pravda, že točíme seriál, ktorý je úspešný. Veľmi ma teší, že naša práca v ľuďoch vyvoláva dobrú odozvu. Dokonca ani nehrám úplne pozitívnu rolu, ale ľudia sa na tom smejú. A smiech je v tejto dobe veľmi dôležitý, takže to je pre mňa úspech. Ale nevnímam to ako môj úspech. Možno aj preto, že mám ešte pred sebou ciele týkajúce sa spevu.

Mnoho celebrít a hviezd kompenzuje opojenie úspechom opojením inými látkami, či už alkohol alebo drogy. Ako ty hľadáš rovnováhu a duševnú harmóniu?

Vášnivo sa venujem golfu. Vždy som bol veľmi aktívny. Nezasvätení pokladajú golf za nudný šport. Pri ktorom športe ale človek nachodí jedenásť kilometrov? To už je menšia túra. Pri momentálnom pracovnom nasadení a deťoch je to však aj s golfom ťažšie. Nelka je tolerantná a pustila ma nedávno si zahrať do Španielska. Nanešťastie som ale zistil, že sa mi akurát tak zhoršuje hendikep:-). Drogy som nevyskúšal, keď som bol mladý a teraz mi to už príde trápne. Alkohol si dám spoločensky s kamarátmi, ale už aj na to mám málo času. Okrem toho je to zlé pre moje hlasivky. V hľadaní rovnováhy mi veľmi pomohli deti. Vidím ako rastú, ako napredujú, ako chcú byť so mnou a potrebujú ma.

Ak by si sa neživil vlastným talent, aké by si mal povolanie?

Nad tým som sa nikdy nezamýšľal. Možno by som bol vrcholový športovec. Určite nie úradník. Ja mám rád vzduch, v kancelárii by som neobsedel. Možno niečo manuálne. Nemám trpezlivosť, tak by som asi mohol byť cestár, za valcom by som hneď videl výsledok:-).

žiadne príspevky na zobrazenie

2 KOMENTÁRE

  1. a specialne ked sam vyrastal len s mamou by som cakala ze svoje deti nebude takto ‚exponovat‘. Bohuzial je z generacie, ktoru nenaucili niest zavaezok a osobnu zodpovednost. Nevravim, on je fajn, k chlapovi mu chyba uz len postoj chlapa.

  2. Vidno ze sa posunul, i ked len o malicko. Treba dodat ze vyrastal v single parent family, rodicia boli rozvedeni a tak si otca moc ‚neuzil‘. Zazlievam mu, ze si tu milovanu Nelku nechce zobrat za manzelku, porodila mu dve deti hned za sebou a neriesila vypadok vo svojej kariere, to najmenej co pre nu moze spravit (ak ju skutocne tak miluje ako tu cvirika) je poziadat ju o ruku.