Film Zvuk slobody je kasový trhák. Má nezvyčajnú stratégiu predaja lístkov

0
Film Zvuk slobody je kasový trhák. Má nezvyčajnú stratégiu predaja lístkov

„Sound of Freedom“ je film o americkom federálnom agentovi, ktorý opustil svoju prácu, aby prenasledoval obchodníkov s deťmi. Podľa najnovších čísel sa stal letným trhákom, ktorý od svojho debutu v kinách zarobil okolo 125 miliónov dolárov. Spolieha sa však na nezvyčajnú stratégiu pri predaji vstupeniek.

Film režíroval a spolunapísal Alejandro Monteverde a v hlavných úlohách s Jimom Caviezelom, Mirou Sorvino a Billom Campom. Caviezel hrá Tima Ballarda, bývalého vládneho agenta, ktorý sa vydáva na misiu na záchranu detí pred sexuálnymi obchodníkmi v Kolumbii.

Film produkoval Eduardo Verástegui, ktorý si vo filme tiež zahral menšiu postavu. Dej sa točí okolo Ballardovej operácie Underground Railroad, organizácie proti obchodovaniu s ľuďmi.

Film vyšiel 4. júla 2023 v Angel Studios a stal sa okamžite hitom, v Spojených štátoch zarobil 127 miliónov dolárov, čo sa celkom vyplatilo, lebo rozpočet bol 14,5 milióna dolárov. Od kritikov dostal zmiešané recenzie, zatiaľ čo publikum ho hodnotilo vysoko pozitívne.

Stratégia predaja lístkov

V pokladniach posledné víkendy dominovali filmy „Barbie“ a „Oppenheimer“, ktoré obe uspeli konvenčnejšími spôsobmi predaja vstupeniek, v rámci ktorých si tí, ktorí si film plánujú pozrieť v ten deň, kúpia lístky, aby ho videli. Ale distribútor filmu Angel Studios, ktorý natočil aj The Chosen, má stratégiu, o ktorej hovorí, že umožňuje ľuďom kupovať lístky pre neznámych ľudí, vďaka ktorým môžu film pozerať zadarmo. Angel Studios hovorí, že lístky idú na pomoc ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť vidieť film.

Prostredníctvom aplikácie s názvom Pay It Forward bolo zakúpených viac ako 10 miliónov lístkov. Počas otvorenia filmu 4. júla dosiahol film „Sound of Freedom“ 11,5 milióna dolárov z priameho predaja v kinách a 2,6 milióna dolárov alebo viac ako 20 % z predaja lístkov Pay It Forward.

O čom je zápletka Sound of freedom?

V Hondurase osloví Roberta, chudobného otca dvoch detí, bývalá kráľovná krásy Giselle. Ponúka jeho malým deťom Miguelovi a Rocío, aby podpísali zmluvy o modelingu. Ten to prijme a ona ich vezme ich na fotenie. Keď sa otec vráti po svoje deti, sú už preč. Ukáže sa, že deti boli predané, aby ich mohli použiť ako sexuálnych otrokov.

Tim Ballard  je špeciálnym agentom pre vyšetrovanie vnútornej bezpečnosti, kde zatýka ľudí, ktorí vlastnia a šíria detskú pornografiu. Drsná práca si vyberá veľkú daň v jeho osobnom živote, a to sa ešte zhorší, keď ďalší agent, Chris, poukáže na to, že zatkli mnoho detských predátorov, ale nepodarilo sa im zachrániť ani jediné dieťa.

Tim vie, že je to preto, že väčšina z nich je mimo USA, ale Chrisove slová nedokáže pustiť z hlavy. Rozpráva sa s predátorom, ktorého zatkol, Ernstom Oshinským, a sám predstiera, že je pedofil. Keď si získa Oshinského dôveru, dohodne si stretnutie s obchodovaným dieťaťom a podarí sa mu zatknúť grófa Buchanana, muža, ktorý kúpil Miguela.

Tim zachráni Miguela, spriatelí sa s ním a požiada ho o informácie, ktoré by mu pomohli nájsť ostatné deti. Tim sa dozvie, že Miguelova sestra Rocío je stále nezvestná a chlapec ho požiada, aby ju zachránil. Tim zariadi, aby sa Miguel vrátil domov k otcovi. Tim začne hľadať Rocío a jeho pátranie ho zavedie do Cartageny v Kolumbii. Stretáva sa s Vampirom, bývalým účtovníkom kartelu, ktorý teraz pracuje na záchrane detí pred sexuálnym obchodovaním.

Po prečítaní o detskom sexuálnom klube v Thajsku, ktorý bol zatvorený, sa Tim rozhodne, že toto je perfektný krycí príbeh na získanie veľkého počtu detí, ktoré Giselle uniesla. Vampiro získa kolumbijského policajta Jorgeho a bohatého občana menom Paul, aby mu pomohli s Timovou misiou. Timov nadriadený HSI, Frost, nie je schopný poskytnúť finančné prostriedky na operáciu a žiada ho, aby sa vrátil do USA. Tim radšej rezignuje na svoju pozíciu, než aby zanechal pátranie po Rocío.

Epilóg poukazuje na extrémne počty zotročených ľudí

V epilógu sa uvádza, že Tim Ballard svedčil pred Kongresom Spojených štátov a tvrdí, že jeho svedectvo viedlo k schváleniu zákonov, ktoré vyžadujú, aby vláda spolupracovala so zahraničím pri vyšetrovaní sexuálneho obchodovania. V epilógu sa tiež tvrdí, že dnes je zotročených viac ľudí ako kedykoľvek v histórii, vrátane obdobia, keď bolo otroctvo legálne.

Sound of Freedom bol inšpirovaný dielom Tima Ballarda, zakladateľa Operation Underground Railroad alebo O.U.R., neziskovky zameranej proti obchodovaniu s ľuďmi. Práce na scenári sa začali v roku 2015. Ballard osobne požiadal, aby ho stvárnil Jim Caviezel, pretože naňho zapôsobil Caviezelov výkon ako Edmonda Dantesa vo filme Gróf Monte Cristo (2002). Caviezel uviedol, že považuje Sound of Freedom za druhý najdôležitejší film, v ktorom sa kedy objavil, pričom ho zaradil iba za svoju hlavnú rolu Ježiša Krista vo filme Umučenie Krista (2004).

Čo hovoria recenzie na film?

Na webovej stránke Rotten Tomatoes je 71 % zo 42 recenzií kritikov pozitívnych, s priemerným hodnotením 6,6/10. Konsenzus webovej stránky znie: „Sound of Freedom je efektívna a napínavá výzva na akciu proti obchodovaniu s ľuďmi, no nie bez problémov pri zobrazovaní citlivej témy.“


Film odporučil napríklad Alan Ng z Film Threat, ktorý píše: „Sound of Freedom je skoro ako keby ste počúvali Tima Ballarda, ako rozpráva svoj neuveriteľný príbeh o záchrane detí a jeho zdramatizovanie na obrazovke. Je to úprimné, poučné a inšpirujúce.“

Glenn Kenny, píšuci pre The New York Times, poskytol kritickejšiu recenziu: „Sú tu scény, v ktorých vystupujú skutoční detskí herci, ktorí sú pripravení fotiť provokatívne fotografie s pokynmi od dospelých.“

Film mal mimoriadne pozitívne divácke ohlasy, v jednom momente mal na Rotten Tomatoes vzácne divácke skóre 100 %, hoci skóre je teraz 99%. MovieGuide pripísalo neočakávaný úspech filmu jeho širokej demografickej príťažlivosti a silné morálne hodnoty. Diváci, ktorých sa zúčastnilo CinemaScore, dali filmu známku „A+“, ktorá bola označená ako „štandardná“ pre filmy založené na viere.

Podľa skutočných udalostí

Film bol inšpirovaný životom Tima Ballarda, ktorý okolo roku 2013 odišiel z ministerstva vnútornej bezpečnosti a založil operáciu Underground Railroad, aby spolupracoval s miestnou políciou v iných krajinách na dolapení obchodníkov so sexom s deťmi. Ústredným bodom zápletky filmu, ktorým je brat a sestra nalákaní na fotenie v Hondurase, nie je udalosť, o ktorej Ballard tvrdil, že sa skutočne stala. Podľa reportérov American Crime Journal Ballard prikrášlil podrobnosti o príbehu rozprávanom vo filme.

Ballard uviedol, že „niektoré veci sú určite prehnané“. Nešiel sám do džungle, aby zachránil malé dievčatko, ani nezabil muža, aby zachránil dieťa. Podľa Ballarda sa na ostrovnej záchrannej operácii Triple Take podieľali maloletí aj dospelí, pričom film zobrazuje všetky obete ako deti. Ballard uviedol, že jeho tím zachránil nielen 54 maloletých, ale 123 osôb na dvoch ďalších miestach.

Zdroj: wikipedia.org, cbsnews.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu