V neprekonateľnej snahe byť vysoko efektívnymi a neuveriteľne zorganizovanými pri hospodárení s časom, využívame v pracovnom prostredí zdieľané kalendáre. Sú zdrojom náležitých informácií o dostupnosti našich spolupracovníkov.
Dá sa s nimi ušetriť kopec času stráveného dohadovaním sa na možnostiach. S ich pomocou sa môžme presne, bez zbytočných rečí, zamerať na voľnú medzierku v dni, a prísť s pozvánkou/návrhom ako dokonalý plánovač.
Možno už menšiu časť z vás napadne, že i v súkromí, v našich blízkých kruhoch (rodinných, priateľských atď.), sa hodí táto dostupnosť pri plánovaní spoločného času.
Plánovanie času blízkych
V žiadnom prípade nemám na mysli prílišné sledovanie a ani chorobné monitorovanie života našich milovaných cez elektronické zariadenia!
Hovorím o plánovaní spolu tráveného času, ktorý si vyžaduje organizáciu zo samotnej podstaty (návštevy, spoločenske akcie, podujatia, športy, krúžky, služobné cesty, detičky, babičky, zariaďovanie rôznych záležitostí )… A mohli by sme pokračovať donekonečna. Práve tam sa často fláka naša pozornosť v kombinácii s pamäťou, a občas sa prejavuje nedbalosť v dostatočnom a jasnom informovaní tých, ktorých sa to týka.
Preneste trošku tej pracovnej špičkovej zorganizovanosť do svojich životov a ušetrite si zamotané situácie, v ktorých mávame tendencie to tomu druhému spočítať to, že s niečím nepočítal.
Skúste vaše plánované chvíle navzájom jasne sprehľadniť pomocou spoločného zdieľaného kalendára, ktorý máte po ruke (rozumej : v mobile) vždy v prípade, že sa potrebujete aktívne alebo pasívne zariadiť s ohľadom na vašich blízkych.
Nezabudnite však data do neho poctivo vkladať údaje a aktualizovať.
Tí, ktorí celkom nevedia, ako to zariadiť a udržať v chode, čítajte ďaľej.
Ako si zdriadiť Google kalendár?
Pravdepodne vačšina z vás už Google účet má. Minimálne, ak ste vlastníkmi mobilu s Androidom, museli ste si ho vytvoriť, aby ste s mobilom mohli pracovať. Ak ho nemáte, jeho vytvorenie trvá chvíľočku. Tu je návod.
Google účet ponúka vstup k niekoľkým službám vrátane emailu ale pre použitie Google kalendára ani nemusíte aktivne pracovať s Google emailom (gmailom).
Ak máte účty vytvorené, nasleduje zdieľanie kalendára. Postupujte poďla návodu a doporučujeme vytvoriť kalendár nový, odlíšený od (doterajšieho) súkromného. Váš kalendár bude k dispozícii ako v mobile, tak na webe na základe synchronizácie.
Prehľadnosť nadovšetko
Na sprehľadnenie kalendárov v mobile môžu tiež poslúžiť rôzne widgety, ktoré okrem farebného rozlíšenia jednotlivých kalendárov umožňujú ich zobrazenie v podobe tzv. miniaplikácie (bez nutnosti otvárania aplikácie) – viď. obrázok nižšie.
Varianta 1: Agenda Widget
Varianta 2: Calendar Widget
Ešte jedna dôležitá vec na záver : Pozor, aby sa používanie Google kalendára nestalo náhradou za prirodzenú osobnú komunikáciu medzi dvoma ľuďmi usilujúcimi sa o zladenie.