15 skvelých tipov na organizáciu pracovného stola

pexels.com

Ak sa vám v práci ťažko pracuje, rozhliadnite sa okolo seba. Je na vašom pracovnom mieste neporiadok? Neporiadok súťaží o vašu pozornosť a vytvára stres, úzkosť a pocit viny. Inými slovami, musí to byť frustrujúce pozerať sa na neho.

Ak čelíte veľkému neporiadku, starostlivosť oň sa môže javiť ako nemožná. Našťastie, organizácia vášho pracovného stola nie je takou náročnou úlohou, akou sa na prvý pohľad môže zdať. Pokiaľ ste vytrvalí, udržiavanie organizácie pracovného stola je v skutočnosti celkom jednoduché – a čo je dôležitejšie, z dlhodobého hľadiska to stojí za to.

Začnite s týmito 15 jednoduchými tipmi, ako udržať svoj stôl usporiadaný, a budete mať viac fyzického priestoru, jasnejšiu myseľ a vyššiu produktivitu.

1. Vytvorte osobný priestor

Sú veci, ktoré si každý deň prinesiete do práce a musíte ich niekam dať. Namiesto toho, aby ste si kabelku, peňaženku, telefón alebo kľúče hodili na stôl – aby vám prekážali celý deň – si pre tieto veci určte konkrétnu oblasť. Lepšie je, keď je to možné, udržiavať telefón mimo dohľadu a znížite tak rozptýlenie pri stole.

2. Usporiadajte si dokumenty v počítači

Mohli by ste mať úplne krásne uprataný stôl, na ktorý by bol hrdý ten najprísnejší minimalista, ale ak je obrazovka vášho počítača zaplnená stovkami ikon a netriedených súborov, je treba to napraviť. Digitálny neporiadok sa tiež považuje za neporiadok a môže vás prekvapivo rušiť, keď sa snažíte zamerať svoju pozornosť na niečo podstatné. Aspoň raz týždenne vyčistite všetky stratené súbory na pracovnej ploche a vložte priečinky do iných priečinkov.

manazerka
pixabay.com

3. Vykonajte revíziu

Asi je to samozrejmé, ale ak si chcete usporiadať stôl, budete musieť urobiť očistu. Prejdite si každú vec na stole a položte si otázku, či ju naozaj potrebujete. Nechajte si veci, s ktorými aktuálne robíte; zahoďte veci, ktoré máte vybavené. Urobte to hneď a dosiahnete výrazný pokrok smerom k pracovnému stolu, ktorý upokojuje.

4. Pracujte na jednej veci po druhej

Možno si myslíte, že ste eso v multitaskingu, ale pravdou je, že multitasking je takmer nemožný. Namiesto pokusov a neúspechov zamerajte svoju pozornosť iba na jednu úlohu. Ak chcete ďalej minimalizovať neporiadok, urobte jednu vec, na ktorej pracujete, jedinou vecou, ​​ktorá zaberie miesto na vašom stole – všetko ostatné by ste mali odložiť.

5. Naskenujte svoje dokumenty

Chcete sa zbaviť tých kôp papiera, ktoré preplnili váš stôl? Choďte do digitálu. Mali by ste naskenovať všetko, čo nevyhnutne nepotrebujete, a spraviť si z toho fyzickú kópiu. Uložte súbory ako PDF a získate adresár, ktorý je oveľa prehľadnejší a pohodlnejší ako priečinok na spisy. Mali by ste naskenovať dokumenty, ktoré skutočne potrebujete, aby ste si uložili aj fyzické kópie, ale pokiaľ je to možné, nájdite pre ne úložný priestor niekde inde ako na pracovnom stole, pretože ich pravdepodobne budete potrebovať iba zriedka.

6. Využite dvojpodlažný systém

Namiesto toho, aby ste zhromažďovali hromadu projektov roztrúsených po celom stole, implementujte dvojpodlažný systém organizovania dokumentov. Jeden zásobník slúži na nové papiere, ktoré sa ešte musia vybaviť. Druhý zásobník slúži na dokumenty, ktoré boli skontrolované, a je potrebné ich poslať alebo založiť.

Prečítajte si tipy na efektívny time-management

pixabay.com

7. Využite vymoženosti elektronickej dokumentácie

Zvyknete používať svoj digitálny kalendár na sledovanie projektov a poznámok a aplikácií na zaznamenávanie poznámok, ako sú napríklad to do listy a pripomienky? Vyskúšajte to! Keď prídete do bodu, keď všetko automaticky prejde do mobilu alebo počítača, eliminovali ste potrebu papierov a ste o krok bližšie k pokojnému pracovnému prostrediu.

Vyskúšajte šikovnú aplikáciu na poznámky, nákupný zoznam alebo wishlist v jednom

8. Majte po ruke poznámkový blok

Samozrejme, nie všetko môže ísť priamo do vášho telefónu, takže si pripravte poznámkový blok, ktorý vám umožní zaznamenávať si veci, napríklad telefónne čísla a pripomenutia. Aj keď sa zdá, že pridanie ďalšej položky na váš stôl je neintuitívne, šikovný zápisník po ruke všetky tieto nápady a dôležité informácie pozbiera, a zamedzí tomu, aby ste si na stole rozložili zbierku starého papiera, obálok a ponúk.

9. Trieďte veci podľa dôležitosti

Veci sa najlepšie triedia podľa dôležitosti. Ak sa snažíte zistiť, kam a čo na stole uložiť, položte si otázku, ako často to používate alebo potrebujete. Ak to nie je príliš často, dajte túto položku na menej prístupné miesto ako veci, ktoré používate každý deň.

10. Kúpte si kôš

Vedľa alebo pod stôl položte smetný kôš. Ten odpadkový kôš je váš nový najlepší priateľ. Hneď, ako na stole narazíte na niečo, čo nepotrebujete, odhoďte to. Čím dlhšie sa neporiadok hromadí, tým viac si naň zvyknete a tým je väčšia pravdepodobnosť, že ho budete držať donekonečna. Takto budete môcť okamžite vyhodiť dokumenty, ktoré už nepotrebujete.

pixabay.com

11. Odhoďte perá a ceruzky, ktoré nepoužívate

Perá a ceruzky sa hromadia bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Nie ste však nijako povinný uchovávať žiadne vyschnuté pero alebo zlomenú ceruzku, ktorá sa v priebehu roka objavila na vašom stole. Skúste si pripraviť len dve perá a dve ceruzky – nielenže to udrží neporiadok v hraniciach, ale stále máte rezervu na to, aby ste ich požičali kolegovi.

12. Odložte kancelárske potreby

Ak používate na kancelárske potreby nosič, máme pre vás zlú správu: aj keď sú vaše veci „odložené“, stále vytvárajú vizuálny neporiadok. Ak je to možné, urobte si miesto v zásuvke stola, aby ste udržiavali svoje kancelárske potreby mimo stola, najmä tie, ktoré používate zriedka. Organizér do zásuvky je vynikajúci spôsob, ako mať veci prehľadné a ľahko dostupné.

13. Segmentujte svoj pracovný stôl

Väčšinu dňa pravdepodobne trávite pri počítači, ale stále by ste mali mať k dispozícii plochu vášho stola, ktorá je určená na prácu mimo počítača. Môžete si tu prezerať príspevky, čítať a zaoberať sa zoznamom úloh, namiesto toho, aby ste do okolia svojho počítača priniesli množstvo rôznych predmetov a vytvorili zbytočný chaos.

stol
pixabay.com

14. Denne trieďte papiere

Na konci každého dňa si urobte všetky svoje doklady. Prejdite si a určte, ktoré je potrebné skenovať, archivovať alebo skartovať, a potom to urobte skôr, ako odídete z kancelárie. Toto je jedna z tých úloh, ktorá bude zo začiatku ťažká, ale keď si zvyknete udržiavať organizovaný stôl, bude to trvať menej ako päť minút.

15. Raz za týždeň robte hĺbkové čistenie

Raz týždenne si dôkladne prejdite všetky papiere alebo odpadky, spravte si reorganizáciu kancelárskych potrieb, ktoré spadli z miesta v zásobníku, pozrite si priečinky na počítači, ktoré boli nesprávne umiestnené, alebo súbory, ktoré sa nejakým spôsobom dostali na pracovnú plochu vášho počítača. A utrite si tiež plochu svojho pracovného stola. Čím častejšie budete počas týždňa vykonávať údržbu, tým menej času to bude trvať.

Zdroj: bestlifeonline.com, pexels.com