NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ

Ako zvrátiť situáciu, keď sa nedarí

Marek Zajac
Share

V živote každého človeka sa vyskytujú tie lepšie obdobia, aj tie horšie. Niekedy za to môžu vonkajšie okolnosti, inokedy si to spôsobujeme my sami.

Je doba, kedy sa veci dejú asi viac ako kedykoľvek v minulosti, a vyzerá to, že niekto sa s našimi životmi poriadne zahráva. A my si dnes povieme, do akej miery za našu situáciu môže „osud“, alebo kedy už veci spadajú do našej zodpovednosti. A hlavne si môžete prečítať, čo s tým môžete spraviť. Povieme si, ako von zo situácie, keď sa veci naokolo riadne pokazia.

Cítite sa ako obeť?

Každá situácia, v ktorej sa nachádzame, bola niekým alebo niečím spôsobená. Ak sme ju vytvorili my, sme potom príčinou toho, čo sa deje. Či už ide o stav, ktorý je dobrý, alebo zlý. Mnohokrát si môžeme aj za tie zlé veci, hoci sa nám to nechce priznať ani samým pred sebou. Ak sa však „pochlapíme“ a zvládneme si priznať pravdu, že za to môžeme, stane sa niekoľko vecí.

Tou asi najdôležitejšou je, že už sa prestaneme cítiť ako obeť. Cítiť sa byť obeťou je totiž obrovský problém. Máme vtedy pocit, že nemáme vplyv na to, čo sa nám deje. Myslíme si, že to spôsobil ten, tamten, vláda, doba a podobne. Logicky sa potom následne nesnažíme sami zmeniť to, čo sa stalo. Cítime sa byť ublížení, utlačení a to nás paralyzuje. Výsledkom je, že sa oveľa menej púšťame do akcie, ktorá by situáciu možno vyriešila.

maska smutny
Foto: pixabay.com

Nenávidíme svet okolo

Tiež sa cítime byť v nepriateľstve voči okolitému svetu. A byť v nepriateľstve je veľmi nízka emócia, ktorá nám uberá na energii. Ako môžeme chcieť, aby sme veci zmenili, keď sme sami v tej chvíli takto dole? Ľahko sa čelí udalostiam, ak sme plní pozitívnej energie, odhodaní a sebavedomí. Oveľa ťažšie však meníme veci, ak sme unavení, či dokonca skeptickí. Vtedy s našim, často negatívnym zmýšľaním, veľa vody nenamútime. Čo teda s tým?

Udalosti sa už stali. Premýšľať nad tým, či za to môžeme sami, niekto iný, či ako sa dalo tomu predísť, nám nič neprinesie. Naskytuje sa tu jediné skutočné riešenie. Položme si v tej chvíli otázku: Čo môžem urobiť preto, aby som to zmenila?

Nedávno sa mi stala zaujímá situácia. Aplikácia pre posielanie zásielok cez internet ma priviedla do jednej kaviarne. Keď som tam prišiel, kaviareň bola plná, nie však hostí, ale balíkov. Majiteľ kaviarne sa jednoducho prispôsobil dobe. Nemôže prevádzkovať kaviareň a aby sa uživil, prevádzkuje priestory ako zásielkovňu.

Keď tú situáciu zhrnieme:

  • za kaviareň bez hostí podnikateľ nemohol, to spôsobili okolnosti
  • za zákaz prevádzkovania podnikateľ tiež nemohol, tiež to bolo mimo jeho kontrolu
  • mohol však za to, či bude čakať, bedákať, hromžiť, ľutovať sa, alebo si dá otázku, čo on so situáciou môže spraviť. Vybral si túto možnosť, čiže priamo ovplyvnil svoj osud.

Dôležitá je však ešte jedna vec. On si tú otázku položil správnym spôsobom. Ten nesprávny spôsob by bol: „Čo môžem urobiť pre to, aby som mal kaviareň plnú hostí?“ To ovplyvniť nemohol, preto pokračoval v pýtaní sa a našiel otázku, na ktorú odpovedať vedel: „Čo môžem urobiť pre to, aby som priniesol domov peniaze?“

Situácia nie vždy ide podľa našich predstáv a čakať na to, aby sa okolnosti zlepšili, už nemôžeme. Môžeme však jedno – donekonečna so železnou húževnatosťou sa snažiť o prežitie, aby sme predsa len mohli ísť ďalej a dosahovať ďalšie úspechy.

Marek Zajac
Marek Zajac

Poradca pre partnerské vzťahy a autor knihy Ako sa stať princeznou na bielej kobyle

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X