Interrupčný zákon ide do druhého čítania: Známa poslankyňa neskrýva obavy

0
Interrupčný zákon ide do druhého čítania: Známa poslankyňa neskrýva obavy

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO) je známa svojou snahou o sprísnenie interrupčného zákona. Tentokrát to skúsila znova prostredníctvom návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Poslanci ho poslali do druhého kola čítania. Čo to znamená pre ženy?

Lehota na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu by sa zákonom predĺžila na 96 hodín, aby si ženy mohli toto rozhodnutie dobre premyslieť. Takisto by sa mohol zaviesť osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Zariadenia núdzového bývania by mohli využívať aj tehotné matky, a to po dobu tehotentsva a troch rokov od pôrodu.

Pozor na spontánne potraty

Ešte pred hlasovaním informovala poslankyňa Vladimíra Marcinková o veľkých problémoch daného návrhu. Známa politička prehovorila o ženách, na ktoré akoby pani Záborská zabudla. Pokojne môže dôjsť k situácii, kedy párik túžil po dieťatku a podarilo sa im ho splodiť. Avšak u ženy neskôr prepuknú problémy a dúfa len, že všetko bude v poriadku. Len to tak nie vždy musí byť a môže dôjsť k zamĺknutému potratu. „Na Slovensku končí spontánnym potratom každé piate tehotenstvo, takže podobné prípady sa dej mnohým ženám okolo nás,“ napísala Marcinková na sociálnej sieti.

„Doteraz ste pri tejto diagnóze mohli okamžite podstúpiť lekársky zákrok a dostať želanú starostlivosť. Ak prejde novela pani Záborskej pod tajomným názvom „pomoc ženám“, s mŕtvym plodom budete musieť žiť ďalšie 4 dni, počas ktorých si vraj máte potrat rozmyslieť,“ dodala. Problém je najmä v tom, že ak by sa takéto niečo stalo žene, lekári by jej nemohli hneď legálne pomôcť chirurgickým zákrokom. To by spravili iba v prípade, ak by bojovala o život.

„Diskusia o potratoch sa na Slovensku zúžila na to, či niekto chce alebo nechce donosiť dieťa. Život žien však nie je takto čiernobiely. Veľké množstvo potratov dnes podstupujú ženy, ktorých tehotenstvo bolo želané, vytúžené, ale neúspešné. Aj ich sa dotýka novela pani Záborskej,“ vysvetlila Marcinková.

Reakcia Anny Záborskej

Na uvedené výroky reagovala samotná Záborská a toto odkazuje poslankyni: „Pre každú ženu je ťažké, keď dieťatko prestane vyvíjať a samo odumrie v jej lone. Často o tom nevie a o niekoľko dní sa to prejaví krvácaním a spontánnym potratom. Keď sa to zistí pri prehliadke, gynekológ stanoví najlepší spôsob ako mŕtve dieťatko dostať z tela matky. Je to veľmi individuálne. Nie sú tam žiadne zákonné lehoty. Ani neboli a ani my ich nenavrhujeme. Takýto zákrok totiž nie je umelým prerušením tehotenstva.“

https://www.instagram.com/p/CAJJ3qIHGTe/?utm_source=ig_web_copy_link

Cigániková odkazuje „stredovekému krídlu OĽaNO“

K danému návrhu sa vyjadrila aj Jana Bittó Cigániková (SaS): „Mojim kolegom zo stredovekého krídla OĽaNO sa pomaličky plní sen o tom, že obmedzia práva žien.“ Poslankyňa taktiež neskrývala zdesenie a nepáči sa jej, že dôležité rozhodnutia odoberajú ženám a prenášajú ich na seba – napr., kedy budú vychovávať a rodiť deti. „Na mieste žien by som si toto hlasovanie určite zapamätala,“ odkázala Cigániková.

Do druhého čítania sa dostal návrh zákona o pomoci ženám, ktorý napríklad stanovuje 96-hodinovú lehotu, kedy žena nemôže podstúpiť potrat. Táto lehota začína plynúť od momentu nahlásenia tehotenstva gynekológovi. Pôvodne mala dĺžku 48 hodín, ale novela zákona by ju mohla predĺžiť. Poslanci to obhajujú tak, aby ženy mali dlhší čas na rozmyslenie, či podstúpia interrupciu. Cigániková v súvislosti s tým upozorňuje na ďalšie podstatné veci: „Štyri dni v kombinácii s výhradou vo svedomí, v kombinácii s tým, čo zistila neziskovka a možnosť voľby, že až tretina zdravotníckych zariadení neposkytuje tento legálny zákrok, až 23% o ňom ani len poriadne neinformuje,“ vysvetlila. „V kombinácii s nedostupnosťou, aj časovou, aj finančnou niektorých žien, sa veľmi ľahko môže stať, že ženy sa jednoducho na interrupciu nedostanú alebo ju nestihnú. Samozrejme aj preto, že žena nevie okamžite, že je tehotná.“

https://www.instagram.com/p/CUqHiQQKhge/?utm_source=ig_web_copy_link

žiadne príspevky na zobrazenie