V českých voľbách kandiduje prvýkrát viac ako 30 % žien

0
V českých voľbách kandiduje prvýkrát viac ako 30 % žien

Do začiatku volieb v Česku ostávajú posledné hodiny. Kým niektorí ich vnímajú len ako možnosť na nové rozloženie síl na politickom poli, pre iných sú významným historickým míľnikom. Dôvodov je niekoľko. Jedným z nich je najvyšší podiel kandidujúcich žien.

Podobne ako ženy v iných krajinách, aj Češky si museli na možnosť byť volené počkať až do 20. storočia. Aj keď prvé pokusy o kandidovanie prebehli skôr, oficiálne sa mohli voliť až po získaní volebného práva a práva byť volené v roku 1920. Počas nasledujúcich 100 rokov sa politická situácia v krajine viackrát menila, pričom v niektorých obdobiach nebola účasť žien na spravovaní moci vítaná. Dvere do vrcholovej politiky sa im začali otvárať dokorán až v 90. rokoch, odkedy podiel kandidujúcich žien stúpa.

Vo voľbách 2021 kandiduje viac ako 31 % žien

Novodobá história volieb v ČR sa začala písať v roku 1996. V prvých novodobých voľbách sa o post poslankyne uchádzalo „len“ niečo vyše 20 % žien. Postupne sa ich podiel zvyšoval až k úrovni 27-28 %. V posledných voľbách spred 4 rokov dosahoval už 28,58 %, čo bolo dovtedy najviac. Tohtoročné voľby však prinášajú ďalší rast, ktorý vôbec prvýkrát v histórii prekonáva hranicu 30 %. Podľa údajov Českého štatistického úradu je totiž na kandidátkach 31,65 % žien.

Na kandidátkach 22 strán a hnutí je 1664 žien

Podiel kandidujúcich žien je vypočítaný z celkového počtu kandidátov, ktorých je v zozname uchádzačov o post poslanca 5258. Z toho 1664 mien patrí ženám. V porovnaní s predošlými voľbami je to pomerne menej, no napriek tomu sa podiel kandidujúcich žien zvýšil o viac ako 3 %. Dôvodom je nižší počet všetkých kandidátov. Kým v tohtoročných voľbách si Česi budú aj kvôli poklesu počtu kandidujúcich politických subjektov na 22 vyberať z vyše 5200 mien, v roku 2017 mali na výber rekordných 7539 kandidátov. Medzi nimi bolo 2155 žien, čo stačilo „len“ na dosiahnutie spomínaného 28,58 % podielu.

Najviac žien kandiduje za stranu Přísaha

Vo vedení rebríčka politických subjektov, ktoré majú na kandidátke najvyšší podiel žien, nie je ani jedna z parlamentných strán. Z hľadiska výšky tohto podielu sa celkové prvenstvo ušlo zoskupeniu Urza.cz. To však posiela do volieb iba 15 kandidátov. Vysokým podielom žien sa môže pochváliť aj Hnutí Prameny, za ktoré kandiduje 44 % žien. Aj v tomto prípade sa však jedná o subjekt s menším počtom kandidátov, kvôli ktorému si nemôže nárokovať prvenstvo v rebríčku strán s celkovým počtom žien. To získala strana Přísaha, za ktorú kandiduje 121 žien, čo je približne 35 % podiel.

Za parlamentné strany kandiduje 78 až 97 žien

Strany, ktoré sú aktuálne v parlamente, dosadili na kandidátku o niečo menej žien ako vyššie uvedené politické subjekty. Najviac ich kandiduje za koalíciu Piráti a Starostové. Jej voliči môžu odovzdať hlas 97 ženám. Len o 4 menej ich kandiduje za hnutie ANO a spolu 92 žien sa ocitlo na kandidátke strany Svoboda a přímá demokracie. Najmenej ženských mien majú na výber voliči koalície SPOLU, ktorá postavila do volieb 78 kandidátok.

Podiel žien na čele kandidátky je už 28 %

Tohtoročné parlamentné voľby neprinášajú iba vyšší podiel žien, ktoré sa uchádzajú o dôveru voličov. Výrazný nárast zaznamenal aj podiel žien, ktoré kandidujú na popredných pozíciách. Ten narastá úmerne s nárastom podielu všetkých kandidujúcich žien, ktorý sa zvyšuje od roku 1996. Prudký nárast vidieť napríklad v porovnaní s voľbami pred 8 rokmi, kedy stálo na čele  kandidátky 15 % žien. Tento rok bolo za líderky vo vybraných krajoch nominovaných 28 % žien.

Koľko žien bude zvolených, to ukážu až výsledky volieb. Tie prebehnú 8. a 9. októbra, kedy si Česi zároveň zvolia nového alebo staronového premiéra. Aktuálne všetko nasvedčuje tomu, že do premiérskeho kresla zasadne muž. Ženám sa však môže ujsť historicky najviac kresiel v parlamente, možno aj vo vláde.

Prečítajte si aj: Ženy mali v Československu volebné právo oveľa skôr ako inde v Európe

Zdroj dát: Český statistický úřad – www.czso.cz

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu