Jana Šturdíková: Kaštiele nám majú čo ponúknuť

0
Jana Šturdíková: Kaštiele nám majú čo ponúknuť

Pamiatky Slovenska je téma, ktorá je stále živá. Profesionálnej fotografke Jane Šturdíkovej učarovala natoľko, že sa rozhodla venovať fotografovaniu zanedbaných kaštieľov. V týchto dňoch pripravuje pre veľký záujem nové rozšírené vydanie fotografickej knihy Châteaux po našom.

Nájdete v ňom mnoho noviniek – nové dosiaľ nepublikované fotografie, upresnenie posledného využitia kaštieľov, nové texty od ďalších odborníkov a podporením projektu pomôžete opraviť aj jeden chátrajúci kaštieľ.

Prečo ste sa rozhodli pripraviť nové rozšírené vydanie knihy?

Jedným z dôvodov je, že ľudí táto téma stále zaujíma a pýtajú sa na ňu. Keď kniha vyšla prvýkrát, netušila som, že bude mať taký ohlas, ani že sa tak rýchlo vypredá. Váhala som, či mám v tomto projekte pokračovať, no nakoniec som sa rozhodla skúsiť to. Snažím sa veci radšej robiť (aj za cenu rizika), ako nerobiť. Každá skúsenosť človeka niekam nasmeruje, učím sa tým, že veci robím.

A ďalší dôvod?

Do prvého vydania sa nedostali všetky kaštiele, ktoré boli nafotografované, okrem toho, za päť rokov predchádzajúcej práce mi téma tak prirástla k srdcu, že som skrátka fotila ďalej. Na Slovensku je stále dosť kaštieľov, ktorých stav by mohol byť lepší. Zaslúžia si našu pozornosť a aj to, aby sa o nich vedelo. Chcela som tiež knihu vylepšiť a obohatiť ju o ďalšie novinky – upresnila som posledné využitie kaštieľov a zaradila som aj nové texty od odborníkov, ktoré hovoria o  význame našich pamiatok, o tom, ako sa pamiatky opravujú aj o dôležitosti fotografie, ktorá dokáže podať o týchto stavbách pravdivý obraz v čase.

Brzotín – štátny archív

Majú nám dnes kaštiele stále čo ponúknuť?

Kaštiele nesú v sebe úžasné príbehy. Práve preto stále lákajú množstvo záujemcov, pre ktorých je zážitok vidieť ich v akomkoľvek stave. Je v tom kus objavovania a je to aj dobrodružná záležitosť – hovorí sa napríklad o tajných podzemných chodbách, ktoré z kaštieľov viedli v prípade nebezpečenstva do okolitých obcí či hradov. Z kaštieľa v Nevericiach vraj viedla podzemná chodba na hrad Gýmeš, vzdialený takmer 10 kilometrov.

Podzemná chodba viedla aj z hradu do kaštieľa v Horných Semerovciach, z podzemných priestorov pálffyovského kaštieľa v Malackách tiež vychádzajú tajné chodby. Sú vystavané z tehál, klenuté a sú dostatočne veľké na to, aby nimi prešiel malý zapriahnutý koník. Majitelia ich využívali ako únikovú cestu, keď to bolo nutné, ale slúžili sa aj na zásobovanie či na presun v prípade nepriaznivého počasia. Takéto chodby sú vraj pod mnohými kaštieľmi na Slovensku. V dávnych časoch to vraj bola bežná prax.

Neverice – sýpka

Spomínajú ľudia aj osobné príbehy, ktoré ich ku kaštieľom viažu?

V Michale nad Žitavou napríklad radi chodievali do kaštieľa do kina. Schádzali sa do neho aj ľudia z okolitých obcí, pretože v ňom bola jediná premietacia sála v celom okolí. Mnohí obyvatelia obcí si pamätajú, ako chodili do kaštieľov do školy či na zábavy. Vzácne a nesmierne cenné sú aj príbehy potomkov šľachtických rodov, ktorí sa na miesta svojich predkov vracajú.

Napríklad v prípade kaštieľa v Tajnej sa bohato rozvetvená rodina potomkov posledného domáceho grófa Šimona Révaia a jeho manželky Amálie pozbierala z rôznych kútov Európy, aby sa jej členovia mohli prísť na kaštieľ pozrieť a stráviť v jeho blízkosti pár chvíľ. Bolo ich toľko, že zaplnili jeden autobus. Ešte krajšie je pre mňa sledovať ako sa tieto stavby opravujú a že sú ľudia, ktorí k nim majú silný pozitívny vzťah a pracujú na ich obnove – to je napríklad prípad kaštieľa v Moravanoch nad Váhom, Jelšave či Jablonici.

Tajná – detský domov

Práve kaštieľu v Jablonici ste sa rozhodli pomôcť vo vašej kampani. Keď ľudia prispejú na knihu, prispejú aj na opravu kaštieľa. Viaže Vás k nemu nejaká spomienka?

Keď som ho fotila, zistila som, že môj otec si ho pamätá, ešte z čias, keď hlavná budova fungovala. Bol v ňom v škole v prírode ako dieťa. Keď kaštieľ videl a spomenul si, že ho kedysi navštívil, úplne sa rozžiaril. Nadšene mi opisoval, ako bol areál udržiavaný a aký bol pre neho zážitok stráviť týždeň v kaštieli. Oveľa podstatnejším dôvodom je však to, že kaštieľ opravujú mladí šikovní majitelia, ktorí ho kúpili v zlom stave a začali ho obnovovať. Stretla som sa s nimi po predchádzajúcom vydaní knihy. Išli sme tam s podporovateľmi na výlet, dohodla som prehliadku kaštieľa a urobili na mňa dojem.

Poskytli nám profesionálny odborný výklad, všetko vysvetlili, ukázali. V rozsiahlom areáli kaštieľa sa akoby zázrakom bez necitlivých zásahov zachoval pôvodný čeľadník aj stajne s pôvodnými napájačkami pre kone z obdobia prvej republiky. Sú to architektonické skvosty. Potešilo ma, že majitelia majú k týmto historickým hodnotám vzťah a rozumejú ich kvalite, že rekonštrukciu robia poctivo a zodpovedne a že svojou prácou obohacujú miestnu komunitu – v kaštieli robievajú prehliadky, v lete rôzne akcie, starajú sa o park, spolupracujú s dobrovoľníkmi. Kaštieľ sa otvára ľuďom a majitelia sa snažia o to, aby si ľudia k nemu vytvárali pozitívny vzťah, čo je veľmi cenné.

Horné Semerovce – základná škola

Prečo ste sa rozhodli spojiť projekt so skutočnou obnovou kaštieľa?

Ide mi hlavne o to, aby sa kniha Châteaux po našom spojila s vecou, ktorej sa skutočne týka. Aby sa ľudia dozvedeli o prípadoch, ako sa to dá a videli skutočný pozitívny výsledok – že sa kaštiele naozaj opravujú, že je nádej na obnovu, že sú riešenia. To je povzbudzujúce. Chcela by som, aby sme ako spoločnosť hľadali spôsoby, ako týmto stavbám pomôcť a podporiť majiteľov, ktorí k nim majú silný osobný vzťah aj väzby a myslia to s pamiatkami úprimne.

Aké dôležité skúsenosti ste počas práce na knihe získali?

Máme nádhernú krajinu s bohatou históriou a pamiatkami. Množstvo ľudí sa o históriu a pamiatky zaujíma, záleží im na nich a majú k nim pozitívny vzťah. Radi ich navštevujú, píšu o nich, chápu, že je to dôležitá hodnota, ktorú si treba vážiť.

Jelšava – kultúrne zariadenie

Čo myslíte, že by si ľudia mali z vašej knihy odniesť?

Že by sme mali zachovávať hodnoty, ktoré tu v podobe kaštieľov máme. Vážiť si všetkých, ktorí sa o ne starajú, majú k nim vrúcny vzťah a pracujú na ich záchrane ,aj keď vždy nemajú dostatok finančných prostriedkov. Za to im patrí veľká vďaka.

Chcete podporiť túto výnimočnú knihu? Tu je link: https://www.startlab.sk/projekty/1912-chteaux-po-nasom-nove-rozsirene-vydanie–/

 

žiadne príspevky na zobrazenie