NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ PSYCHOHYGIENA RELAX

Je vášnivá láska pocitom, ktorý vyprchá?

Alexandra Vrábelová
Share
laska par mladych ludi

Podľa jedného spisovateľa vášnivá láska po uplynutí jedného alebo dvoch rokov vyprchá, len aby bola nahradená pokojnejšou, ak nie silnejšou vzájomnou väzbou. Možno je to žiadúce, pretože ak by sme trávili naše dni len v ošiali lásky, nikdy by sme nič nedosiahli.

Štúdie, ktoré sa zameriavajú na manželské páry v priebehu času, opakovane ukazujú, že vášeň zomiera po prvých dvoch rokoch, a ďalších 15 rokov ostáva na veľmi nízkej úrovni, a opäť sa vráti, keď deti opustia domov.

Takéto štúdie sú, samozrejme, chybné, a to zo zrejmého dôvodu – že ľudia, ktorí zostávajú v manželstve, sú celkom šťastní, inak by sa už rozviedli. Podľa vyššie spomenutých štúdií by páry, ktoré napriek tomu, že je level ich zamilovanosti nízky, ostávali dlhé roky spolu, až kým by ich deti neodišli z domu. Čo by bolo nelogické. Musíme byť preto veľmi opatrní pri vykladaní záverov prírodovedných štúdií o výkyvoch manželskej spokojnosti.

Čo hovoria experti na lásku?

Expertka na vzťahy Elaine Hatfield a jej spolupracovníci napísali článok, v ktorom rozobrali vášnivú lásku. Dospeli k záveru, že sociálna veda má konečne záujem o rozbor lásky, a že dosahujeme pokrok v definovaní tohto nepopísateľného stavu. Zaoberali sa otázkami, čo je vášnivá láska a ako ju meriame.

Psychológovia vo vášnivej láske pozorujú aj rôzne druhy kvalít. Vášnivá láska sa teraz “meria” spôsobom, ktorý je spoľahlivejší ako kedykoľvek predtým. Elaine Hatfield a jej spolupracovníčka Susan Sprecher vytvorili škálu vášnivej lásky (Passionate love scale). Lásku popisujú ako zložitý, integračný súbor vlastností s tromi zložkami. Pozrite si tieto charakteristiky a porozmýšľajte, ako by ste váš vzťah zhodnotili:

Zložky poznania

 • Premýšľať o svojom partnerovi alebo zaujímať sa o neho
 • Idealizovať vášho partnera alebo vzťahu     
 • Chcieť spoznať svojho partnera a chcieť, aby aj on vás aj on spoznal

Emocionálne zložky     

 • Byť sexuálne priťahovaný svojím partnerom     
 • Cítiť sa dobre, keď to všetko ide dobre     
 • Mať zlý pocit, keď sa veci vo vzťahu zhoršujú     
 • Milovať a chcieť byť milovaný
 • Chcieť úplné a trvalé spojenie

Zložky správania sa

 • Snažiť sa zistiť, ako sa partner cíti     
 • Poskytovať služby svojmu partnerovi     
 • Byť fyzicky blízko k partnerovi

Prečítajte si aj rozhovor so psychologičkou Marcelou Korčekovou

laska par

Foto: pixabay.com

Test pocitov

Vášnivá láska jednoznačne zahŕňa viac ako sexuálnu príťažlivosť. Kognitívne, emocionálne a behaviorálne zložky vyvažujú túžbu fyzicky byť s vašim blízkym. Samozrejme, testovanie svojich pocitov voči cieľu vašich vášní je len polovicou príbehu. Ak chcete urobiť niečo pre budovanie vzťahu, skúste odpovedať na otázky, ako keby ste boli vaším partnerom. Skúste vyzvať partnera, aby urobil to isté. Potom môžete porovnávať poznámky a uvidíte, ako presne ste predpovedali odpovede svojho partnera.

Rovnica lásky

Vášnivá láska môže mať mnoho kvalít, ale podľa iných psychológov je to len jedna tretina rovnice pri charakterizovaní dlhodobého vzťahu. Psychológ Robert Sternberg navrhol “trojuholníkovú” teóriu lásky, ktorá zahŕňa 3 základné zložky. Vášeň je iba jedným z troch. Ďalšie dve sú intimita (dôvernosť) a záväzok. Intimita je pocit blízkosti, dôvernosti, spojitosti. Záväzok sa týka rozhodnutia udržiavať vzťah.

Triangulárna teória nám dáva možnosť na vyhodnotenie stavu akéhokoľvek vzťahu v danom časovom bode. Vzťahy založené na všetkých troch kritériách spĺňajú podmienky pre “dokonalú lásku”, kde milujete svojho partnera a máte oddaný vzťah. Záväzok bez vášne alebo intimity je “prázdna láska”. Samotná vášeň je “pobláznenie”. Intimita bez vášne alebo záväzku je “sympatia” či “kamarátstvo”. Medzi týmito extrémami vznikajú na troch stranách trojuholníka rôzne kombinácie.

Vzorec lásky – preklad

Trojuholníková teória lásky

Trojuholníková teória lásky – preklad z psychologytoday.com

Čo ak vášeň vo vzťahu slabne?

Hatfieldovej vášnivá milostná škála zachytáva zložitosť romantickej lásky, ale predovšetkým hovorí o jednej strane príbehu (aj keď záväzok a intimita sú trochu implikované). Váš vzťah s tou istou osobou môže byť vášnivý v jednej fáze, intímny v druhej a vytvorenie záväzku môže nastať v tretej fáze. V ideálnom prípade však nakoniec vo vašom vzťahu dospejete k bodu, v ktorom je trochu zo všetkých troch kvalít.

Nemusíte ľutovať, ak sa stane, že vášeň trocha opadne, pretože bude vyvážená inými, rovnako (alebo viac) odmeňujúcimi zložkami, ktoré zahŕňajú priateľstvo a spoločné hodnoty. A práve vďaka nim zostanete na dlhší čas spolu. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by ste sa vo svojom vzťahu museli strachovať o to, že vášeň zmizne. Nemusíte rezignovať na dlhodobý vzťah a myslieť si, že váš vzťah ostane bez vášne len preto, že ste už niekoľko rokov spolu.

Zdroj: psychologytoday.com

Zdroj foto: pixabay.com

Tagy
Alexandra Vrábelová
Alexandra Vrábelová

Môžete ma sledovať na stránke stylist.sk, kde ponúkam svoje služby (osobný styling, spoločné nákupy) alebo nahliadnuť do mojich e-shopov mamimo.sk a sperkyalexandra.sk - budem sa tešiť :-)

 • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X