NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN PR ČLÁNKY VYCHYTÁVKY

Jednoduchý návod, ako si skrášliť svoj domov aj bez náročných investícií

REDAKCIA
Share

Cítiť vo svojom príbytku skutočný nádych domova, komfort a útulnosť – to si pravdepodobne želá každý z nás. Nie vždy je to ale jednoduché. Vybaviť a zariadiť si našu domácnosť tak, aby to vyhovovalo požiadavkám komfortu, estetiky a zároveň, aby bol náš domov útulným a pokojným miestom pre odpočinok – to je pre mnohých z nás možno ťažký oriešok.

Mať svoj príjemný domov, na ktorý sa tešíme každý deň, keď sa vraciame z práce – to stojí za všetko to úsilie a snahu. Aby sme si náš domov vyšperkovali, zmodernizovali a neminuli na to veľa peňazí, môžeme ho zútulniť aj rôznymi handmade výrobkami, rastlinami či obrazmi pomerne jednoducho aj bez náročných investícií.

Pár tipov na jednoduché zútulnenie domova

Na skrášlenie domova nemusíme vyhadzovať pôvodný nábytok a kupovať nový. Nový nábytok nemusí sám o sebe priestor zútulniť. Možno sme pyšní na novú obývaciu stenu alebo kuchynskú linku, ale akosi nám tam stále niečo chýba, teplo domova.

Ako si zútulniť náš domov a urobiť z neho príjemné a moderné miesto, kde sa budeme cítiť dobre? Poslúžiť nám môžu tieto handmade dekorácie a jednoduché “vychytávky”.

Drevo a pocit tepla

Dôležité je zvoliť si napríklad vhodný dekor dreva na nábytku. V súčasnej dobe je veľmi veľa moderných dekorov na drevo. Medzi najmodernejšie a dosť obľúbené dekory patria lesklé povrchy. Dekor dreva navodzuje pocit domova a útulnosti a povedome evokuje príjemný pocit tepla.

Rodinné fotografie

Fotky na stenách nám tak isto vedia zútulniť náš domov. Na komodu či poličku si môžeme uložiť naše fotografie, na ktoré radi spomíname – miestnosť optimálne aj zväčšia a zútulnia. Každý domov vytvára rodina. Práve preto sú na zútulnenie domova vhodné rodinné fotografie – takto aspoň neostanú fotky zabudnuté niekde v úložisku počítača.

Prečítajte si: Ako si vytvoriť domácu galériu z obrazov?

Rastliny a zelená farba

Hovorí sa, že zelená farba upokojuje. Zeleň v byte pomáha pocitovo vytvoriť zabývaný a útulný byt. Myslím, že v žiadnej domácnosti by nemali chýbať rastliny. Výhodou kvetín je každopádne to, že si ich môže kúpiť rovnako začínajúci, tak aj skúsený pestovateľ.

Ak sme začínajúci pestovať kvetín, je vhodné poradiť sa ohľadom výberu vhodných kvetov v kvetinárstve. Skúsené kvetinárky nám pomôžu a poradia, ktoré kvety sú najvhodnejšie pre úplných začiatočníkov. Kvety sa neodporúčajú umiestniť v spálni, no môžu sa použiť všade, kde je dostatok denného svetla a priestor, kde nám môžu robiť radosť.

Rozmiestnenie kvetov je moderné v hocijakom štýle, či už mnoho rastlín umiestnime vedľa seba – až to môže pokojne pripomínať džungľu, alebo si zvolíme minimalistický štýl a umiestnime len jednu rastlinu, ktorá sa nám najviac páči. Prípadne sa môžeme riadiť pravidlami feng-šuej.

Dôležitosť osvetlenia

V neposlednom rade je dôležité osvetlenie. Večerné osvetlenie dokonale pridá na zútulnenie miestnosti v nočných hodinách. Veľmi príjemné môžu byť tlmené svetlá, avšak je dôležité myslieť na poriadne presvetlenie všetkých častí bytu, kde sa najviac aktívne zdržiavame – v kuchyni, v pracovni či v čítacom kresle.

Byt sa dá zútulniť stojacimi lampami alebo aj štýlovými lustrami. Prípadne, v súčasnosti sú veľkým trendom visiace žiarovky, ktoré si môžeme omotať napríklad okolo dreveného rámu – jednoducho sa takto dajú vytvoriť zaujímavé kúsky. Zároveň môžeme byť hrdí na to, že sme si do našej domácnosti dali niečo z našej dielne.

3 tipy na zútulnenie domácnosti jednoduchými handmade výrobkami

Aj tu platí staré známe pravidlo “Menej je niekedy viac”. A aj bez veľkých investícií si môžeme sami vyrobiť príjemné dekorácie spríjemňujúce náš domov.

1. Domáci svietnik z konárov

Počuli ste už niekedy o svietnikoch z konárov? Návod na svietnik z konárov je veľmi jednoduchý a dá sa vytvoriť za pár minút. Bez akejkoľvek investície. Ak máme radi prírodné dekorácie a radi si zapaľujeme sviečky, táto dekorácia bude pre nás ako stvorená.

Postup, ako si vyrobiť svietnik z konárov:

Na výrobu svietnika budeme potrebovať: drevené halúzky, starý vyšší sklenený pohár, lepidlo, šnúrku alebo hrubší povraz ktorým zviažeme drevené halúzky.

 1. Pohár si poriadne vyčistíme a vyumývame nech je dokonale čistý.
 2. Drevené halúzky si odstrihneme ideálne na dĺžku nášho pohára.
 3. Halúzky nalepíme kvalitným lepidlom na sklenený pohár. Lepidlo necháme zaschnúť a následne halúzky ešte zviažeme poriadne povrazom, aby halúzky na pohári bezpečne držali.
 4. Hotovo. Už len stačí do pohára vložiť sviečku a vychutnávať si nové teplo a svetlo domova :)

2. Geometrické srdce

Geometrické srdce je moderná a romantická dekorácia, ktorú si dokážeme vyrobiť behom pár minút. Základ geometrického srdca tvoria špajdle – práve, preto je také srdce ľahké a nepotrebuje žiadne zložité pripevnenie.

Na výrobu tejto handmade dekorácie budeme potrebovať:

Vzor srdca na papieri, špajdle, ceruzku, ručné kliešte, lepiacu pásku, akrylovú farbu podľa vlastného výberu, štetec a obojstrannú lepiacu pásku.

 1. Vytlačíte si vzor srdca.
 2. Špajdle priložíme k vzoru, aby sme zistili, akú dĺžku potrebujeme na jednotlivé časti. Zakaždým si dĺžku poznačíme ceruzkou, potom špajdle skrátime a pripevníme ich lepiacou páskou.
 3. Keď máme špajdlami pokryté celé srdce, zalejeme ich dostatočným množstvom horúceho lepidla.
 4. Opatrne odlepíme všetky kúsky pásky.
 5. Hotové srdce zafarbíme nami zvolenou farbou.
 6. Keď farba úplne vyschne, prilepíme srdce pomocou obojstrannej pásky na stenu.

3. Papierové srdiečka na stenu

Papierové srdiečka sú jednoduchou dekoráciou, ktorú môžeme vyrábať aj s našimi deti. Takže táto dekorácia zabaví nielen naše ruky, ale oživí fádne prázdne steny.

Na výrobu papierového srdcového obrazu budeme potrebovať:

Kancelársky papier (na ktorom budú kreslené šablóny srdca, ktorú budeme dávať na stenu), farebný papier, lepidlo,
nožnice, fotorámik alebo prázdne miesto na stene, kartón.

 1. Najskôr si vytlačíme, alebo vyrobíme šablónu srdca, ktoré chceme dávať na stenu, alebo do fotorámika.
 2. Pomocou makety alebo šablóny prekreslíme srdiečko na kartón. Môžeme sa rozhodnúť pre jedno veľké srdce alebo pre mnoho malých srdiečok.
 3. Srdiečko si vystrihneme z kartónu, na ktorý sme ho obkreslili. Farebný papier si nastriháme na malé kúsky a lepíme ich tesne vedľa seba na vystrihnuté srdiečka/o.
 4. Hotový obraz z kartónu môžeme vložiť do prázdneho väčšieho rámčeka, alebo ho môžeme pripevniť napevno na stenu.
 5. Hurá! Obraz je na svete – teraz sa môžeme pýšiť, že v byte máme svoje vlastné handmade výrobky, ktoré našu domácnosť príjemne zútulnili a skrášlili.

Ako môžeme vidieť, nie je až tak zložité zútulniť si svoju domácnosť a príjemne ju oživiť. Stačí len trošku nápaditosti, chuti a viac voľného času. Navyše takéto handmade dekorácie môžeme vytvárať spolu s celou rodinou a tak môžete spojiť príjemne s užitočným.

Príjemnú zábavu!

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

 • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X