Kedy sme na vrchole svojich duševných schopností?

0
Kedy sme na vrchole svojich duševných schopností?
unsplash.com

V ktorom bode vášho života vrcholia rôzne duševné sily? Niektoré z prvých inteligenčných testov kategorizovali všetkých ľudí starších ako 16 rokov ako „dospelých“. Dnes vedci uznávajú, že mozog sa naďalej vyvíja a mení aj po ranej dospelosti.

Napriek tomu máme často tendenciu považovať mozog dospelých za relatívne stabilnú a nemennú vec, čo naznačuje, že rôzne mentálne schopnosti sú počas väčšiny dospelosti jednoducho statické alebo dokonca na ústupe. Konvenčné predstavy o inteligencii často naznačujú, že ľudia dosiahli svoj mentálny vrchol pomerne skoro v živote a potom nasledovali dlhý, pomalý pokles do staroby.

Existuje tiež tendencia veriť, že určité mentálne schopnosti, ako napríklad fluidná inteligencia, zvyčajne vrcholia relatívne skoro v dospelosti. Na druhej strane sa často predpokladá, že kryštalizovaná inteligencia dosiahne vrchol v neskorej dospelosti.

Výskumníci Joshua Hartshorne a Laura Germine využili veľké množstvo online účastníkov, aby získali informácie o tom, v akom veku sú určité mentálne schopnosti najsilnejšie. Zistili, že existuje prekvapivá konzistentnosť, keď konkrétne schopnosti zvyčajne vrcholia.

Niektoré duševné schopnosti vrcholia oveľa neskôr v živote

Podľa štúdie publikovanej v časopise Psychological Science dosahujú rôzne aspekty fluidnej inteligencie vrchol v rôznom veku, pričom niektoré schopnosti dosahujú svoj vrchol až vo veku 40 rokov.

Prečítajte si: Psychologička Jarmila Takáčová: Ľuďom chýba emočná blízkosť s druhým človekom

unsplash.com

V každom veku sa v niektorých veciach zlepšujete, v niektorých sa zhoršujete a v niektorých iných ste na plató. Pravdepodobne neexistuje jeden vek, v ktorom by ste dosiahli vrchol vo väčšine vecí, tým menej vo všetkých,“ vysvetlil výskumník Joshua Hartshorne z MIT a jeden z autorov štúdie.

  • Hartshorne už predtým zistil, že vizuálna krátkodobá pamäť vrcholí v polovici 30. rokov, než začne klesať.
  • V štúdii z roku 2011 Germine zistil, že schopnosť rozpoznávať tváre sa tiež zlepšuje, kým ľudia nedosiahnu 30-ku a potom začnú postupne klesať.

Hlbšie sa začali zaoberať archívnymi údajmi zo starších inteligenčných testov. Zistili, že sa zdalo, že neexistuje jediný mentálny vrchol. Namiesto toho sa zdalo, že rôzne schopnosti vrcholia vo veľmi odlišných a niekedy prekvapivých vekoch. Tieto výsledky pomohli inšpirovať ich ďalšie skúmanie toho, ako sa mentálne schopnosti menia s vekom.

Veľké online vzorky ponúkli jedinečný pohľad na duševné schopnosti

Najnovšia štúdia bola schopná čerpať z veľkej online vzorky účastníkov, ktorí využívali webové stránky gameswithwords.org a testmybrain.org. Pomocou tohto prístupu boli výskumníci schopní zhromaždiť údaje od takmer 50 000 ľudí v širokom rozmedzí veku.

Boli použité štyri rôzne typy kognitívnych úloh, ako aj jedna úloha, ktorá sledovala schopnosť odhaliť emocionálne stavy iných ľudí. Skorší výskum Hartshorna a Germina ukázal, že tieto úlohy merali mentálne schopnosti, ktoré sa menia, keď ľudia starnú.

Prečítajte si: 17 spôsobov ako poraziť negatívne myslenie

rodina, stari rodicia, starostlivost
Foto: pixabay.com

Kedy vrcholia duševné sily?

Medzi kľúčové zistenia z najnovšej štúdie a skoršieho výskumu:

  • 18-19: Rýchlosť spracovania informácií dosahuje vrchol skoro, potom začne okamžite klesať.
  • 25: Krátkodobá pamäť sa zlepšuje približne do veku 25 rokov. Zostáva pomerne stabilná, kým nezačne klesať okolo 35. roku života.
  • 30: Pamäť na tváre vrcholí a potom začne postupne klesať.
  • 35: Vaša krátkodobá pamäť začína slabnúť a klesať.
  • 40. – 50. roky: Emocionálne porozumenie vrcholí v strednej až neskoršej dospelosti.
  • 60. roky: Schopnosti slovnej zásoby sa neustále zvyšujú.
  • 60. a 70. roky: Kryštalizovaná inteligencia alebo nahromadené vedomosti a fakty o svete dosahujú vrcholy neskoro v živote.

Zatiaľ čo výsledky, že kryštalizovaná inteligencia dosahuje vrcholy neskôr v živote, sú v súlade s predchádzajúcimi zisteniami, táto štúdia naznačuje, že tento vrchol nastáva oveľa neskôr v živote, ako sa predtým verilo. Čo by mohlo vysvetliť tento neskorý vrchol mentálnych schopností? Vedci naznačujú, že ich výsledky môžu byť spôsobené skutočnosťou, že ľudia majú dnes viac vzdelania, lepší prístup k informáciám a psychicky náročnejšie zamestnania ako predchádzajúce generácie dospelých.

Prečítajte si: Poznáte dva typy inteligencie – fluidnú a kryštalizovanú?

unsplash.com

Staršie mozgy sú pomalšie, ale aj informovanmejšie

Výsledky naznačujú, že hoci staršie mozgy môžu byť skutočne pomalšie, je pravdepodobné, že budú stále presnejšie, informovanejšie a lepšie schopné posúdiť nálady a emocionálne stavy ostatných. Výskumníci pokračujú vo svojom online výskume zavádzaním kognitívnych úloh, ako aj testov určených na meranie jazykových schopností, výkonných funkcií a sociálnej a emocionálnej inteligencie. Súhlasia aj s tým, že na ďalšie presné určenie, prečo mentálne sily vrcholia v rôznom veku, sú potrebné vyšetrenia.

„Zobrali sme existujúce teórie, ktoré tu boli, a ukázali sme, že všetky sú nesprávne. Otázka teraz znie: Aká je tá správna? Aby sme sa dostali k tejto odpovedi, budeme musieť vykonať oveľa viac štúdií a zozbierať oveľa viac údajov,“ povedal Hartshorne.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie