Kedy ste naposledy oslavovali?

0
Kedy ste naposledy oslavovali?
Oslava

Oslavy. To jedno slovo v niektorých prebúdza nadšenie a radosť a v druhých vyvoláva paniku a strach. Nie každý má rád oslavy, preplnené podniky, množstvo ľudí a silené darčeky. Iní však milujú udalosti, kedy sa opäť stretnú so svojou rodinou alebo svojimi známymi, zaspomínajú na staré časy a zasmejú sa na nestarnúcich historkách.

Spája sa však pojem „oslavovanie“ výlučne iba so spoločnosťou, výročiami, stretávkami, alkoholom a jedlom? Čo takto oslava života?

Vráťme sa najprv ku klasickému výkladu slova oslava. Odhliadnuc od toho, či oslavy máte v obľube, alebo nie, ako všetko v našom, aj oslavy majú svoje pre a proti. Je nesmierne dôležité, aby sme sa dokázali odreagovať, vypnúť a aspoň na chvíľu zabudnúť na každodenné životy. Len si spomeňte, kedy ste naposledy oslavovali a aké to bolo? Nepochybne ste zabudli na prácu, problémy a užívali si daný moment. V dnešnej dobe sa žije rýchlo a nájsť si chvíľu pre seba, rodinu a svojich známych je takmer nemožné.

Preto je podstatné aby sme sa v kolobehu života dokázali aspoň na chvíľu zastaviť a vystúpiť z neho a aj takúto funkciu plnia oslavy.

Je oslava života samozrejmosť?

Ale čo už so spomínanou oslavou života? Nebudeme si klamať, väčšina z nás berie život ako samozrejmosť. Je pre nás samozrejmé, že večer zaspíme a ráno sa zobudíme, je pre nás samozrejmé, že zajtra pôjdeme do práce a večer pobozkáme svoju polovičku, je pre nás samozrejmé, že pozdravíme svojich rodičov, tak ako je pre nás samozrejmá všeobecne naša existencia. No vyvediem vás z omylu.

Nič z tohto nie je samozrejmé. Život je plný nástrah a neočakávaných udalostí, a preto je na nás, aby sme si každú chvíľu naplno užívali a neoslavovali len na narodeniny ale svojím spôsobom každý deň.

Príbeh jednej ženy

Uvedieme si ilustračný príbeh jednej mladej ženy. Brala život ako samozrejmosť, ráno sa zobudila išla do školy, zo školy do roboty, občas sa pohádala s priateľom, s kamarátmi, s rodičmi, jednoducho bežné hádky. Nebrala to vážne, veď zajtra sa na to zabudne a všetko bude v poriadku. Jedna hádka hore dole. Jedna zlá nálada hore dole, čo tam po tom.

No jedného dňa sa jej stal nešťastný úraz pri páde a po prevoze do nemocnice jej oznámili, že má rozsiahle vnútorné krvácanie a jej stav je životu ohrozujúci. Zrazu už nič nebolo samozrejmé. Už nebolo isté či bude nejaké „zajtra“, nebolo isté, či ešte bude nejaká nepodstatná hádka a už vôbec nebolo isté, či sa z úrazu dostane bez trvalých následkov.

Po mesiaci v nemocnici, kedy jej rodičia plakali pri posteli, kedy videla ako jej blízky ťažko znášajú pohľad na ňu napojenú na infúziách 24 hodín denne si uvedomila, že v živote nemá človek istotu v ničom. Po príchode domov zmenila svoje myslenie a pohľad na život a začala svojim spôsobom
oslavovať každú chvíľu. Život oslavovala úsmevmi, ktoré rozdávala, začala v ľuďoch hľadať to dobré, užívala si každú chvíľu, každý jeden slnečný lúč a každé jedno vtáčie štebotanie,
pretože to čo je dnes, už zajtra vôbec nemusí byť.

Prečítajte si aj článok Je vášnivá láska pocitom, ktorý vyprchá?

zena na koni
foto: pixabay.com

Sila objatia

Týmto príbehom som vo vás nechcela vzbudiť negatívne dojmy, práve naopak. Mal vo vás prebudiť potrebu ísť za človekom, ktorého máte radi a tento váš cit k nemu osláviť čo i len jedným objatím.

Vedeli ste, že tak jednoduchá vec ako objatie znižuje krvný tlak a má význam v obrane pred infekciami? Preto neberte oslavovanie len ako plánovanú udalosť pár krát za rok, ale oslavujte po svojom každý deň. Každý deň je iný a každý deň vám prinesie do života maličkosti, ktoré vám dokážu vyčariť úsmev na tvári. A na oplátku ho ponúknite aj vy, nestojí veľa no jeho hodnota sa nedá vyčísliť.

Všímať si to pekné

Prestaňte sa každý deň sťažovať na to, ako vás niekto naštval, aký drzý niekto bol a ako zle sa k vám správal. Živením týchto negatívnych myšlienok úplne zabúdate na to, ako vám niekto podržal dvere, alebo ako vás pozdravila cudzia osoba.

Áno nie je to jednoduché, aj keď občas veľmi chceme, nedokážeme byť po celý deň pozitívny a rozdávať úsmevy a pekné slová. No svoj život máte vo svojich rukách a je len na vás, či chcete iba deň po dni prežívať, alebo ho chcete brať ako výzvu a vychutnať si na plno každý deň a životné plody, ktoré sú nám ponúkané. Len musíme občas zložiť klapky a mať oči otvorené, aby nám nič neušlo.

Renáta Mazurová

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie