Ktoré bylinky si môžete nazbierať počas jesene?

0
Ktoré bylinky si môžete nazbierať počas jesene?

Bylinková sezóna sa s príchodom jesene zďaleka nekončí. Príroda je naďalej aktívna a viaceré rastliny nám stále ponúkajú to najlepšie zo svojich liečivých účinkov. Stačí vyraziť na najbližšiu lúku alebo do lesa a nazbierať si niečo z prírodnej lekárne.

Pŕhľava

Väčšina bylinkárov zbiera pŕhľavu na jar, kedy sa v jej mladých čerstvých lístkoch nachádza najviac živín. Tie obsahujú aj korene, ktoré sa vykopávajú práve na jeseň. Ideálnou dobou na ich zber je celý september. V nižších a v teplejších polohách nájdeme bylinu známu vysokým obsahom železa a vitamínu C aj v prvej polovici októbra.

Čakanka

Na jeseň sa zbierajú korene viacerých liečivých rastlín. Ďalšou z nich je čakanka. Jej koreň sa dá vysušiť a v sušenej forme použiť pri príprave čaju alebo liečivého odvaru. Konzumácia tejto časti rastliny má podobne ako konzumácia vysušenej kvitnúcej vňate priaznivý vplyv na trávenie. Známa je aj podpora látkovej premeny a pomoc pri liečbe rôznych typov zápalov.

Foto: www.pixabay.com

Kostihoj

Ďalšou rastlinou, ktorej koreň sa za účelom získavania cenného prírodného liečiva vykopáva na jeseň, je kostihoj. Už jeho názov napovedá, že medzi jeho hlavné liečivé schopnosti patrí zlepšenie pružnosti a pohyblivosti kostí. Najčastejšie sa využíva v podobe mastí, odvarov či olejov, ktoré sa vyrábajú práve z koreňov vykopávaných od septembra do októbra. Rastlina je vhodná aj pre deti a tehotné ženy.

Rumanček

Nenáročný rumanček s pôvabnými bielo-žltými kvetmi kvitne až do konca septembra. Ako jednu z našich najtradičnejších liečivých rastlín ju nájdeme takmer na každej lúke, na poliach aj na rumoviskách. Liečivú silu vysušených kamilkových kvetov ocenia všetci, ktorí sa snažia o očistu pečene a tráviaceho traktu. Odvary a tinktúry pomôžu aj pri starostlivosti o pleť alebo pri hojení rán na koži.

Foto: www.pixabay.com

Rebríček

Sezóna zberu tzv. myšieho chvosta sa končí až v novembri. Predlžuje ju zber koreňov, ktoré sú plné živín aj počas vlhkej jesene. Chodiť za nimi nemusíte ďaleko. Rebríček rastie takmer všade od záhrad a parkov až po lúky mimo miest. Z jeho koreňov sa pripravuje čaj aj tinktúry. Tie sa užívajú pri vyššom krvnom tlaku aj pri pomalej látkovej premene.

Šípky

Šípová ruža nie je klasickou bylinkou, no jej liečivé červené plody bývajú súčasťou „koristi“ väčšiny bylinkárov. Zbierajú sa od konca septembra do konca jesene v závislosti od počasia a rýchlosti dozrievania. Vysušené šípky sa následne využijú pri príprave čaju alebo pri výrobe lahodného džemu. Konzumovať sa odporúčajú v rámci prevencie aj pri liečbe zápalov.

Foto: www.pixabay.com

Lopúch

O liečivých účinkoch lopúchov sa toho zatiaľ nevie veľa. Vedci sa postupne oboznamujú so zložením ich koreňov, ktoré obsahujú množstvo silíc, flavonoidov aj minerálov. Najviac ich obsahujú korene mladých jednoročných rastlín, ktoré sa vykopávajú od októbra do novembra. Dostupné sú kdekoľvek pri cestách, kde je vlhšie prostredie. Práve ich poloha v blízkosti ciest však bráni tomu, aby sa zbierali vo veľkom.

Jesenné bylinky zo záhrady

Zdrojom liečivých látok nie sú iba rastliny vo voľnej prírode. Prísun živín si môžete zaistiť aj pestovaním byliniek na záhrade. Mnohým z nich jesenné podmienky prajú, vďaka čomu vám jednotlivé druhy poskytnú liečivé listy, kvety či korene aj v septembri a v októbri. Príkladom je echinacea, materina dúška, mäta či medovka.

Foto: www.pixabay.com

Upozornenie na záver: Užívanie liečivých rastlín spomenutých v článku nenahrádza liečbu. Konzumácia kvetov, listov alebo koreňov v akejkoľvek forme zároveň nemusí byť vhodná pre každého. Pred užívaním byliniek sa vždy poraďte s lekárom, ktorý posúdi váš zdravotný stav a na základe toho vám poradí, ktoré rastliny sú pre vás vhodné.

Foto na titulke: www.pixabay.com

Rebríček najzdravšej zeleniny: Táto by vám v chladničke nemala chýbať!

žiadne príspevky na zobrazenie