Lekári hovoria, že vaše hormóny – nie vaša strava – môžu spôsobiť priberanie

0
Lekári hovoria, že vaše hormóny – nie vaša strava – môžu spôsobiť priberanie

Nie vždy sú na vine zlé stravovacie návyky a nedostatok pohybu. Menej jesť, viac sa hýbať, hovoria všetci. Ak by sme na to mali disciplínu, všetci by sme vyzerali tak dobre ako Jennifer Lopez vo veku 54 rokov. Nie? Ale nie všetci máme JLo disciplínu alebo telo (alebo len veľmi málo z nás má).

Podľa National Institutes of Health je viac ako 40 percent dospelých v USA obéznych a stále viac z nich sa obracia na lieky, aby sa pokúsili pohnúť ihlou na stupnici.

Sme všetci leniví a závislí na šiškách a čipsoch? Samozrejme, že nie. Prečo potom stovky módnych diét a cvičebných programov na spaľovanie tukov, ktoré sľubujú rýchle chudnutie, zlyhávajú? Odpoveď je zložitejšia, ako si možno myslíte. Čítajte ďalej a zistite, prečo vaše hormóny, a nie to, čo jete, môžu sabotovať vaše ciele v oblasti chudnutia – a čo s tým môžete urobiť.

Náš metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom mení

Ak máte viac ako 50 rokov a všimnete si, že číslo na stupnici stúpa napriek vášmu úsiliu o diétu a cvičenie, buďte si istí, že nie ste sami.

„Ako starneme, najmä ženy, narazíme na stenu; naše hormóny sa začnú meniť a náš metabolizmus sa spomaľuje a začíname priberať,“ hovorí endokrinologička Florence Comite, generálna riaditeľka Comite Centers for Precision Medicine & Health. „V čase, keď dosiahneme 50-ku a náš menštruačný cyklus sa zastaví, je veľmi ťažké schudnúť.“

pexels.com

Môžete požiadať svojho lekára, aby vám otestoval hladinu hormónov

Ak sa snažíte zhodiť kilá, je dobré požiadať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o dôkladné vyšetrenie, vrátane testovania hormónov. Comite hovorí, že lekári len zriedka testujú hladiny hormónov, pretože na lekárskej fakulte sa málo učí o vyrovnávaní hormónov.

„Keď sa vaše hormóny posunú, môže to podkopať váš pocit pohody a môže to viesť k poruchám starnutia, ako je priberanie na váhe, cukrovka, nízka hustota kostí, srdcové choroby a Alzheimerova choroba,“ vysvetľuje a poznamenáva, že ženy by mali mať svoju hladinu progesterónu a tiež určitú hladinu estrogénu.

Budovanie svalov pomáha naštartovať váš metabolizmus

Ak teda máme viac ako 50 rokov a chceme schudnúť, čo môžeme robiť? Posilňovanie je jedným zo spôsobov, ako si udržať mladistvú postavu, hovorí Comite.

„Svaly sú ako fontána mladosti,“ vysvetľuje. „Udržiava vás mladými a zdravými. Je to hlavná ochrana vašich kostí a imunitného systému, no každým rokom klesá, pokiaľ nepodniknete kroky na jej zvrátenie.“

Prečítajte si: Ako chudnú celebrity?

Pomôcť môže aj hormonálna suplementácia

Ďalší možný spôsob, ako si udržať zdravú váhu? Hormonálna suplementácia. „Poraďte sa s kvalifikovaným odborníkom, ako je endokrinológ, gynekológ alebo iný kvalifikovaný klinický lekár, aby ste zistili, či je hormonálna suplementácia pre vás to pravé,“ navrhuje Comite.

pexels.com

„Doplnenie hormónov estradiol, testosterón a progesterón prispeje k obnoveniu rovnováhy vášho zdravia,“ hovorí. A zatiaľ čo testosterón ešte nie je schválený na použitie u žien, Comite poznamenáva, že „je nevyhnutné udržiavať svaly, stratiť tuk a zlepšiť libido.“

Diéta a cvičenie vám môžu pomôcť schudnúť, aj keď máte hormóny v zlom stave

Správna kombinácia diéty a silového cvičenia vám môže skutočne pomôcť schudnúť, hovorí Comite, ktorý navrhuje kombináciu pravidelného silového tréningu, vyváženej stravy a dostatku bielkovín, aby vaše telo fungovalo čo najlepšie. Odporúča jesť 1,6 gramu bielkovín na kilogram vašej telesnej hmotnosti každý deň.

„Reštartovaním nášho metabolizmu môžeme zvrátiť aj vyššie hladiny cukru. Môžeme zastaviť srdcové choroby v ich začiatkoch. Dokážeme zvrátiť starnutie, váš biologický vek, takže sa stanete mladšími, aj keď sfúknete viac sviečok na narodeninovej torte,“ povedala. hovorí.

Zdroj: bestlifeonline.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu