Lucia Čišková: S mužmi sa mi spolupracuje dobre

0
Lucia Čišková: S mužmi sa mi spolupracuje dobre

Lucia Čišková je akčnou ženou, ktorá sa pohybuje v prevažne mužskom prostredí. Pôsobí ako výkonná riaditeľka v spoločnosti Business Lease Slovakia. V rozhovore prezradí aj:

  • Ako netradične sa jej podarilo zlepšiť fungovanie a výsledky firmy?
  • Ktorá úspešná Slovenka je jej vzorom?
  • Čo ju v práci motivuje?
  • Ako sa jej spolupracuje s mužmi?
  • Ako skĺbila materské povinnosti s prácou?

Lucia, ste 10 rokov v biznise. Čo sa podľa vás mení a čo funguje stále rovnako?

Jednoznačne sa menia očakávania zákazníkov. Celý život sa akosi zrýchľuje a čo bolo ešte pred pár rokmi super, dnes už je slabý priemer. Ako povedal aj Roger Federer. Aj keď bol dlhé roky jednotkou v tenise, neustále na sebe makal a zlepšoval sa, pretože ani tí druhí a tretí nespia na vavrínoch. Keby sa uspokojil so svojím prvenstvom a nerobil nič, tak by sa mohlo ľahko stať, že ostane pozadu. Toto je veľká múdrosť, ktorej sa držím aj ja osobne aj s mojím tímom vo firme.

Ste nesmierne činorodá a dokázali ste za krátky čas veľa. Na vysokú pracovnú pozíciu ste nastúpili krátko po tom, čo sa vám narodilo bábätko. Nebáli ste sa?

Na strach nejak nebol čas. Keď sa naskytne takáto príležitosť, buď ju vezmete alebo vám ujde. Vedela som, že to bude náročné a aj bolo, keďže spánku bolo málo a musela som istý čas fungovať naozaj s jeho minimom, ale čo vás nezabije, to vás posilní. Nikdy som sa nesťažovala a vedela som si zariadiť veci tak, aby som všetko zvládla.

Nesiete veľkú zodpovednosť za prosperitu a dobré fungovanie leasingovej firmy. Nemali ste nikdy strach z veľkých rozhodnutí?

Nie, nemala. Musím povedať, že táto veľká zodpovednosť ma neskutočne napĺňa a vždy som túžila robiť dôležité rozhodnutia. Veľakrát je to naozaj o správnom načasovaní. Vedieť sa v správnom čase rozhodnúť pre správnu vec, vedie či už k osobným alebo firemným úspechom.

Urobili ste vo firme aj veľkú reštrukturalizáciu, ktorá nie je bežná. Čo vám to prinieslo vo fungovaní? Priblížte nám, ako vyzerá štruktúra firmy teraz?

V prvom rade, čo ma viedlo k tomuto kroku. Vo firme sme mali zlú atmosféru a naše výsledky išli dolu vodou. Tieto dve nepríjemné situácie ma viedli k tomu, že som sa rozhodla k radikálnemu kroku. Svojim ľuďom som vysvetlila, že sama tieto veci nezmením a potrebujem ich pomoc. Ponúkla som im možnosť podieľať sa priamo na vedení našej firmy. Hlavným dôvodom bolo to, že oni sú tí profesionáli v tej ktorej oblasti (operations services, nákup, obchod, kontrakt & risk, remarketing & retail sales, rental, accounting), v ktorej sú oni tí najlepší, a zároveň oni sú v priamom kontakte s ďalšími svojimi ľuďmi v tíme, nie som to ja alebo náš finančný riaditeľ.

Stretnite sa s Luciou aj na našom evente Akčné ženy v Bratislave už tento štvrtok!

A šlo to? Nebáli sa väčšej zodpovednosti? 

Bola to radikálna zmena a každý musel začať od seba. Dôležitá bola zmena v uvažovaní. Som veľmi rada, že moji team manageri prevzali kompletne zodpovednosť jednak za výsledky aj za svoje tímy a po takmer dvoch rokoch od tejto zmeny konštatujem, že to bol jeden z tých najlepších krokov. Nielenže máme vo firme skvelú atmosféru, spokojných zamestnancov ale dosahujeme aj výborné finančné výsledky. A práve táto skvelá kondícia nám dnes dovoľuje pozrieť sa opäť
na ďalšie možnosti rastu a rozvoja firmy.

Čo vám najviac pomáha pri veľkých rozhodnutiach?

Radiť sa s kolegami. Počúvam ich názory. Alebo sa zvyknem radiť so šéfom, prípadne inými riaditeľmi
alebo s ľuďmi, ktorí mi pomáhajú v stratégii a ďalšom rozvoji firmy.

Ako ste zvládali manažment doma a v práci? Mali ste pomoc a podporu?

Určite som mala šťastie na opatrovateľky, na ktoré som sa mohla v plnej miere spoľahnúť. Zo začiatku som kombinovala prácu v kancelárii s home office, ale to trvalo len pár mesiacov. Určite pomohli aj starí rodičia a manžel. Všetko sa dá zariadiť, keď človek chce a má podporu rodiny.

Ženy bojujú často medzi materstvom a kariérou. Je potrebné si podľa vás vyberať alebo je možné to spojiť?

Záleží na tom, ako je žena nastavená. Ja musím povedať, že som žena, ktorá si nevie predstaviť byť doma tri roky, ani dva. Asi by ma zožrali mrle (smiech). Mám silnú potrebu realizácie. Možno sa to časom zmení, ale zatiaľ to cítim takto. Do práce som sa vrátila, keď mal malý šesť mesiacov a keby som sa mala znova rozhodnúť, tak sa nerozhodnem inak.

Vráťme sa k práci. Je na mieste otázka – ako sa vám spolupracuje s mužmi? Mali ste niekedy pocit, že na vedúce pozície sú automaticky dosadzovaní viac ako ženy?

S mužmi sa mi spolupracuje dobre. Nikdy som nemala pocit diskriminácie alebo niečo podobné. Vždy za mňa hovorili výsledky. V niektorých firmách je možné, že sú preferovaní muži kvôli možno nejakej tradícii, ale osobne som sa s tým nestretla.

Prečítajte si aj článok 10 tipov na začatie podnikania

Sú podľa vás ženy vo vysokých pozíciách teda plne akceptované?

Áno sú, pokiaľ majú výsledky. Mne veľmi pomohlo prečítať si pár názorov pani Eleny Kohútikovej z VÚB banky, ktorú veľmi obdivujem a ktorá ma inšpirovala svojimi názormi o schopnosti presadiť sa medzi mužmi. Niektoré rady som si aj vyskúšala a sú pravdivé. Niekedy sa hovorí aj o tom, že žena musí mať vyššie vzdelanie, pokiaľ sa chce presadiť.

Preto ste stavili na vzdelanie a študovali popri plnom nasadení aj MBA?

Môj motív na MBA bol iný. Skôr som pociťovala, že mi chýba hlbšie vzdelanie z oblasti marketingového a produktového managementu, strategického plánovania, inovácii, medzinárodného obchodu a podobne, čo bolo úplne logické, keďže som študovala národné hospodárstvo.

Ako firma Business Lease zdieľate spoločne priestory s firmou v úplne inom odvetví. 

Áno. Toto bolo ďalšie z kľúčových rozhodnutí, ktoré viedlo k zvýšeniu spokojnosti našich zamestnancov. Milujem inovácie hocijakého druhu. Možnosť presťahovať sídlo spoločnosti na dve najvyššie podlažia Twin City Tower s terasou s výhľadom na celé mesto sa veru neodmieta. Práve návrh zdieľania kancelárskych priestorov, ktorý prišiel od nášho dodávateľa Colliers International (dnes už naši spolubývajúci) bol unikátny a som za neho nesmierne vďačná.

Ako to funguje v realite? Aké ma koncept zdieľania kancelárii výhody? 

Spoločné priestory majú určite finančné výhody, samostatne by sme si takéto priestory nikdy nemohli dovoliť. Podporujú kreativitu, zdieľanie informácii (reality a mobilita má k sebe blízko), spoločenský život oboch firiem pookrial, jednoducho máme fun a cítime sa v našej firme skvele.

To znie osviežujúco. Dokážete sa navzájom inšpirovať a realizovať spoločne aj zmeny? 

Áno, je to tak. Zaviedli sme množstvo inovatívnych prístupov – zdieľané pracovné miesta, možnosť pracovať z domu, nové IT vybavenie pre všetkých, pravidelné team buildingy, sme paperless office, pijeme zo skla, triedime odpad, sme aktívni v cirkulárnej ekonomike práve našimi aktivitami pri zdieľaní zdrojov a iné.

Máte za sebou úspechy a ocenenia. Aktuálne ste získali za vaše kancelárske priestory najvyššie ocenenie v medzinárodnej architektonickej súťaži. Oceňujú ich aj vaši zamestnanci?

Jednoznačne. Spokojnosť našich ľudí je na vysokej úrovni. Určite aj nové inovatívne pracovné
prostredie túto spokojnosť podporilo. Tento náš koncept je skutočne netradičný a som rada, že niečo
takéto netypické sa podarilo práve nám. Pravidelná spätná väzba je súčasťou našej kultúry a preto sa stále snažíme aj naše priestory vylepšovať.

žiadne príspevky na zobrazenie