Ľudské zvláštnosti: Čo ste nevedeli o dvojičkách alebo žena s dvomi maternicami

0
Ľudské zvláštnosti: Čo ste nevedeli o dvojičkách alebo žena s dvomi maternicami

Svet ľudí je plný záhad. A mnohé zaujímavé veci o nás samých ešte nevieme. Zhromaždili sme zopár nezvyčajných faktov, o ktorých ste asi ešte doteraz nepočuli.

1. Žena s dvoma maternicami porodila dvojčatá necelý mesiac po narodení dieťaťa

Keď má väčšina ľudí dieťa, zvyčajne musí počkať aspoň deväť mesiacov, aby sa im mohlo narodiť ďalšie dieťa. To však neplatí pre jednu ženu v Bangladéši, ktorá nečakane porodila dvojčatá v marci 2019, necelý mesiac po narodení jej predchádzajúceho dieťaťa. Nastala veľmi neobvyklá situácia, pretože žena mala dve maternice a obe boli schopné úspešne porodiť tri zdravé deti. Lekár matky však pripustil: „Boli sme veľmi šokovaní a prekvapení. Nikdy predtým som niečo také nevidel.“

2. Deti jednovaječných dvojčiat sú geneticky súrodenci, nie bratranci

Bratranci, ktorých rodičia sú identickými dvojčatami, zdieľajú 25 percent svojej DNA, namiesto obvyklých 12,5 percenta. Zatiaľ čo úplní súrodenci zdieľajú 50 percent svojej DNA, nevlastní súrodenci 25 percent. Preto aj keď sú deti jednovaječných dvojčiat právne bratranci, sú geneticky sú ekvivalentom nevlastných súrodencov.

3. Plač spôsobí, že sa budete cítiť šťastnejší

Plač sa nenazýva „dobrým krikom“ pre nič za nič. Štúdie naznačujú, že plač stimuluje produkciu endorfínov, prírodných liekov proti bolesti v tele a hormónov podporujúcich pocit šťastia, ako je oxytocín. Stručne povedané, viac plaču nakoniec povedie k väčšiemu úsmevu.
Foto: pixabay.com

4. Jedna štvrtina všetkých vašich kostí sa nachádza v nohách

V každej nohe je 26 kostí. To je 52 kostí v obidvoch nohách z celkového počtu 206 kostí v celom tele, čo je viac ako 25 percent. Spočiatku to môže znieť šialene, ale premýšľajte: Vaše nohy podopierajú vašu váhu a umožňujú vám skákať, behať a stúpať. Tieto kosti a kĺby tiež umožňujú vašim nohám efektívne absorbovať a uvoľňovať energiu. Je to jeden z dôvodov, prečo môžu ľudia vo vytrvalostných pretekoch predbehnúť ktorékoľvek iné zviera.

5. Teraz sa rodí viac ľudských dvojčiat ako kedykoľvek predtým

Máte pocit, že v dnešnej dobe je dvojčiat viac ako kedysi? Nie? Mali by ste, pretože podľa novej štúdie v časopise Human Reproduction sa miera „twinningu“ od 80. rokov zvýšila o jednu tretinu – z 9 na 12 dvojčiat na 1 000 pôrodov. V súčasnosti sa na celom svete rodí každý rok asi 1,6 milióna dvojčiat – to znamená, že jedno z každých 42 detí je dvojča. Dôvodom je fakt, že rastie používanie lekárskej asistovanej reprodukcie a ženy majú neskorší vek pri otehotnení. Zistilo sa totiž, že schopnosť porodiť dvojičky (twinning) sa zvyšuje s vekom matky.
Foto: pixabay.com

6. Husia koža má odvrátiť predátorov

Prečo máme husiu kožu? Pri tejto fyziologickej reakcii sa sťahujú svaly spojené s jednotlivými vlasmi na tele, čo vedie k tomu, že sa vlasy postavia. Túto schopnosť sme zdedili po našich predkoch čiastočne ako spôsob, ako náše ochlpenie zachytávalo vzduch pod ním a tým spôsobom udržuje teplo. Ako však pre Scientific American vysvetlil George A. Bubenik, fyziológ a profesor zoológie, spôsobilo to tiež to, že naši predkovia sa zdali byť väčší, ako v skutočnosti boli, a pomohlo im to odraziť predátorov, ktorí sa ich zľakli. Vďaka tomu, že moderní ľudia majú menej ochlpenia na tele, husia koža už nespôsobuje to, že budeme vyzerať oveľa viac zastrašujúco.

7. Nechty po smrti už nerastú

Napriek tomu, čo sa povráva, vaše nechty na rukách a vlasy v skutočnosti už po vašej smrti.nerastú. Aby mohli rásť, musia mať stály prísun glukózy, ktorá sa prestane vytvárať po tom, čo srdce prestane biť, a to zabráni ďalšiemu rastu. V skutočnosti pokožka okolo vlasových folikulov a nechtov po smrti dehydratuje a čiastočne sa sťahuje, čo môže spôsobiť ich opticky dlhší vzhľad.

 Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu