Mária Virčíková – žena, ktorá rozumie robotom

0
Mária Virčíková – žena, ktorá rozumie robotom
Foto: Maria Vircikova

Jej záľubou sú roboti a umelá inteligencia, venuje sa svojej firme a vývoju 3D hologramov, a popritom ešte podporuje ženy v IT. Okrem toho sa dostala do prestížneho rebríčk časopisu Forbes 30 pod 30. Zhovárali sme sa s nadanou Máriou Virčíkovou.

Študovali ste na Technickej univerzite v Košiciach, aký odbor ste si vybrali a prečo? Chceli ste sa vždy venovať IT?

Nechcela som sa venovať vyslovene IT, ale niečomu kreatívnemu. Chcela som tvoriť. Páčila sa mi architektúra, dizajn, žurnalistika. Vybrala som si odbor kybernetika. Z racionálnej stránky – IT vždy bude žiadané, je to niečo globálne, je to všade a má to obrovský impakt. Z menej racionálnej stránky mi to znelo dobre. Je to veda o riadení a kto by nechcel riadiť?

Kam viedli vaše ďalšie kroky?

Vždy som v Košiciach a odtiaľto stále niekam chodím a vraciam sa naspäť. Robila som tu doktorát z umelej inteligencie a počas neho som navštívila všetky možné konferencie a univerzity, ktoré som mohla. Ako doktorka umelej inteligencie som ešte tri roky pôsobila na TUKE ako odborná asistentka. Učila som, písala som články a programovala som roboty. Akademické prostredie mi vyhovuje, rada by som sa raz vrátila učiť. Avšak väčšina mne blízkych kolegov, s ktorými robila vedu, postupne odchádzali, mala som pocit, že sa dostatočne nerozvíjam a potrebujem zmenu. Stretla som môjho CEO v MATSUKO (naša firma) a zistili sme, že máme množstvo spoločných technologických vízií.

Univerzita v Cambridge je pre mnohých synonymom pre kvalitné vzdelanie, ako ste sa tam dostali a ako sa vám tam páčilo?

Oblasť “Sociálna interakcia človek-robot” bola veľmi mladá a máloktoré laboratóriá sa jej venovali. Ja som o tejto tématike písala doktorát a vďaka rôznym fóram, mailing listom a konferenciám som spoznala ďalších doktorandov zo sveta. Dávali sme si o týchto príležitostiach vedieť.

Robili ste výskum v oblasti interakcie človeka a robota, poviete nám o tom niečo bližšie?

Fyzické roboty sú najrozšírenejšie vo výrobe v podobe manipulátorov. Avšak okrem priemyselných existujú aj domáce roboty. Nie všetky potrebujú interagovať s ľuďmi. Staršie robotické vysávače pri vykonávaní svojej funkcie obídu človeka ako ktorúkoľvek inú prekážku a to je všetko. Sociálne roboty predstavujú ďalší stupeň strojov, ktoré boli primárne predurčené slúžiť ľuďom. Interakcia človek-robot je oblasť štúdia venovaná pochopeniu, navrhovaniu a hodnoteniu robotických systémov pre použitie ľuďmi alebo s ľuďmi. Jej podoblasť sociálna interakcia človek-robot sa vyčleňuje špeciálne na sociálne roboty. Navrhovala som správania sa robotov, ktoré pomáhali deťom a starším ľuďom. Vďaka umelej inteligencii sa roboty učili správať sa tak, aby ľuďom bolo s nimi príjemne.

robot, umelá inteligencia, pes
Foto: Mária Virčíková

Pracovali ste aj ako konzultantka vo firme Google, aké bolo vaše zameranie?

Vyhľadávala som start-upy a tzv. scale-upy so slovenskými zakladateľmi. Sú to firmy, ktoré majú potenciál škálovať. Takým vie Google prostredníctvom svojich produktov pomôcť rýchlejšie rásť. V tom čase vznikala aj SAPIE, čo je Slovenská aliancia pre internetovú ekonomiku.

Ste spoluzakladateľkou firmy Matsuko, ktorá sa zaoberá vývojom Skype 3D. Prezradíte nám, ako bude vyzerať v budúcnosti?

V MATSUKO vyíijame technológiu, ktorá umožňuje preniesť ľudí v 3D, aby mohli spolu na diaľku komunikovať v podobe hologramov. Volá sa to 3D telepresence a americký Forbes to vyhodnotil ako zlatú baňu. Sme unikátni v tom, že zatiaľ to nikto nedokáže len pomocou jednej kamery a umelej inteligencie. Ostatné riešenia používajú množstvo kamier, ktorými ľudí musia obklopiť.

V pomerne mladom veku ste sa stali úspešnou a dostali ste sa do rebríčka časopisu Forbes 30 pod 30. Čomu za to vďačíte?

Bolo to pravdepodobne preto, že som sa stala Študentskou osobnosťou Slovenska a s tým súviselo to, že som sa začala objavovať v médiách. Ale neviem presne, kto ma do rebríčka Forbes navrhol. Avšak tomu človeku veľmi pekne ďakujem, lebo prispel v značnej miere k tomu, že sa mi otvorilo veľa dverí.

Pôsobíte aj v projekte Aj Ty v IT, kde sa snažíte motivovať ženy, aby pôsobili v IT oblasti. Máte pocit, že je málo žien, ktoré sa venujú tomuto odboru? Čo je podľa vás príčinou?

Aj Ty v IT cez osvetu a obrovské množstvo aktivít ako sú rôzne workshopy, konferencie, súťaže inšpiruje dievčatá, aby sa nebáli štúdia IT odborov a povzdbudzuje ich v ďalšej kariére v tejto oblasti. Príčin je viac, od nedostatku živých vzorov a stereotypov v spoločnosti, až po nedôveru u samotných dievčat. Na Slovensku vznikla kniha Živý algoritmus od autorky Lenky Hlinkovej, ktorá sa tejto téme venuje naplno a ktorú veľmi odporúčam.

Rozhovor s obchodníčkou v oblasti IT, si môžete prečítať tu.

teleportacia, star wars, 3D skype
Foto: Mária Virčíková

Chodievate prednášať, a to aj do zahraničia. Aká je pre vás najobľúbenejšia téma, o ktorej hovoríte najradšej?

Bola som zvyknutá prednášať len na odborné témy. O neurónových sieťach, počítačovom videní, spolužití robotov a ľudí. V akademickom prostredí sa väčšinou prednáša opisne, kvetnato, na konferenciách aj polhodinu. Keď som vhupla do svetov start-upov, tak prvé čo som sa musela naučiť je tzv. elevator pitch – ako vysvetliť svoj projekt za čas, ako keby ste s niekým išli vo výťahu. Alebo len jednou vetou. Na Startup Awards sme mali presne štyri minúty, ani o sekundu naviac. Stále najradšej hovorím o nových technológiách, ale už skôr tým start-upovým štýlom. Sama nedokážem obsedieť na dlhých, opisných prednáškach.

Akými jazykmi sa dohovoríte?

Angličtina je absolútny základ. Najradšej hovorím po španielsky, najmä anadalúzskym prízvukom. Viem aj čistou španielčinou, prízvuk z juhu Španielska nie je vždy vhodné použiť. Páči sa mi aj mexická španielčina – aj môj virtuálny asistent v Siri hovorí mexicky. Nemčinou a francúzštinou som sa trápila asi dekádu, ale už mi viac nejdú ako idú.

Ako si zadeľujete svoj čas, keďže máte viacero projektov?

Tento rok som vypustila množstvo projektov. Mala som pocit, že mi veľa berú a osoh je minimálny. Postupne som si vybudovala skvelý systém time manažmentu práce. Prioretizujem a využívam nástroje – rôzne aplikácie. Vo firme využívame agilné technológie – tzv. SCRUM metodiku. Tiež si hovorím, že keď premiér, šéf tajnej služby, známy podnikateľ – meno si môžete doplniť aké preferujete – zvláda svoje úlohy pri riadení krajiny alebo inej organizácie a k tomu chodieva pravidelne behať, tak ja musím všetko zvládnuť “ľavou zadnou.”

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Najväčší úspech je to, že robím to, čo ma baví a som sama sebe pánom.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti? Čo je váš najväčší sen?

Chcem vybudovať čo najkrajší svet pre dcéru, ktorá sa mi narodí v septembri. Ešte si to musím lepšie rozmyslieť, čo presnejšie to znamená :)

Ako zvyknete oddychovať?

Športujem, cestujem a momentálne sa chystám písať knihu.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Nenechať sa odradiť tými, ktorí nemali odvahu sami sa vydať za vlastným snom.
  2. Nájsť niekoho, kto si už plní podobný sen alebo by možno chcel – aspoň na rozhovor a na spätnú väzbu. Mne sa to vždy vo dvojici alebo v malom tíme ľahšie ťahá ako samej.
  3. Naučiť sa asertívne povedať nie a nájsť si aspoň trošku času len pre seba.

žiadne príspevky na zobrazenie