Maruška Pitoňák: „Starnite s gráciou vďaka tvárovej gymnastike“

1
Maruška Pitoňák: „Starnite s gráciou vďaka tvárovej gymnastike“
maruska pitonak

Mária Pitoňák je vyštudovaná doktorka filozofie v sociálnej oblasti, tancuje, spieva, píše básne a vo svojich 52 rokoch je plná energie, šarmu a chuti do života. Náročná práca so seniormi a duševne chorými ľuďmi, ktorým sa ako riaditeľka domova seniorov venovala, by mnohé ženy vyčerpala. Ale Maruška, ako ju známi a priatelia oslovujú už od mala, našla v práci s ľuďmi zdroj radosti a energie, ktoré z nej ďalej sršia.

Mnohí ju považujú za veľmi pozitívnu osobu a tipujú jej menej rokov už na prvý pohľad. Nie je však za tým len vnútorná spokojnosť. Jej ďalším tromfom ako prekabátiť vek, je tvárová gymnastika, ktorej sa dnes už venuje aj profesionálne ako lektorka.

Dnes na nás pojmy ako „tvárová gymnastika“ či „tvárová joga“ vyskakujú z mnohých magazínov a reklám. Mohli by ste nám priblížiť, čo to tvárová gymnastika je?

To je pravda, najviac ma v prvom momente zaskočila reklama na nemenovaný krém, kde modelka hovorí: „Tvárová gymnastika? Zabudnite, stačí krém…“ Ale potom som si uvedomila, že chtiac-nechtiac robia reklamu aj na cvičenie tváre.  Tvárová gymnastika je cvičenie tváre a krku za účelom ich spevnenie a revitalizácie. Je to množstvo cvikov na jednotlivé partie, ktoré spolu úzko súvisia. Nestačí precvičovať len jeden sval. Nenastane požadovaný efekt. Je to cvičenie ako každé iné, ale týka sa väčšinou svalov na tvári a krku, ktoré bežne nepoužívame. Tie, ktoré používame často, sú poznačené časom mimickými vráskami.

Svetlou stránkou tvárovej gymnastiky ale je, že nikdy nie je neskoro, ale ani priskoro s ňou začať. V konečnom dôsledku, každý orgán v našom tele starne rozdielne, takže nestrácajme nádej, pretože môžete začať práve teraz. Cvičením tvárovej gymnastiky okysličujeme svaly a pleť, nasleduje vybudovanie svalu a potom je potrebné ho udržiavať pravidelným cvičením.

Čo vás motivovalo začať s týmto cvičením?

S tvárovou gymnastikou som sa stretla ešte v čase, keď s tým začala pani Ema T. Pár cvikov som robila a robím dodnes. V roku 2011 som sa naučila na „hodinke krásy“ šesť cvikov a postupne som začala pridávať ďalšie cviky z internetu. Je to už viac ako osem rokov. Mala som vtedy 44 rokov. Dnes stretávam ženy, ktoré práve v tomto veku povedia, že im už nepomôže nič. Ja sa len ticho usmievam, pretože viem, že sa dá začať aj vo vyššom veku a s možným efektom. Je to o presvedčení, že to bude úspešné. Naše presvedčenia utvárajú našu realitu. Rovnako, ako keď si povieme, že „mne už nič nepomôže…“

Maruška Pitoňáková
Maruška Pitoňák

Ste názorný príklad toho, že to skutočne funguje! Ako často precvičujete svoje tvárové svaly?

Ďakujem za pochvalu. Ku všetkému pristupujem hlavne s pokorou a úctou. Mnohí ľudia tvrdia, že zdedili to a tamto. Ja im na to odpovedám: „Áno, genetika je podstatná, ale v našom živote zaujíma len jednu tretinu, ostatné dve sú v našich rukách!“ Priznám sa, že mojej mame tipovali o desať rokov menej, ale mne často o 20! V takýchto chvíľach si vždy uvedomujem, že to nie je všetko len dedičnosť, ale že sama som musela nejako prospešne vplývať na môj organizmus. A to práve pravidelným cvičením tvárovej gymnastiky. Ja cvičím denne, ale vy môžete začať každý druhý deň. Je to individuálne. Veľmi rada zostavujem osobný tréning, pretože moja kontrola príjemne podporí klientku v cvičení.

Čo podľa vás najviac vplýva na stav pleti? Máte nejaké tipy, čomu sa vyhýbať, alebo čo pokožke dodať, aby vyzerala mladistvo a zdravo?

Ako som už spomenula – aj genetika hrá svoju rolu. Niekedy je však našou výhovorkou, pretože sa nám nechce niečo psychicky či telesne meniť. Stav pleti určite súvisí aj so spánkom. Na to mám recept – neriešim veci, keď zaspávam. Vždy si poviem, že ráno múdrejšie večera. A spokojne zaspím.

Nepijem tvrdý alkohol, ale obľubujem vínko. Nefajčím, príležitostne siahnem po cigaretke, ale to viac-menej zo žartu, keď som s partiou. Otužujem sa, chodím boso, neobliekam sa teplo. Moja strava sa skladá prevažne zo zeleniny a ovocia, a momentálne 3-krát v týždni nejem vôbec. Zvykla som si hovoriť, že ak jesť, tak „za odmenu“. Všetky tieto aktivity na mňa pôsobia veľmi dobre.

A čo na mňa vplýva úplne najviac – mám prácu, ktorá mi prináša radosť. Neskutočne rada sa stretávam s ľuďmi. Mám také motto: „Byť šťastná aj za tých, ktorí tu už nie sú. Je to moja povinnosť tešiť sa zo života, lebo som zaň vďačná.“ Teším sa zo svojich troch detí a nového manžela. Bývame v malom domčeku, ktorý je našou oázou, kde nás navštevuje veľa ľudí. Ja sa veľmi rada smejem a uťahujem si sama zo seba.

Prečítajte si aj rozhovor so somelierkou a majiteľkou reštaurácie Slavomírou Raškovič

Maruška Pitoňák
Maruška Pitoňák na evente Akčných žien

Je tvárová gymnastika systém cvičení, grimás, ktoré sú totožné u každej jednej lektorky? Alebo má naopak každá lektorka svoju individuálnu zostavu? Kedy je ideálny vek začať s cvičením?

Precvičujeme celú tvár a krk. Každá lektorka má iný prístup, je to individuálne. Ide o výsledok. Dôležité je mať zostavu cvikov odskúšanú a s požadovaným výsledným efektom. Vtedy je to super. Podstatným faktorom je tiež, či prítomné klientky cvičia prvý krát alebo či sú už s tvárovou gymnastikou oboznámené. Vek nie je dôležitý, oveľa väčšiu rolu zohrávajú pravidelnosť a vytrvalosť. Hoci ideálny vek, kedy s cvičením začať, neexistuje, je známe, že po 25-tke sa prestáva tvoriť kolagén.  A to by už bolo vhodné tieto svaly tváre cvičením pekne udržiavať. V tomto veku je však tvár stále krásna a málokto myslí na to, že by sa o stav svojej pleti mal aspoň preventívne postarať. Kým sa neobjavia vrásky alebo iné problémy, ľudia sú na prevenciu príliš pohodlní.

Predpokladám, že tvárovú gymnastiku vyhľadávajú najmä ženy. Máte nejakú skúsenosť s tým, ako to vnímajú muži? Odporučili by ste tieto cviky aj im?

Cvičia ženy, ale aj muži. Na takýchto lekciách sa vždy veľa nasmejeme a to je výborné. Ľudia si zapamätajú väčšinou pocit. Keď sa cítia pri mne príjemne, môže ich to naštartovať.

Táto vaša záľuba vás dnes naplno živí? Alebo ponúkate klientkám nejaké ďalšie služby?

Mám viacero aktivít. Som sociálny poradca, tancujem, spievam, píšem básne, teraz som dokonca spoluautorkou knihy. A všetko to prepájam do krásneho pocitu naplnenia. Profesionálne sa venujem vizáži, líčim ženy pri rôznych príležitostiach. Pôsobím tiež ako poradkyňa v starostlivosti o pleť, konkrétne ako nezávislá kozmetická poradkyňa spoločnosti Mary Kay. Precvičovanie tvárovej gymnastiky a zdieľanie týchto skúseností s ďalšími ženami je mojou vášňou, a v tejto oblasti pôsobím pod vlastnou reklamnou značkou Mona Liza Face, Face Fit tvárová gymnastika.

https://www.instagram.com/p/BsFzxgtgrYi/

Spomenuli ste „Hodinku krásy“ – prezraďte nám, o čo ide?

Hodinka krásy je vlastne stretnutie žien, niekedy aj mužov, kde sa porozprávame o tom, ako sa staráme o pleť, čo všetko robíme dobre, čo robíme zle, a potom pleť testujeme. Na základe toho sa človek dokáže o svoju pleť kvalitnejšie starať. Výsledkom je i pomalšie starnutie. Ja som zástanca takéhoto prirodzeného omladzovania či udržovania krásy  –  sama na sebe odmietam iné zásahy do tváre alebo umelé premeny. Mnohí ľudia boli prekvapení, že som žiadne zásahy neabsolvovala. Nie – chcem starnúť s gráciou a prirodzene. Pochopiteľne sa ale snažím proces starnutia spomaliť kvalitnými prípravkami a pravidelným prístupom k starostlivosti o pleť. K „hodinke krásy“ patrí aj cvičenie tváre a krku a masáž tváre.

Mnohé ženy striasa pri pomyslení, že sa blížia do veku 50plus. Vy však akoby ste vekom viac a viac žiarili! Aký je váš tajný recept na to, aby sa žena po 50-tke cítila vo svojom tele spokojne? Ako prebudiť v sebe tú skrytú energiu a nechať ju vyžarovať všade navôkol?

Ako som už spomínala – základom je tešiť sa zo života, stretávať sa s ľuďmi, milovať samu seba. Ja som napríklad začala cvičiť tvárovú gymnastiku preto, lebo mám strach so zmeny, ktorá by nastala, keby som si nechala do tváre umelo zasahovať. To už by som nebola ja. Po 50-tke je potrebné viac sa zaoberať svojím duchovnom. Odrazí sa to na našej tvári. Siahnite po vizáži, ktorá vás oživí, nebojte sa naštartovať svoje skryté túžby. Objavte v sebe nejaký talent, maľujte, tancujte, píšte básne. Všetko toto je v nás, zdedili sme to po našich predkoch, ktorých ani nepoznáme, mnohé entity sa v nás miešajú a kým ich nebudeme chcieť objaviť, zomrieme nepoznaní a sklamaní životom. Pracovala som s umierajúcimi ľuďmi a mnohí z nich ľutovali, čo nestihli všetko v živote ochutnať. Je pre mňa výzva – nerozčuľovať sa, nezávidieť, neohovárať, počúvať druhých, ale zároveň si taktne povedať aj svoj názor.

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

  1. pani maruška mna navstivila, ako socialny pracovnik. prijemna, elegantna dáma- na mna zaposobila, ze sa stara o svoju tvaričku, ktorá je vyhladená posobiaca mladistvo, ale i napriek tomu som jej odhadovala ze je po petdesiatke.ja uz mam 75 a pochvalujem, že su medzi nam i osôbky, ktoré sa snažia prírodzenou formou zachovať si svoje ja. robte to mile žienky- je to dolezite, lebo ani sa nenazdate a je tu dg. staroba, ktorá je velmi velmi hnusna, neodvratitelna. preto si prosim uživajte. chodte kde vas srdce v tu ktorú chvílu naviguje.lebo v starobe sa mozete postaviť na uši- tam sa nič neda odvrátiť, len čakat na vek 100 rokov a to je hnus hnus hn us. s uctou katariána

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu