Máte strach, že vám niečo „ujde“? Ako sa vyhnúť fenoménu fear of missing out?

0
Máte strach, že vám niečo „ujde“? Ako sa vyhnúť fenoménu fear of missing out?
unsplash.com

Fear of missing out alebo „strach z vynechania“ je skutočný jav, ktorý je stále bežnejší a môže spôsobiť vo vašom živote značný stres. Môže postihnúť takmer každého, ale niektorí ľudia sú vystavení väčšiemu riziku.

V článku sa dozviete:

  • čo by ste mali vedieť o histórii FOMO,
  • čo hovorí výskum,
  • ako ho rozpoznať vo svojom živote
  • ako ho spravovať, aby negatívne neovplyvňoval vaše šťastie

Čo je FOMO?

Strach zmeškania sa týka pocitu alebo vnímania, že sa ostatní bavia, majú lepší život alebo zažívajú lepšie veci ako vy. Zahŕňa hlboký pocit závisti a ovplyvňuje sebavedomie. Často to zhoršujú stránky sociálnych sietí, ako sú Instagram a Facebook.

FOMO nie je len pocit, že by ste v tejto chvíli mohli robiť lepšie veci, ale je to pocit, že prichádzate o niečo zásadne dôležité, čo ostatní práve teraz prežívajú. Môže sa to vzťahovať na čokoľvek, od párty v piatok večer až po povýšenie v práci, ale vždy to zahŕňa pocit bezmocnosti, že vám niečo veľké chýba.

pixabay.com

Stručná história FOMO

Myšlienka, že by ste mohli prísť o príjemne strávený čas, nie je v našej dobe nová. Aj keď to pravdepodobne existuje už stáročia (dôkazy o FOMO môžete vidieť v starovekých textoch), skúmalo sa to iba počas posledných desaťročí, počnúc výskumným dokumentom z roku 1996 marketingovým stratégom, Dr. Danom Hermanom, ktorý použil termín „strach z chýbania“.

Od nástupu sociálnych médií sa však FOMO stáva očividnejším a skúma sa častejšie  Sociálne médiá urýchlili fenomén FOMO niekoľkými spôsobmi. Poskytuje situáciu, v ktorej porovnávate svoj bežný život s vrcholmi života ostatných. Preto sa váš pocit „normálnosti“ skreslí a zdá sa, že sa vám darí horšie ako vašim rovesníkom.

Môžete vidieť podrobné fotografie vašich priateľov, ktorí si užívajú zábavu bez vás, čo si ľudia v minulých generáciách možno tak ľahko neuvedomovali. Sociálne médiá vytvárajú platformu na chválenie sa; práve tu sa zdá, že veci, udalosti a dokonca aj samotné šťastie niekedy navzájom súťažia.

Ľudia porovnávajú svoje najlepšie, perfektné zážitky, ktoré vás môžu priviesť k zamysleniu sa nad tým, čo vám chýba.

Prečítajte si: 10 tipov ako byť štastnejší

Výskum FOMO

Keď sa vykonáva ďalší výskum FOMO, získavame jasnejší obraz o tom, čo to znamená a ako to na nás vplýva. Tento obraz nie je pekný, pretože existuje mnoho negatívnych účinkov FOMO a je bežnejší, než by ste mohli očakávať.

Zvážte nasledujúce:

Stránky sociálnych sietí

Nie je prekvapením, že dospievajúci používajú sociálne siete vo vysokej miere a môžu v dôsledku toho zažiť FOMO. Je zaujímavé, že FOMO funguje ako mechanizmus, ktorý spúšťa vyššie využitie sociálnych sietí. Dievčatá, ktoré prežívajú depresiu, častejšie používajú tieto siete, zatiaľ čo u chlapcov bola úzkosť spúšťačom väčšieho využívania sociálnych sietí. To ukazuje, že zvýšené používanie sociálnych médií môže viesť k vyššej miere stresu spôsobenému FOMO.

FOMO, vek a pohlavie

FOMO môžu zažiť ľudia všetkých vekových skupín, zistili viaceré štúdie. Jedna štúdia v časopise Psychiatry Research zistila, že strach z chýbania je spojený s väčším používaním smartfónov a sociálnych sietí a že tento fenomén nesúvisí s vekom alebo pohlavím.

Výskum tiež zistil, že používanie sociálnych médií a „problematické“ používanie smartfónu súviseli s väčším zážitkom z FOMO. Používanie smartfónu súviselo s obavami z negatívnych a dokonca pozitívnych hodnotení inými, ako aj s negatívnymi vplyvmi na náladu.

Prečítajte si: Sociálne zručnosti, ktoré by mal ovládať každý človek

Foto: pixabay.com

Hodnotenie životnej spokojnosti

Ďalší článok publikovaný v časopise Počítače a ľudské správanie zistil niekoľko zaujímavých trendov spojených s FOMO. Zistilo sa, že strach z premeškania je spojený s nižším pocitom uspokojenia vlastných potrieb, ako aj s nižším pocitom životnej spokojnosti vo všeobecnosti.

Ako naznačujú iné štúdie, FOMO je silne prepojené s vyšším zapojením do sociálnych sietí. Spája sa s potrebou zapojiť sa do sociálnych sietí a so zvýšením tohto zapojenia. To znamená, že návyky FOMO a sociálnych médií môžu prispieť k negatívnemu a opakujúcemu sa cyklu.

Potenciálne nebezpečenstvo FOMO

Okrem zvýšeného pocitu nešťastia môže strach z chýbania viesť k väčšiemu zapojeniu sa do nezdravého správania. Napríklad rovnaká štúdia v oblasti počítačov a ľudského správania zistila, že FOMO bolo spojené s roztržitou jazdou na aute, ktorá môže byť v niektorých prípadoch smrteľná.

Ako minimalizovať FOMO

Našťastie, ak pociťujete FOMO, je možné urobiť opatrenia na jeho obmedzenie. Výskum ukazuje, že strach z chýbania môže prameniť z nešťastia a nespokojnosti so životom a že tieto pocity nás môžu poháňať k väčšiemu využívaniu sociálnych médií.

Na druhej strane, väčšia angažovanosť na sociálnych sieťach nás môže prinútiť cítiť sa horšie. Týmto spôsobom pomôže vedieť, že naše pokusy zmierniť pocity FOMO môžu v skutočnosti viesť k správaniu, ktoré ho zhoršuje. Pochopenie toho, kde je problém, však môže byť skvelým prvým krokom k jeho prekonaniu. Pomôcť môže nasledujúce.

Prečítajte si: Čo znamená ghosting alebo prečo sa ľudia prestanú z ničoho nič ozývať?

pixabay.com

Zmeňte svoje zameranie

Namiesto toho, aby ste sa zamerali na to, čo vám chýba, si všímajte, čo máte. Ľahšie sa to hovorí, ako sa to robí na sociálnych sieťach, kde nás môžu bombardovať fotografie vecí, ktoré nemáme. Ale dá sa to zvládnuť. Pridajte do svojho kanála viac pozitívnych ľudí, a skryte ľudí, ktorí majú tendenciu sa príliš chváliť alebo ktorí vás nepodporujú.

Svoju sociálnu sieť môžete nastaviť tak, aby vám ukázal menej z toho, čo spôsobuje vaše FOMO, a viac z toho, čo vám dáva dobrý pocit zo seba. Pracujte na identifikácii toho, čo môže znižovať vašu online radosť. Minimalizujte to a pridávajte do svojho kanála (a života) ďalšie veci a ľudí, ktorí vás robia šťastnými.

Veďte si denník

Je bežné uverejňovať na sociálnych sieťach blog o zábavných veciach, ktoré robíte. Často si však uvedomíte, že si príliš veľa všímate, či ľudia čítajú vaše skúsenosti online. Ak je to tak, možno je lepšie dať niektoré svoje fotografie a spomienky do režimu offline a viesť si osobný denník svojich najlepších spomienok, či už online alebo na papieri.

Vedenie denníka vám môže pomôcť presunúť pozornosť z verejného súhlasu na súkromné (vlastné) ​​oceňovanie vecí, ktoré robia váš život skvelým. Tento posun vám niekedy môže pomôcť dostať sa z cyklu sociálnych médií a FOMO.

Vyhľadajte skutočné pripojenia

Keď sa cítite deprimovaní, pravdepodobne chcete nájsť nejaké spojenie s inými, a to je zdravé. Pocity osamelosti sú v skutočnosti spôsobom, akým nám náš mozog hovorí, že chceme hľadať lepšie spojenia s ostatnými a zvyšovať pocit spolupatričnosti. Využitie sociálnych sietí bohužiaľ nie je vždy spôsob, ako to dosiahnuť – možno sa dostanete z jednej zlej situácie do ešte horšej.

Prečo sa nepokúsiť spojiť sa viac s ľuďmi na sociálnych sieťach, prečo si nedohodnúť stretnutie s niekým osobne? Plánovanie stretnutia s dobrým priateľom, vytváranie skupinových výletov alebo robenie niečoho sociálneho, čo vás dostane so reálneho kontaktu s priateľmi, môže byť príjemná zmena a môže vám pomôcť zbaviť sa pocitu, že vám niečo chýba.

Dostanete sa tak do centra diania. Ak nemáte čas na vytváranie plánov, dokonca aj priama správa na sociálnych sieťach priateľovi môže podporiť väčšie a dôvernejšie spojenie než zverejnenie postu pre všetkých vašich priateľov a dúfanie v „lajky“.

priatelky
priatelky – pixabay.com

Zamerajte sa na vďačnosť

Štúdie ukazujú, že zapojenie sa do aktivít na zvýšenie vďačnosti, ako je písanie denníka vďačnosti alebo jednoducho to, že poviete druhým, čo na nich oceňujete, vám môže zdvihnúť náladu, ako aj všetkým okolo vás. Keď sa sústredíte na hojnosť, ktorú už máte, ľahšie sa vám zabudne na veci, ktoré potrebujete a ktoré vám chýbajú.

Platí to aj preto, že vďaka tomu, že keď sa ostatní cítia dobre, cítime sa dobre aj my. Nálada môže byť práve to, čo potrebujete, aby ste sa zbavili pocitu depresie alebo úzkosti. Pravdepodobne sa nebudete cítiť v pokušení porovnávať sa na sieťach, keď si uvedomíte, koľko už máte. Začnete mať pocit, že máte to, čo naozaj v živote potrebujete, a rovnako tak aj ostatní ľudia. To môže byť úžasné pre vaše duševné a emocionálne zdravie.

Slovo na záver

Aj keď FOMO silne koreluje s používaním sociálnych sietí, je dôležité mať na pamäti, že je to veľmi skutočný a bežný pocit medzi ľuďmi všetkých vekových skupín.

Každý cíti určitú úroveň FOMO v rôznych obdobiach svojho života. Ak máte pocit, že trpíte pocitmi vynechania, môže byť užitočné osloviť priateľa alebo stráviť nejaký čas premýšľaním o veciach, za ktoré ste vo svojom živote vďační. Činnosti, ako sú tieto, nám môžu pomôcť uviesť veci na správnu mieru, pretože v nás vzbudí väčší pocit spolupatričnosti a obava z „vynechania“ čohokoľvek pomaly zmizne.

Zdroj: www.verywellmind.com, unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie