Najnovšie opatrenia vlády – v nedeľu budú zatvorené obchody, dôchodcovia budú nakupovať doobeda

0
Najnovšie opatrenia vlády – v nedeľu budú zatvorené obchody, dôchodcovia budú nakupovať doobeda

Na Slovensku doteraz máme potvrdených 205 prípadov nového koronavírusu. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii povedal hlavný hygienik Ján Mikas, v pondelok pribudlo 19 nakazených. Dodal, že o aktuálnych číslach budú informovať každý deň približne o deviatej ráno. Premiér Igor Matovič oznámil aj nových zhruba 40 opatrení, ktoré schválila vláda a krízový štáb.

Vybrali sme tie najhlavnejšie z nich:

1. Všetky ministerstvá v priebehu jedného až dvoch dní prehodnotia všetky lehoty, ktoré sa dajú posunúť na neskôr.

2. V zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje aj zdravotná starostlivosť, bude vyhlásený núdzový stav.

3. Ešte v utorok sa predloží návrh zákona, podľa ktorého budú môcť štátne orgány v čase krízy využívať lokalizačné dáta ľudí, ktoré im poskytnú mobilní operátori.

4. Ministerstvo zdravotníctva určí po jednej nemocnici na východe a strede Slovenska a v Bratislave, ktoré budú slúžiť čisto len na liečbu ochorenia Covid-19. V ostatných nemocniciach budú na tento účel vyšpecifikované celé pavilóny.

5. Hygienici vydajú opatrenie, podľa ktorého sa v nedeľu zatvoria všetky, potraviny či drogérie. Dôvodom je oddych personálu a sanitárny deň.

6. Otváracie hodiny pre dôchodcov 65 a viacročných budú každý deň okrem nedele od 9:00 – 12:00.

7. Ministerstvo dopravy zruší bezplatnú dopravu pre študentov.

8. Vláda vyzýva dôchodcov, aby MHD a verejnú dopravu využívali iba v nevyhnutných prípadoch.

9. Dôchodcovia majú chodiť von len v nevyhnutných prípadoch. Ak to nebudú rešpektovať, vláda im vychádzanie môže aj zakázať.

10. Obce a mestá majú zriadiť telefónne linky na donášku napríklad jedál a inej pomoci pre ľudí, ktorí nemôžu chodiť von.

Prečítajte si aj článok o tom, ako ženy doma zvládajú homeoffice a v čom vidia jeho výhody a nevýhody

11. Do 30. apríla nesmie byť spustená žiadna exekúcia ani dražba.

12. Pred nemocnicami, v ktorých dochádza k výtržnostiam neprispôsobivými ľuďmi, budú hliadkovať vojaci a policajti.

13. Možno už v utorok vláda kúpi 200-tisíc presných PCR testov na koronavírus.

14. Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery sa zriadia drive–thru. Ide o testovacie body na koronavírus z áut. Jedno takéto miesto za deň urobí 70 odberov vzoriek.

15. Ministerstvo zdravotníctva identifikuje lieky a ochranné prostriedky, ktoré potrebujeme na zabezpečenie poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zakáže sa ich vývoz do zahraničia.

16. Hygienici nariadia povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska.

17. Vydá sa odporúčanie, aby ľudia stáli v rade v dvojmetrových rozostupoch.

18. Pri vstupe do nemocníc či fabrík sa bude podľa nariadenia hygienikov od 30. marca merať teplota tela.

19. Vláda požiada riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby každý deň bola na RTVS svätá omša o 18:00. Takisto sa zavedie vysielanie školských spotov a online škola na RTVS.

20. Ministerstvo dopravy vyrokuje s mobilnými operatérmi posielanie SMS ľuďom nad 65 rokov, ktorým vláda potrebuje komunikovať dôležité správy.

21. Od Českej republiky sa pokúsime zohnať dva lieky na boj proti Covidu – 19.

22. Od utorka sa predlžuje platnosť zákazu usporadúvania športových, spoločenských a kultúrnych podujatí do odvolania.

Obete vo svete

Najviac obetí stále pribúda v Taliansku, v pondelok ich počet stúpol o 601 na 6077. Ide síce stále o hrozivé údaje, no počet nových obetí a nových zaznamenaných prípadov nákazy koronavírusom je konečne menší ako v predchádzajúcich dňoch. Vyzerá to teda, že krajina má svoj smutný vrchol už za sebou. V počte mŕtvych za Talianskom nasledujú Čína s 3270, Španielsko s 2696, Irán s 1812, Francúzsko s 860, USA s 545 a Veľká Británia s 335 obeťami.

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Zdroj: webnoviny.sk

žiadne príspevky na zobrazenie