Vo Veľkej Británii rátajú s tým, že vírus infikuje 60% obyvateľstva

0
Vo Veľkej Británii rátajú s tým, že vírus infikuje 60% obyvateľstva
Trolleys piled high for delivery are seen as shoppers queue at the checkout of a supermarket in London on March 14, 2020, as consumers worry about product shortages, leading to the stockpiling of household products due to the outbreak of the novel coronavirus COVID-19. - British Prime Minister Boris Johnson, who has faced criticism for his country's light touch approach to tackling the coronavirus outbreak, is preparing to review its approach and ban mass gatherings, according to government sources Saturday. (Photo by JUSTIN TALLIS / AFP) (Photo by JUSTIN TALLIS/AFP via Getty Images)

Patrick Vallance, hlavný vedecký poradca vo Veľkej Británii, v nedávnom rozhovore uviedol, že miera infekcie by mohla zasiahnuť až 60% britskej populácie.

„Stratégia britskej vlády na minimalizáciu dopadu Covid-19 spočíva v tom, že vírus môže prejsť cez celú populáciu,“ napísal politický komentátor Robert Peston.

Spojené kráľovstvo riskuje, že neuspeje v boji proti rýchlo sa šíriacemu koronavírusu, pretože národy v celej Európe podnikajú aktívnejšie kroky, aby reagovali na rozširujúcu sa krízu, ako napríklad zatvorenie škôl. Vláda Veľkej Británie čelí rastúcemu odporu po tom, ako vyhlásila, že stratégia sa presúva od úsilia obmedziť šírenie choroby smerom k krokom zameraným na oddialenie najhoršej epidémie.

„Veľmi ma znepokojuje, že Spojenom kráľovstve nejednáme dosť rýchlo,“ uviedol telefonicky Devi Sridhar, profesor verejného zdravia na škótskej univerzite. „Rýchlosť je základom. To, čo sme sa naučili o tomto víruse je, aký môže byť nákazlivý. “

Vallance obhajoval prístup Veľkej Británie a uviedol, že predstavitelia sa snažia obmedziť a úplne potlačiť vrchol ohniska. Šesťdesiatpercentná miera infekcie by pomohla vybudovať stupeň „odolnosti“, uviedol.

Záhadou ostáva, prečo Spojené kráľovstvo ešte donedávna pokračovalo v organizovaní veľkých akcií, ako je ragbyový zápas a šesť majstrovstiev sveta.

Prečítajte si aj článok o ekonomických opatreniach na zmiernenie koronavírusu

„Myslím, že je pravdepodobnejšie, že keď sa bude vysielať v krčmách a na ďalších miestach, kde sú ľudia, budú sa na to pozerať viac ako na samotnom štadióne,“ uviedol Vallance v rozhovore pre Rádio 4.

Aké opatrenia robia vo svete?

Nákaza sa objavila aj u niekoľkých známych osobností, vrátane manželky kanadského premiéra Justina Trudeaua, manažéra anglického futbalového klubu Arsenal a austrálskeho ministra vnútra.

Mesto New York vyhlásilo stav núdze, čím zastavilo finančné a kultúrne hlavné mesto USA, zatiaľ čo školy po celom svete sa rozhodli taktiež zatvoriť dvere. Športové súťaže od Major League Baseball po PGA Tour pozastavili zápasy a spoločnosť Walt Disney uzavrela zábavné parky v USA a Európe. Tokyo plánuje zrušenie olympijských hier.

Opatrenia Spojeného kráľovstva nie sú „triviálne“ a budú mať významný vplyv na spomalenie postupu nákazy, uviedol Vallance v ďalšom rozhovore. Spojené kráľovstvo sa len pred pár dňami rozhodlo o zatvorení škôl.

Chyby v zdravotníctve

„Jednou z otázok, keď niečo začnete, je to, ako to chcete ukončiť,“ povedal. „Keď to zrušíte a neurobíte to správne, niekde sa to odrazí.“ Jedným z hlavných problémov vlády je potenciálne preťaženie už aj tak nedostatočne kvalifikovanej zdravotníckej služby. Stratégia Spojeného kráľovstva vyvolala kritiku zo strany zdravotníckych odborníkov.

Richard Horton, redaktor významného britského lekárskeho časopisu The Lancet, tento týždeň na Twitteri povedal, že vláda „hrá ruletu s verejnosťou“. Úradníci boli príliš pomalí na to, aby implementovali opatrenia na oneskorenie šírenia vírusu, vrátane zrušenia udalostí a „sociálnej izolácie“, uviedol.

Sridhar, špecialista v oblasti verejného zdravia, sa obáva, že Veľká Británia sa vzdá úsilia sledovať kontakty infikovaných ľudí, čo je nevyhnutné na oddialenie šírenia koronavírusu. „Ak sa pozriete na úspech Singapuru, Južnej Kórey, Hongkongu a Číny, zistíte, že mali skutočne dôkladné sledovanie zdrojov nákazy,“ uviedol. „Je to príliš skoro, aby hádzali do ringu uterák.“

Odhad 60% zodpovedá približne 40 miliónom prípadov v Spojenom kráľovstve a zodpovedá asi 800 000 úmrtiam, pričom sa predpokladá miera úmrtnosti 2%. Imunita skupiny sa zvyčajne používa v súvislosti s chorobami, pre ktoré existujú vakcíny, povedal Sridhar. A na koronavírus zatiaľ neexistuje žiadna.
Úradníci Veľkej Británie uviedli, že v skutočnosti už môže byť infikovaných až 10 000 Britov a že vrchol ohniska môže byť za 10 – 14 týždňov. Aktuálne je počet infikovaných 6 650, počet mŕtvych je 335.

Najnovšie opatrenia

Najnovšie informácie hovoria predsa len o zmenách v myslení premiéra Borisa Johnsona.

Politik v pondelok zakázal stretnutia viac ako dvoch ľudí, ktorí nežijú v jednej domácnosti, pričom v prípade potreby zakročí aj polícia. Otvorené môžu byť len obchody s „nevyhnutným tovarom“, ako napríklad predajne potravín či lekárne. Červenú dostali aj svadby a krsty, pohreby majú výnimku.

„Musím dať Britom veľmi jednoduché inštrukcie. Musíte zostať doma,“ vyhlásil premiér s tým, že opatrenia budú platné minimálne najbližšie tri týždne. Vláda pred pár dňami pristúpila aj k zatvoreniu škôl, barov a reštaurácií. Len či to neprišlo neskoro…

Zdroj: guardian.com

žiadne príspevky na zobrazenie