Najslávnejšie ženské postavy svetovej literatúry

0
Najslávnejšie ženské postavy svetovej literatúry

Hlavná postava má moc knihu zatratiť alebo ju vyniesť na piedestál. Slávnym ženským postavám sa podarilo to druhé. Vďaka ich príbehu sa z kníh, v ktorých zohrali kľúčovú úlohu, stali úspešné diela presahujúce svoju dobu.

Antigona (Antigona – Sofokles)

Najslávnejšia grécka tragédia, ktorá sa v našich učebných osnovách dostala až do povinného čítania, má niekoľko kľúčových ženských postáv. Najviac pozornosti sa upiera na Antigonu, ktorá je kvôli vystrojeniu pohrebu svojmu bratovi ochotná porušiť zákony. Dôsledkom je trest v podobe uväznenia v kamennej hrobke, kde sa nakoniec sama obesí. To spustí sériu ďalších tragických udalostí, ktoré sprevádzajú skoro celý dej. Sofoklovo veľdielo tým chce poukázať na dôsledky pýchy, tvrdohlavosti a nesprávnych rozhodnutí, ktoré môžu skončiť veľmi zle.

Medea (Medea – Euripides)

Tragickým veľdielom antickej gréckej literatúry je aj Medea. Dráma pomenovaná po hlavnej hrdinke sa odohráva v Korinte za čias vlády kráľa Kreóna. Medea tu vystupuje ako postava, ktorá obetavo milovala manžela, no sklamanie z jeho nevery a svadby s inou ženou premenili jej city na nenávisť a chorobnú žiarlivosť. Tá ju doženie až k zavraždeniu ich detí, jeho novej manželky a jeho otca. Euripides sa tak snažil poukázať na úpadok morálky a možné dôsledky zrady, nevery či sklamania. Navyše, dráma vykresľuje vnútorný svet hlavnej hrdinky a snaží sa odhaliť motívy jej krutej pomsty.

Júlia (Rómeo a Júlia – William Shakespeare)

Príbeh o nenaplnenej láske patrí k Shakespearovým vrcholovým drámam. 13-ročná Júlia je zamilovaná do Rómea, ktorý pochádza z rodiny nenávidenej jej rodičmi. Jej otec sa ju snaží dohnať k svadbe s Parisom, ktorého nechce. Situáciu rieši užitím jedu, ktorý ju na niekoľko hodín uspí. Jej okolie vrátane Rómea si však myslí, že je mŕtva. Júliin brat to chcel Rómeovi vysvetliť, no jeho list sa k nemu nikdy nedostal. Rómeo stráca zmysel života a užíva smrteľný jed. Júlia sa po prebudení dozvie o jeho smrti, kvôli ktorej sa zabije jeho mečom. Príbeh končí tragicky, no autor sa ním snažil načrtnúť silu lásky, ktorá siaha až za hrob.Foto: Pixabay

Guľôčka (Guľôčka – Guy de Maupassant)

Dielo, ktoré sa odohráva v čase francúzsko-pruskej vojny, nahliada do života nižších vrstiev. Jeho hlavnou postavou je čestná a dobrosrdečná prostitútka Guľôčka. Autor ju vykreslil ako ženu so zásadami, za ktorých porušenie pyká opovrhnutím spoločnosti. Problém spôsobí jej pomer s pruským dôstojníkom, ktorému sa pod nátlakom oddá, čím poruší svoje vlastenecké zásady. Kým na jednej strane autor zobrazuje, že aj prostitútka môže mať srdce a svedomie, na strane druhej upozorňuje na povrchnosť vyššej vrstvy, ktorá ju ihneď odsúdi.

Nana (Nana – Émile Zola)

Voľné pokračovanie románu Zabijak zobrazuje život prostitútky Nany. Tá sa dostala do zlej spoločenskej situácie kvôli vplyvu prostredia, v ktorom vyrastala. Émile Zola v knihe načrtol vplyv dedičnosti a rodinného prostredia ako príčinu nešťastia hlavnej postavy. Tá od detstva zápasila s chudobou a s pitím rodičov. Vychovávaná ulicou začala pracovať ako prostitútka, ktorá zavrhla šancu na „riadny“ život a naplnený vzťah. Podľa Zolu bol hlavným problémom práve vplyv prostredia. Autor knihy zároveň naznačuje, že napriek zlým základom máme možnosť voľby, ktorá môže náš život zmeniť k lepšiemu.

Anna Karenina (Anna Karenina – Lev Nikolajevič Tolstoj)

Najslávnejšie dielo Leva Nikolajeviča Tolstoja sa snaží pochopiť ruskú aristokratickú vrstvu prostredníctvom náhľadu do osobného života a vzťahov jednotlivých postáv. Prostredníctvom Anny Kareniny zobrazuje aj vnútorný boj vedený hlasom srdca. Hlavná hrdinka je zhnusená z roly nevernej manželky. Kvôli spoločenským konvenciám však zastáva túto rolu naďalej, čo ju vnútorne ničí. To vedie k zúfalstvu, ktoré postupne zničí život kedysi očarujúcej ženy plnej energie.

Sila literatúry spočíva práve v tom, že prostredníctvom postáv v jednotlivých dielach dokážu autori vykresliť ich vnútorný aj vonkajší svet, ktorý často odzrkadľuje život čitateľov. Okrem vyššie uvedených postáv sa to darí aj ďalším ženským hrdinkám, ktoré sa navždy zapísali do histórie svetovej literatúry. V tej nemôže chýbať ani Jana Eyrová, Elizabeth Bennetová či Anna zo Zeleného domu. Miesto v svetovej literatúre majú aj hlavné postavy príbehov pre mladších, ku ktorým patrí Pipi Dlhá Pančucha od Astrid Lindgren alebo Hermiona Grangerová zo ságy Harry Potter.

Najpredávanejšie knihy, ktoré stoja našu planétu najviac vyrúbaných stromov

Zdroj foto na titulke: Pixabay

žiadne príspevky na zobrazenie