Najväčšie vianočné hity posledných desaťročí

0
Najväčšie vianočné hity posledných desaťročí

Repertoár hudobných blokov v rádiách opäť ovládli vianočné piesne. Niektoré z nich sa v predvianočnom období dostávajú do éteru už niekoľko rokov za sebou. Napriek tomu poslucháčov neomrzia, práve naopak. Najväčšie vianočné hity posledných desaťročí sa stali neodmysliteľnou súčasťou každoročných sviatkov.

Bing Crosby – White Christmas

Prvé komerčné vianočné hity sa nahrávali už v 1. polovici 20. storočia. Medzi najúspešnejšie vianočné piesne z tohto obdobia sa zaradila skladba White Christmas od Binga Crosbyho. Čísla predaja jej kópií sa v súčasnosti počítajú v miliónoch, čím si pieseň dávnejšie vyslúžila zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Text navodzujúci sviatočnú atmosféru zložil hudobný skladateľ Irving Berlin.

Foto: Pixabay

John Lennon – Happy Xmas (War Is Over)

Lennonova vianočná pieseň, ktorou vyjadril protest proti vojne vo Vietname, sa výraznejšie preslávila až niekoľko rokov po vydaní. Ďalší singel, ktorý John Lennon nahral bez skupiny The Beatles, vyšiel v roku 1971. Väčší úspech v britských a amerických rebríčkoch dosiahol po vražde speváka v roku 1980. Pieseň bola nahratá spolu s 30-členným detským speváckym zborom z Harlemu. Postupne sa dostala na viaceré kompilačné albumy.

Wham! – Last Christmas

Partia kamarátov si po roku zopakovala vianočný výlet na chatu. Nie všetci si pobyt v horách užili podľa predstáv. George Michael dostal nepríjemný darček. Dievča, do ktorého sa počas minuloročných Vianoc zahľadel, prišlo s iným mužom. Aj takéto prekvapenia môžu priniesť nielen vianočné klipy, ale aj reálne životné príbehy. Či je text piesne Last Christmas z roku 1984 inšpirovaný skutočným príbehom, to vie iba George Michael, prípadne jeho spevácky kolega Andrew Ridgeley zo zoskupenia Wham!

Chris Rea – Driving Home for Christmas

Za vznikom piesne Driving Home for Christmas je autorov osobný zážitok. Chris Rea mal inšpiráciu na napísanie textu vianočného hitu z roku 1988 počas cesty autom domov. Tá sa niesla v znamení uviaznutia v kolóne. Chris si čakanie spríjemňoval spevom, do čoho začali padať snehové vločky. Situácia ako stvorená na napísanie pokojnej vianočnej piesne, ktorá sa vo viacerých hudobných rebríčkoch dostala do prvej tridsiatky.

Mariah Carey – All I Want for Christmas Is You

Máloktorej vianočnej skladbe sa za necelých 30 rokov od vydania podarí zarobiť viac ako 60 mil. dolárov. Romantická pieseň napísaná a produkovaná dvojicou Mariah Carey a Walter Afanasieff sa tak zaradila medzi najúspešnejšie vianočné hity všetkých čias. Od roku 1994 nám opakovane pripomína, že na Vianoce sa nemáme starať len o darčeky a výzdobu. Viac by nás mal zaujímať čas strávený so svojimi milovanými.

Joseph Mor a Franz Xaver Gruber – Tichá noc

Uvedené skladby z 20. storočia zvalcovali rebríčky a zarobili milióny dolárov, no na úspech najznámejšej koledy na svete ešte nedosiahli. Majstrovské dielo dvojice Joseph Mor a Franz Xaver Gruber sa zrodilo v roku 1818, odkedy sa začalo šíriť z rakúskeho mesta Oberndorf bei Salzburg do celého sveta. Melodická pieseň je už viac ako 200 rokov symbolom Vianoc a v súčasnosti sa spieva vo viac ako 300 jazykoch takmer na celej planéte.Foto: Pixabay

Vianočná tematika je blízka aj českej a slovenskej hudobnej komunite. V posledných rokoch u nás vyšlo viacero skladieb, ktoré si podmaňujú predvianočný repertoár. Milovníkom klasiky ulahodí skladba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, ktorú naspieval Karel Gott pri príležitosti uvedenia filmu Tri oriešky pre popolušku. Česká legenda sa s Pavlom Haberom, Petrom Dvorským a textárom Danielom Hevierom podieľala aj na vzniku skladby Svet lásku má. Rockerov poteší prerobená koleda Poďme bratia do Betléma od Tublatanky. Z vianočných piesní boduje aj Každý deň budú vraj Vianoce od skupiny Lojzo a Mekyho Žbirku.

Prečítajte si aj: Vianočné zvyky a tradície v rôznych kútoch Slovenska

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu