Neexistujú prekážky. Len situácie, ktoré majú niekoľko možných riešení.

0
Neexistujú prekážky. Len situácie, ktoré majú niekoľko možných riešení.

V hlavnej úlohe Zanni Saffron. Riaditeľka, herečka, režisérka a autorka :)

Založila si alternatívne divadlo. Čo ťa k tomu prividelo?

Mojím snom bolo hrať. V čase, keď som doštudovala, sa práve začal boom slovenských televíznych seriálov a podobne. Do popredia sa dostali tituly a projekty, kde sa herec nemá ako realizovať. Radšej som ostala herečkou na voľnej nohe a prijímala len ponuky, ktoré ma oslovili. Popri tom som učila na umeleckej škole a konzervatóriu. Myšlienka založiť vlastné divadlo prišla nejak spontánne, keď som mala dojem, že je na čase začať akýsi dialóg medzi komerčnou a nekomerčnou tvorbou. Naše divadlo by som nenazvala alternatívnym, len nezávislým. V podnázve máme slovo ,,experimentálne“ – to vyjadruje naše zameranie. Experimentálne ako nekomerčné, ako interaktívne, ako multimediálne. Vytvárame nové spôsoby komunikácie s divákom, syntézou tradičných a súčasných prvkov.

V čom je divadlo výnimočné?

Sme otvorení komunikácii a spolupráci. V súčasnosti máme v repertoári osem hier. Z veľkej časti sa venujeme muzikálovým rozprávkam pre deti, ktorých som autorkou. Vytvárame priestor pre diskusiu o divadle a umení, organizujeme rôzne prednášky, semináre, workshopy. Okrem profesionálneho súboru máme v divadle aj Detský divadelný súbor. Myslím si, že divadelná komunikácia s deťmi a mládežou je dôležitou súčasťou rozvoja ich osobnosti a tiež preto, lebo sú naša budúcnosť.

Čo si vyštudovala a aká je tvoja hlavná profesia?

Som vyštudovaná herečka a neskôr som sa rozhodla pre štúdium estetiky. Aj keď sa v súčasnosti venujem tvorbe divadelných hier, ako autorka, dramaturgička či režisérka, moja hlavná profesia je herectvo.

Čomu sa venuješ najviac?

Venujem sa nášmu divadlu a učím na umeleckej škole. Okrem tvorby divadelných predstavení som aj lektorkou v našich workshopoch. Organizujem prednášky a semináre. Tvorím videoarty aj performance. Ak práve nie som v divadle, som s najväčšou pravdpodobnosťou v strižni.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Priamy kontakt s divákmi aj divácku odozvu na naše predstavenia. A kreatívnu prácu s ľuďmi.

Zdroj: Andrea Saffron

Musela si na ceste za svojím snom prekonať  veľké prekážky?

Myslím, že každý sa stretne na ceste za svojím snom s určitými komplikáciami. Avšak nevnímam ich ako prekážky, skôr situácie, ktoré majú niekoľko možných riešení. Je na nás, ako sa k nim postavíme a čo zvolíme. Pre mňa sú skôr motiváciou. Viem totiž, že bez nich by som nebola tým, čím som. A vďaka nim si každý úspech dokážem vážiť.

Máš aj ďalšie plány a sny?

Mám ich ešte dosť. Žijem však prítomným okamihom. V súčasnosti je mojím snom, aby som sa mohla aj naďalej venovať tomu, čo mi dodáva energiu.

Marketing si robíte sami. Ktorá reklama sa vám vypláca najviac?

Veľký dosah majú najmä sociálne siete a internet ako taký. No najlepšia a najúčinnejšia reklama je vždy spokojný divák.

Čo ti robí radosť a odkiaľ čerpáš energiu, keď nepracuješ?

Pri tomto rozhovore prichádzam na to, že som skutočne workoholik :) Radosť mi robí tvorba, naša práca. Energiu mi dodávajú naši diváci na predstaveniach a najradšej relaxujem u nás v divadle. Či už píšeme, skúšame alebo pripravujeme nové projekty a popri tom pijem kávu.

Kto ťa inšpiruje?

Inšpirujú ma ľudia a život ako taký.

Prečo je práca pre teba dôležitá?

Moja práca je pre mňa poslaním. Oživiť rolu ľudským duchom, vdýchnuť jej nový život je len časť divadelného zázraku, na ktorom sa dá pracovať donekonečna.

Prezradíš nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre ženy – ktoré by sa chceli rovnako vydať na vlastnú cestu?

  • Nehovoriť o svojich snoch, ale konať.
  • Veriť sám sebe.
  • Problém vnímať ako výzvu, na každý problém sa nájde vždy niekoľko riešení.

Kde sa s tebou vieme stretnúť?

Naše divadlo sídli v Košiciach, hrávame po celom východnom a strednom Slovensku. Tiež si nás môžete nájsť na webe, Facebooku aj Instagrame. Alebo sa môžete prihlásiť na náš workshop, ktorý bude prebiehať až do konca roka 2018, kde sa s vami stretnem ako lektorka.

Ďakujem za rozhovor:)

žiadne príspevky na zobrazenie