Nemáte čas pre seba? Poradíme vám, ako na to

0
Nemáte čas pre seba? Poradíme vám, ako na to

Každá z nás to pozná – povinnosti, práca a domácnosť. Čo by sme dali za chvíľu voľného času. Zariadiť si svoje povinnosti tak, aby vám ostal čas na šálku kávy alebo obľúbený časopis nie je vôbec jednoduché. Keď si nastavíte určitý harmonogram a budete ho dodržiavať, výsledky sa určite dostavia. Budete stíhať prácu, rodinu aj kávu s priateľkou. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako zlepšiť organizáciu času a vybojovať si čas pre seba.

Zaveďte si diár

Pracovné povinnosti, lekárske prehliadky alebo stretnutia s priateľmi? Na všetky tieto veci budete potrebovať praktický diár do kabelky, ktorý budete mať stále pri sebe. Pri plánovaní povinností ho jednoducho vytiahnete a zariadite sa podľa potreby. Niekomu sa to môže zdať hlúpe, ale je to efektívny spôsob ako si nájsť aspoň na chvíľu čas pre seba. Bonusom je, že každý diár je špecifický pre svoju majiteľku. Môžete si ho oblepiť, pokresliť alebo do neho napísať motivačné citáty. Vyberte si ten správny diár a staňte sa manažérkou svojho času.

Naplánujte si časti dňa

Nastavte si povinnosti na určité časti dňa. Veci, ktoré musíte urobiť si spíšte a naplánujte do dňa podľa času, ktorý na nich potrebujete. Usporiadajte ich od najdôležitejších po najmenej dôležité. Hodina voľna, ktorá sa naskytne môžete využiť na kontrolu mailovej schránky, sociálnych sietí, zaplatenie účtov alebo rýchly nákup. Tieto činnosti sa môžu zdať časovo nenáročné, avšak každá z nás ocení 15-20 minút voľna, ktoré môžeme stráviť v spoločnosti dobrej knihy alebo obľúbeného seriálu.

pixabay.com

Nájdite si 5 minút

Niektoré dni sú také, že si v nich nájdete len 5 minút voľna. Nevadí, aj tak si ich vezmite. Nedajte sa obrať o tak cennú vec, akou je čas. Pred prácou, počas prestávky alebo pri čakaní na autobus. Aj tieto krátke chvíle viete využiť vo svoj prospech. Pripravte si svoj obľúbený čaj, napíšte milú správu alebo si užite chvíľu ticha a samoty. Zhlboka dýchajte, vyčistite si hlavu alebo sa prejdite. Doprajte si túto chvíľu len pre seba a urobte to, na čo máte práve chuť. Aj takéto maličkosti nás môžu nakopnúť a dobiť na zvyšok dňa.

Vstávajte skôr

Táto rada je zaručene najistejšou voľbou pre získanie času pre seba. Nie je to jednoduché, ale je to výzva.  Zapojte sa do tejto výzvy aj vy. Bude stačiť aj pár minút. Každá z nás má rada leňošenie v posteli aj po budíku. Čo tak skúsiť to naopak? Zobudiť sa o 15 minút skôr a len tak si čítať alebo si dopriať meditáciu? Môžete si užívať ticho, ktoré vládne v dome, písať si do diára alebo len tak premýšľať. Pár minút pri tom čo vás baví, vás naštartuje do nového dňa. Vyskúšajte túto výzvu aj vy, uvidíte, že neoľutujete.

postel
foto: pixabay.com

Spríjemnite si cestu do práce

Väčšina z nás cestuje do práce autom alebo autobusom. Cestu môžete tráviť počúvaním hudby, podcastov alebo zaujímavých rozhovorov. Ak máte rady ticho, cestu môžete presedieť len tak v tichu s vlastnými myšlienkami. Cesta autobusom je efektívnejšia v tom zmysle, že môžete nerušene dohnať svoje povinnosti do práce. Môžete prebehnúť podklady k projektu alebo skontrolovať tabuľky. Naopak, ak cestujete autom nič vám nebráni zastaviť sa pre rannú kávu a voňavé pečivo. Aj takéto maličkosti dokážu vyčariť úsmev na tvári. Skúsite to aj vy?

Majte na pamäti, že pre udržanie zdravého života je dôležitý čas venovaný sebe. Čas, ktorý venujete sebe a činnostiam, ktoré máte rady. Pamätajte na to, že žiadna minúta sa opakovať nebude. Je preto dôležité každú minútu efektívne a správne využiť vo svoj prospech. Ak budete spokojná vy, bude šťastná aj vaša rodina, kolegovia a priatelia.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu