9 spôsobov, ako pracovať efektívnejšie

0
9 spôsobov, ako pracovať efektívnejšie

Bez ohľadu na odvetvie vašej práce sa vám určite stane, že nemáte dosť času na to, aby ste všetko urobili. A práve preto máte neustále pocit, že nestíhate. A to nie je dobré pre vašu produktivitu a zdravie. Ako teda pracovať efektívnejšie?

Aká je odpoveď? Pracovať viac hodín?

Nie nevyhnutne. Ako vysvetlil Bob Sullivan na CNBC.com: „Výskum, ktorý sa pokúša kvantifikovať vzťah medzi odpracovanými hodinami a produktivitou, zistil, že produktivita zamestnancov prudko klesá po 50-hodinovom pracovnom týždni a po 55 hodinách ide už z kopca nadol. Toľko, že niekto, kto strávi 70 hodín prácou, neprináša nič navyše s týmito 15 hodinami naviac.“

Namiesto toho, aby ste sa venovali práci hodiny navyše, môžete sa sústrediť na to, na čom skutočne záleží. Tak budete pracovať efektívnejšie. A môžete s tým začať hneď, keď budete nasledovať týchto deväť jednoduchých tipov.

1. Okrešte zbytočnosti

Práve ste dostali veľký projekt. Vašou mysľou preteká milión rôznych myšlienok o tom, kde začať a čo budete potrebovať, aby ste svoju prácu vykonali včas. Výsledkom je, že začnete vytvárať obrovský zoznam úloh.

Problém s týmito nekontrolovateľnými zoznamami úloh je, že sú ohromujúce a bránia vám v produktivite. Je to preto, že ste nastavený na multitasking a nasmerujete svoju energiu na nedôležité úlohy a činnosti.

Namiesto toho udržujte svoje zoznamy štíhle a stredné tým, že sa zameriate iba na 3 až 5 najnaliehavejších, najdôležitejších a najnáročnejších úloh dňa. Zamerajte sa naraz na jednu úlohu a potom prejdite na menej kritické úlohy. Ak tak urobíte, budete sa cítiť produktívnejší a menej nervózny.

Aspoň jedna z vašich najdôležitejších úloh by mala súvisieť s vašimi cieľmi a mali by ste na nej pracovať doobeda. Či už je to doma alebo v kancelárii, ráno sa s náročnými úlohami zaoberajte čo najskôr. Ak ich odložíte na neskoršie, vyťažíte sa a vyprší čas na ich vykonanie.

pisanie
foto: pixabay.com

2. Zmerajte svoje výsledky, nie čas

Pokiaľ ide o produktivitu, často sa zameriavame na to, ako dlho niečo trvá, na rozdiel od toho, čo sme za deň skutočne dosiahli. Napríklad ste strávili štyri hodiny písaním 1 000 slovného blogového príspevku. Môžete byť trochu v depresii, pretože to z vášho dňa ukrojilo poriadny kus.

Čo ak by ste sa však zamerali na menšie časti blogového príspevku? Napríklad ste ho rozdelili do piatich 200-slovných sekcií, správne naformátovali, pridali nadpisy, spustili kontrolu pravopisu a pridali obrázky. Zrazu si uvedomíte, že ste v tom časovom rámci skutočne veľa urobili.

Jedným zo spôsobov, ako vám pomôcť s meraním výsledkov namiesto času, je generovanie hotových zoznamov. Toto je jednoducho prebiehajúci denník všetkého, čo ste za deň dokončili. Pri vedení tohto zoznamu sa budete cítiť viac motivovaní a sústredení, pretože môžete skutočne vidieť, čo ste dosiahli. Tieto zoznamy umožňujú skontrolovať svoj deň, dávajú vám šancu osláviť vaše úspechy a pomáhajú vám efektívnejšie plánovať.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa vyhnúť chybám pri prezentácii

3. Majte pozitívny prístup a konajte eticky

Najefektívnejšiu prácu robíme, keď máme „pozitívny prístup“. Ľudia s dobrým prístupom sa ujímajú iniciatívy, kedykoľvek môžu. Náhodne pomáhajú kolegovi v núdzi, keď je niekto chorý, preberajú úlohy a zabezpečujú, aby sa ich práca vykonávala na najvyššej úrovni.

A nikdy ich nebudete počuť hovoriť, že ich práca nie je „dosť dobrá“. Je to preto, že sa prenesú cez zbytočné šomranie a idú ďalej.

Okrem toho vám dobrý prístup k práci pomôže stanoviť normy pre vašu prácu, zabezpečiť, aby ste prevzali za seba zodpovednosť. Preukázanie etického rozhodovania a integrita by vám v budúcnosti mohli otvoriť mnoho dverí.

4. Komunikujte, komunikujte, komunikujte

Bez ohľadu na to, či ste na voľnej nohe, podnikateľka alebo zamestnankyňa, príde čas, keď budete musieť pracovať s ostatnými. Mali by ste preto posilniť svoje komunikačné a kooperačné schopnosti. Ak tak urobíte, ušetríte čas odstránením akýchkoľvek nedorozumení.

Pri komunikácii môžete začať zlepšovaním svojich aktívnych schopností počúvať a zostať pri jednej téme. Napríklad si nechajte svoje maily a nevymazávajte ich.

zeny
foto: equities.com

5. Vytvorte si rutinu a držte sa jej

„Sme tvormi zvyku, rovnako ako aj naše mozgy. Keď stanovujeme rutinu, môžeme vykonávať úlohy rýchlejšie, pretože nemusíme premýšľať o úlohe – ani sa na ňu pripraviť – a môžeme na nej pracovať autopilot,“ hovorí Hallie Crawford, certifikovaný kariérny kouč.

Prečítajte si aj článok o bezplatných Google nástrojoch pre váš biznis

Pracovať efektívnejšie budete, keď skúsite používať online nástrojov na kalendár a vytvorenie a dodržiavanie nasledujúcich postupov:

6. Čo najviac úloh automatizujte

Chcete sa dozvedieť a absorbovať čo viac vecí? Znížte množstvo rozhodnutí, ktoré musíte urobiť počas celého dňa. Preto Mark Zuckerberg alebo Steve Jobs nosili celé roky to isté oblečenie.

„Konkurenčným tajomstvom pri dosahovaní cieľov je ich automatizácia, takže vyžadujú menej energie,“ napísal Tony Schwartz, prezident a generálny riaditeľ The Energy Project.

Zostavujte rutiny a návyky tak, aby ste sa nemuseli rozhodovať. Napríklad si pripravte dopredu jedlo, alebo nachystajte jedálniček na celý týždeň, aby ste nemuseli myslieť na to, čo variť a čo nakúpiť. Odstránením takýchto banalít môžete všetku svoju energiu zamerať na dôležitejšie pracovné rozhodnutia.

foto: getty images

7. Zastavte multitasking

Všetci veríme, že dokážeme robiť multitasking. V skutočnosti ľudia jednoducho nie sú schopní robiť viac vecí naraz.

„Ľudia nemôžu dobre robiť viacero vecí naraz, a keď ľudia hovoria, že to dokážu, klamú sami seba,“ povedal neurovedec Earl Miller. „Mozog je veľmi dobrý v tom, že sa klame.“

Namiesto toho veľmi rýchlo presúvame našu pozornosť z jednej úlohy na druhú.
„Pri prechode z úlohy na úlohu si myslíte, že v skutočnosti venujete pozornosť všetkému okolo seba v rovnakom čase. Ale vlastne nie,“ povedal Miller.

Takže nabudúce, keď budete potrebovať urobiť viacero vecí naraz, prestaňte. Oddýchnite a potom sa vráťte späť a zamerajte sa na jednu vec, ktorú musíte urobiť hneď teraz. Po dokončení môžete prejsť na niečo iné, a tak budete pracovať efektívnejšie.

8. Uvoľnite stres

Pretože stres môže spôsobiť fyzické, emocionálne a behaviorálne problémy – ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie, energiu, pohodu a duševnú bdelosť. Nie je divu, že stres brzdí váš pracovný výkon.

Dobrou správou je, že tento stres na pracovisku môžete zmierniť

Podľa Americkej psychologickej asociácie „najúčinnejšou stratégiou na zmiernenie stresu je cvičenie alebo športovanie, modlitba alebo účasť na bohoslužbách, čítanie, počúvanie hudby, trávenie času s priateľmi alebo rodinou, masáž, chodenie von na prechádzku , meditáciou alebo jogou a trávením času tvorivým koníčkom.“

foto: pixabay.com

Najmenej účinnými stratégiami sú však „hazardné hry, nakupovanie, fajčenie, pitie, konzumácia, hranie videohier, surfovanie po internete a sledovanie televízie alebo filmov na viac ako dve hodiny“.

Ďalšou účinnou technikou zvládania stresu je zvýšenie kontroly nad situáciou vopred. Môžete začať tým, že zajtra večer plánujete a budete sa držať svojej rutiny. Týmto spôsobom viete, čo môžete ráno očakávať.

9. Urobte viac práce, ktorú vás baví

Nie každý má dosť možností na to, aby robil to, čo máte radi. Aj keď idete za svojimi snami a sledujete svoje vášne, stále budú existovať úlohy, ktoré nemáte radi. V oboch prípadoch sa viac zamerajte na prácu, ktorá vás skutočne baví. Tak budete pracovať efektívnejšie.

Napríklad, ak ste kuchár, potom máte zrejme lásku k vareniu. Namiesto toho, aby ste trávili dni vykonávaním administratívnych úloh, zadávajte tieto úlohy externe alebo ich delegujte, aby ste mohli tráviť viac času v kuchyni alebo na trhu hľadaním čerstvých surovín.

Keď tak urobíte, budete sa cítiť lepšie, inšpirovaní, náročnejší a produktívnejší.

Zdroj: inc.com/john-rampton

Foto na titulke: John Lamb/Getty Images

žiadne príspevky na zobrazenie