Oblečenie vyrobené z plastových fliaš, rybárskych sietí či zo strukovín. Prehľad slovenských ekologických značiek

0
Oblečenie vyrobené z plastových fliaš, rybárskych sietí či zo strukovín. Prehľad slovenských ekologických značiek

Módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom našej prírody. Niektoré módne značky začali voči trendu slow fashion bojovať. Čím sa vytvorilo opačné módne odvetvie, tzv. slow fashion alebo udržateľná móda. Aj na Slovensku máme viaceré značky, ktoré sa zameriavajú na ekologickú alebo udržateľnú výrobu oblečenia.

Ak chcete vedieť, kde nakúpite kvalitné oblečenie, ktoré vydrží niekoľko rokov a nielen pár praní v práčke, rozhodne si prečítajte náš článok o siedmich slovenských značkách.

Prečo nenakupovať vo fast fashion reťazcoch?

Oblečenie vyrobené vo fast fashion reťazcoch neškodí len našej planéte, ale aj nášmu zdraviu. Pri výrobe oblečenia sa používa veľké množstvo chemikálií a insekticídov, ktoré znečisťujú ovzdušie a pitnú vodu. Len jedna kvapka vody, ktorá je znečistená z dôvodu výroby oblečenia dokáže zabiť dospelého človeka.

Fast fashion škodí našej prírode, znečisťuje vzduch, ktorý dýchame a vodu, ktorú pije. Navyše toto oblečenie je nekvalitné. Ekologická alebo udržateľná výroba oblečenia je šetrná k prírode, k ľudskej pokožke, k právam zvierat a zároveň aj k právam zamestnancov vo výrobe.

EO|MODE ON „bez obmedzení“

EO|MODE ON je nová slovenská značka ktorá sa orientuje na ekologickú kolekciu oblečenia a udržateľnú módu. Značka ponúka na výber široké množstvo oblečenia pre mužov, ženy a deti. Zároveň aj rôzne doplnky, ako napríklad ekologické vaky a smaltované hrnčeky dozdobené krásnymi ilustráciami od slovenskej umelkyne. Oblečenie ekologickej kolekcie tejto začínajúcej slovenskej značky sa vyrába z certifikovanej organickej bavlny alebo z recyklovaného plastu a má certifikáty ako:

GOTS, OEKO-TEX STANDARS 100 a PETA APPROVED VEGAN, čo rozhodne zaručujú kvalitu oblečenia. Dokonca v ich ponuke nájdete aj obaly na telefón vyrobené výlučne z prírodných surovín, ako je napríklad ryža, mrkva, sója a podobne. Vďaka čomu sa tieto obaly dokážu v prírode úplne rozložiť do jedného roka.

Prečítaj si: Chcete nakupovať ekologicky? Pozrite si, či má oblečenie tieto certifikáty

Nehera „šije šaty dobre“

Nehera je slovenská značka už s 80-ročnou tradíciou. Ich dizajnové oblečenie je dnes rozšírené  do celého sveta a pravidelne je súčasťou oficiálneho kalendára Paris Fashion Weeku. Oblečenie sa šije výlučne na Slovensku a orientuje sa na luxusnú a elegantnú módu.

Oblečenie navrhuje celý tým módnych dizajnérov z niekoľkých krajín sveta. Slovenská, no zároveň aj svetová móda. O tom svedčí aj pôvod materiálov. Nehera na svoje oblečenie používa vlnu zo Slovenska, denim z Japonska a hodváb zo Spojeného kráľovstva.

Abraka

Slovenská značka Abraka store sa orientuje na výrobu športového oblečenia s farebnými motívmi, ktoré sa vyrábajú predovšetkým z certifikovaných materiálov. Oblečenie značky sa šije z materiálov, ktoré sú vyrobené výlučne v Európe. Medzi tieto materiály patrí napríklad aj recyklovaná látka vyrobená z PET fliaš a z regenerovaných rybárskych sietí.

Oblečenie Abraka má certifíkáty ako OEKO TEX-STANDARD 100 a Bluesign. Výrobou jedných legín značka Abraka očistí svet približne o 12 plastových fliaš, ktoré by inak skončili v oceáne.

 

NOSENE „každá vec má svoj príbeh“

Značka nosene sa orientuje na second-hand oblečenie, ktoré búra predsudky nakupovania z druhej ruky. Všetky kúsky oblečenia v reťazci NOSENE sú vždy voňavé a hygienicky čisté. Zároveň táto značka každý mesiac časť oblečenia posiela na pomoc občianskym združeniam a neziskovým organizáciám, ktoré to ďalej posúvajú tým, čo to najviac potrebujú.

Ak sa niektorá z vecí nepredá, putuje na pomoc iným alebo na recykláciu. Okrem oblečenia z druhej ruky sa orientujú aj na ekologickú alternatívu takmer vo všetkých oblastiach nášho života. Či už ide o ekologické oblečenie, ekologické topánky, ekologické kabelky, prírodnú kozmetiku, recyklované šperky, recyklované pančuchy, či ekologické čistiace prostriedky do domácnosti.

Novesta

Novesta je slovenská značka tenisiek, ktorá na výrobu používa len certifikované a zdraviu neškodné materiály, ako ľan a prírodný kaučuk. Zároveň celý proces výroby je ekologický. Tenisky sa vyrábajú kombináciou strojového a ručného šitia. Výroba tejto značky siaha až do 30.rokov minulého storočia, do továrne Jána Antonína Baťu. Novesta je tak jedna z posledných európskych značiek, ktoré ostali pracovať v pôvodných priestoroch s pôvodnou metódou výroby, ktorá vyžaduje veľké množstvo precíznej ručnej práce.

Prečítaj si: Kvôli nemu prichádzame o zdroj pitnej vody, dokonca môže spôsobiť smrť. Viete aký je príbeh nášho bavlneného trička?

BEKVAM

Je mladá slovenská značka, ktorá vyrába svoje produkty z certifikovaných látok, ako je napríklad biobavlna alebo z recyklovaných látok. Zároveň majú aj kolekciu plaviek pre ženy a deti, ktoré sú vyrobené zo starých rybárskych sietí vylovených z morí, oceánov a jazier. Tiež vyrábajú osušky z certifikovaných látok, ktoré dokážu sať vodu. Dokonca kúpou detského pyžama sa časť zisku venuje na podporu krízového centra pre ženy a deti.

Láskovo „predstavuje lásku k telu a k prírode“

Slovenskú značku s krásnym názvom Láskovo tvorí mama s dcérou, ktoré sa orientujú na výrobu spodnej bielizne pre mužov, ženy i deti. Spodná bielizeň značky Láskovo sa vyrába len z certifikovanej organickej bavlny s certifikátom GOTS. Okrem toho sa snažia zúžitkovať látku do posledného kúska a z toho čo ostane šijú odličovacie tampóny, aby pri výrobe nevytvárali takmer žiadny odpad.

 

Zdroj foto: oficiálne stránky spomínaných značiek

žiadne príspevky na zobrazenie