Päť najväčších chýb v kariére

0
Päť najväčších chýb v kariére
Foto: unsplash.com

Týchto päť chýb sú najväčšie chyba v kariére, ktoré urobíte, tvrdia odborníci. To, čo nerobíte, je rovnako dôležité ako to, čo robíte v práci – a tu je dôvod.

Všetci si občas kladieme otázky týkajúce sa nášho života, vrátane toho, čo by sme chceli, aby prebehlo inak, či už vo vzťahu k našim vzťahom, nášmu zdraviu, rodinám alebo kariére. Ale keď uvažujeme o tom, prečo sa náš profesionálny život mohol zvrtnúť, máme tendenciu zameriavať sa na veci, ktoré sme robili nesprávne – ako napríklad termíny, ktoré sme nestihli, alebo mosty, ktoré sme spálili.

Odborníci sa však zhodujú, že pokiaľ ide o kariérne prešľapy, mali by sme myslieť na to, čo sme skôr neurobili. Aká je teda najväčšia kariérna chyba, ktorú robíte? Vzdať sa učenia sa niečoho nového.

1. Nezanedbávajte vzdelávanie

Odborníci na kariéru poznamenávajú, že ak chcete „naďalej napredovať vo svojom odbore a prilákať nových zamestnávateľov, musíte zostať v obraze. Bohužiaľ, je ľahké zabudnúť na rozvoj svojich schopností.“ A to je podľa nich jedna z najväčších kariérnych chýb, ktorých sa človek môže dopustiť. Aby ste tomu zabránili, navrhujú, aby ste „absolvovali online hodiny, zúčastňovali sa seminárov a skúmali dostupné certifikáty vo vašom odbore – len nenechajte na svoj mozog zhromažďovať prach.

Gamber, autor knihy The Career Upgrade Roadmap, navrhuje, aby ste „podnikli proaktívne kroky, ktoré by vás kvalifikovali na postup, ako napríklad absolvovanie kurzov alebo vzdelávanie sa v nových zručnostiach.

Výsledky hovoria za všetko. Keď spoločnosť Coursera uskutočnila prieskum medzi 52 000 študujúcimi so širokým spektrom predmetov, zistila, že 72 percent účastníkov uvádzalo kariérne výhody plynúce z absolvovania online kurzov vrátane zvýšenia efektívnosti, úspechu pri hľadaní nového zamestnania alebo získania výššieho vzdelania.

Preto sa v správe spoločnosti Fast Company o tom, čo robí z ľudí najlepších profesionálov, umiestňuje na prvom mieste zoznam „Nikdy nezostaňte stáť“.

To, čo vám prinesie náskok vo vašej kariére, je nezastaviť proces učenia, odbúrať niektoré staré zlé návyky a psychicky sa vytlačiť z komfortnej zóny.

 

ucenie
Foto: pixabay.com

2. Nevyjednávate o plate a výhodách

V prieskume takmer 2 000 pracovníkov na serveri Salary.com zistili, že pätina respondentov nikdy o svojich mzdách nevyjednáva. „Mnoho uchádzačov o prácu nevyjednáva plat alebo výhody, pretože sa boja odmietnutia alebo nechcú pôsobiť príliš agresívne,“ vysvetľujú odborníci z Monster. „Ale riskujete, že keď nebudete vyjednávať, necháte na stole kopu peňazí.“ A ďalšie informácie o tom, ako sa v poslednej dobe zmenil pracovný život, si pozrite článok o vedľajšom účinku práce z domu, o ktorej ste nevedeli.

3. Ak máte prácu, prestanete networkovať

„Mnoho ľudí sa venuje svojej práci skutočne tvrdo a netrávia dostatok času stretávaniu sa s inými alebo premýšľaním,“ vysvetľuje Gamber. Odborníci v spoločnosti Monster súhlasia s tým, že „množstvo pracovníkov prestane vytvárať siete, keď si nájdu prácu na plný úväzok“. Poukazujú však na to, že „ak nemáte pravidelné networkingové kontakty, mohli by ste prísť o pracovné príležitosti, pretože vaše kontakty na vás nemusia myslieť, ak počujú o voľných pracovných miestach v ich spoločnosti.“ A ďalšie informácie o tom, ako ozvať sa v práci a kedy hovoriť nahlas, si prečítajte tento článok.

speednetworking
speednetworking

4. Ste dobrí vo veľa veciach, ale nie ste skvelí v ničom

Keď ľudia dosiahnu vek 50 rokov, najväčšou chybou v kariére, ktorú zvyknú robiť, je zlyhanie pri využívaní ich najväčšej sily – skúsenosti. „Majú tendenciu pokúšať sa podrobne popisovať všetko, čo robili, a v priebehu toho zoznamu odvedú pozornosť od ich posolstva,“ hovorí Gamber. „Zvýraznite svoj vysoko špecializovaný súbor úspechov. Umožní vám to odlíšiť sa od konkurencie a získať príležitosť robiť prácu, z ktorej ste nadšení,“ hovorí Gamber. A ak sa chcete dozvedieť viac, ako vyniknúť na pohovore, vyhnite sa najväčším chybám v písaní životopisu podľa HR manažérov.

5. Myslíte si, že je neskoro robiť niečo iné

Prieskum z roku 2019 z pracoviska skutočne zistil, že veľa ľudí práve teraz mení kariéru. Zo 662 zamestnancov, ktorí sa zamestnali na plný úväzok v USA, už 49 percent urobilo dramatický kariérny posun a 90 percent bolo spokojných so svojim rozhodnutím.
 
„Mnoho kariér sa dá porovnať s cestami – existujú dobrodružné cesty, nudné cesty, strašidelné cesty a tiež kopce a údolia,“ píše pre Life Hack autorka kariérneho rozvoja Vicky Oliver. „Trik je v tom, pokúsiť sa trochu sa zabaviť, keď si mapujete svoje rôzne kariéry. Neprepadajte panike, ak zistíte, že potrebujete zmeniť svoju kariéru. Pri hľadaní pracovných miest to môže stáť trochu práce, písania sprievodných listov, ale ak sa budete venovať svojej vysnívanej práci, stojí to za to.“
 
Foto: unsplash.com
 

žiadne príspevky na zobrazenie