NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG INŠPIRÁCIE MAGAZÍN

Písal by Hemingway blogy?

REDAKCIA
Share
hemingway

Mám rada Ernesta Hemingwaya. Na strednej mi ako povinné čítanie až tak nevoňal, ale neskôr som mu prišla na chuť. Fascinovali ma nielen jeho knihy, poviedky a novely, ale aj jeho osobný život. Ernest bol v začiatkoch svojej kariéry neznámy a chudobný.

Sedával v kaviarni celý deň pri jednom kapučíne a písal. Vedel, že ak nepredá svoj text, neuživí seba ani svoju rodinu. Jeho motivácia písať veľa a písať dobre, bola veľmi silná. Aj svoju slávnu novelu Starec a more napísal pomerne rýchlo, pretože súrne potreboval peniaze.

Čas na kvalitný text

Máme aj my v dnešnej dobre rýchleho internetu, rýchlych správ a sociálnych sietí, dostatočne silnú motiváciu naučiť sa dobre písať a vedieť napísané dobre predať? V dobe skratkovitého vyjadrovania, hastagov a fotografií s komentármi, sa potreba napísať dobrý text akosi stráca.

Málokto píše so škvŕkajúcim žalúdkom ako Ernest Hemingway, možno preto sa málokedy objaví text dosahujúci kvalitu tých jeho textov. Žijeme v blahobyte, nemáme existenčné problémy, témy, o ktorých píšeme nie sú tak bytostne naliehavé ako v časoch svetových vojen.

slsp

Ako sa teda naučiť dobre písať a stať sa ak už nie druhým Hemingwayom, tak aspoň kvalitným novinárom/blogerom/ spisovateľom?

Prečítajte si aj recenziu na knihu Lukáša Luka

Greta Fabryova

Gréta Fabryová

Písal o tom, čo poznal

Hemingway písal len o tom, čo dobre poznal, čo prežil na vlastnej koži, čo videl a cítil. A dokázal svoj zážitok popísať tak presne, že ho akoby preniesol na čitateľa. Vďaka jeho postavám ste sa  ocitli v boji, v priamej paľbe, inokedy v africkej prírode, v býčej aréne alebo na mori v súboji s obrovskou rybou. Cítili ste, ako vám vietor ovieva tvár, ako sa bojíte, cítili ste pach krvi, smrti, čohokoľvek, čo si Ernest želal, aby ste cítili.

On chcel dobre písať. A darilo sa mu, pretože preto robil maximum. Čo by asi robil dnes? Živil by sa písaním, novinárčinou a reportážami? Písal by blogy, mal by profil na facebooku a získaval by množstvo followerov?

Možno nie, možno by sa venoval milovanému rybárčeniu, pil víno a pozoroval prírodu, možno by dnešná doba nebola pre Ernesta dostatočne inšpiratívna, povedal by skeptik.

Ja som však, naopak, presvedčená, že aj v dnešnej dobe by Ernest hľadal a nachádzal boľavé témy, o ktorých by písal so zanietením a vášňou. A je jedno, či by o nich písal do novín, na blog alebo v knihách. Veď témy a príbehy sú všade okolo nás, stačí si len sadnúť a …písať.

Pripravila : Gréta Fábryová

Popradský literárny klub

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X